ВККСУ оголошує про початок добору суддів місцевих судів

13 грудня, 11:00 - пресконференція на тему: «Новий етап кадрового наповнення судової системи: ВККСУ оголошує про початок добору суддів місцевих судів».

Організатор: Вища кваліфікаційна комісія суддів України.

Учасники: Андрій Пасічник - голова Вищої кваліфікаційної комісії суддів України; Денис Маслов - голова Комітету Верховної Ради України з питань правової політики; Григорій Усик - голова Вищої ради правосуддя; Ірина Мудра - заступниця керівника Офісу Президента України; Надія Кобецька - членкиня Вищої кваліфікаційної комісії суддів України; Борис Гулько - в.о. голови Верховного суду.

Модератор: Роман Сабодаш - член Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.

Питання до обговорення:

  • Основні етапи і строки проведення конкурсу.
  • Законодавчі новели та їхній вплив на тривалість добору суддів.
  • Кадровий дефіцит у судах першої інстанції.
  • Навантаження на судову систему: строки розгляду справ та якість рішень.
  • Трансформація системи правосуддя: вимоги ЄС та стратегія розвитку.
  • Хто зможе взяти участь у доборі? Портрет кандидата та очікування від добору.

Коротко. У системі місцевих судів сьогодні бракує близько 1500 суддів. Це спричиняє надмірне перевантаження працюючих суддів та призводить до порушення строків розгляду справ і негативного впливу на міжнародний імідж України.

У грудні 2024 року ВККСУ розпочинає добір суддів місцевих судів. Прогнозована кількість вакантних посад - 1800.  Організатори заходу зазначають, що укомплектування судової влади професійними доброчесними суддями - ключове завдання ВККСУ та важлива передумова європейського вибору України.

Формат заходу – офлайн (Зала 2).

Журналісти зможуть поставити питання офлайн (Зала 2).

Прохання до журналістів прибувати за пів години до заходу.

Акредитація представників медіа - за посиланням.

Акредитація триватиме до 15:00 12 груднядля підтвердження необхідно вказати ім’я, прізвище, назву видання.

Додаткова інформація за тел.: 097 - 937- 74-14 (Аліна Кожушко).

Захід транслюватиметься на сайті та YouTube-каналі Укрінформу: https://www.youtube.com/user/UkrinformTV

Адреса Укрінформу: м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 8/16.

Використання будь-яких матеріалів з офіційного YouTube-каналу Укрінформ можливе лише за умови дотримання авторських прав, встановлених каналом. Демонструючи ролик в ході прямого ефіру, необхідно послатися на автора — Укрінформ — показати його назву на екрані та вимовити її вголос.

Підсумкові матеріали:

Питання кадрового голоду у судовій владі є одним із ключових, яке має вирішити Україна у процесі євроінтеграції - в.о.голови ВС

У процесі євроінтеграції питання кадрового голоду в судовій владі є одним із ключових, яке Україні потрібно вирішити.

Про це сказав в.о. голови Верховного суду Борис Гулько на пресконференції в Укрінформі.

За його словами, кадровий дефіцит у судовій системі має щонайменше два наслідки.

«Перший - призводить до збільшення строків розгляду справ, і це очевидно. Адже якщо суддя отримує щодня десятки нових справ, він не може їх одночасно розглянути. Другий — це не може не впливати на якість розгляду. Для того, щоб якісно розглянути справу, потрібно організувати сам процес, вивчити ключові доводи сторін, проаналізувати законодавство, детально ознайомитися із судовою практикою у певній категорії справ, а в ідеалі — і з практикою Європейського суду з прав людини, провести судові засідання і, нарешті, ухвалити та скласти якісне судове рішення", - сказав Гулько.

Він зауважив, що в умовах наявного кадрового дефіциту " у суддів просто немає на це часу".

"А в умовах мінливого законодавства слідкувати за їх змінами, за різними підходами до тлумачення це ще складніше. На цю проблему звертає нашу увагу і Єврокомісія. І питання кадрового голоду є одним із ключових, яке ми маємо вирішити у процесі євроінтеграції, - сказав в.о. голови ВС.

За його словами, якщо проаналізувати наявні статистичні дані за останні 10 років, то навантаження на судову систему складає приблизно 4-5 мільйонів справ.

"Але на цю кількість справ кількість суддів за ці роки зменшилася майже удвічі... Очевидно, до закінчення термінів, коли будуть проведені відповідні конкурси , кількість суддів в Україні ще зменшиться", - додав Гулько.

Також він поінформував, що ще одним наслідком надмірного навантаження на судову систему та відсутності адекватної кількості суддів є збільшення кількості звернень громадян України до ЄСПЛ унаслідок порушення розумних строків розгляду проваджень.

"Так, упродовж 2001- 2024 років Європейський суд з прав людини констатував 191 порушення надмірної тривалості проваджень в Україні у контексті статті 6 Конвенції «Про захист прав людини та основоположних свобод». Так, в цьому є і провина суддів, які допустили тяганину в розгляді, не вирішили справи у розумні строки, які безвідповідально поставилися до судового контролю з виконання судових рішень. Разом із тим, в цьому є і провина інших державних інституцій , зокрема, у відсутності адекватної кількості суддів і, як наслідок, надмірного навантаження на судову систему", - сказав в.о. голови ВС.

Як повідомлялося, раніше 137 новопризначених суддів склали присягу та набули повноважень.

Найбільше навантаження на суддів у судах прифронтових регіонів - голова ВККС

Нині найбільше навантаження на суддів у судах прифронтових регіонів.

Про це сказав голова Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС) Андрій Пасічник на пресконференції в Укрінформі.

"За інформацією, яка є в комісії, найбільш навантаженими є прифронтові регіони. Це обумовлюється тим, що там кратно зросла кількість злочинів, пов'язаних із воєнними діями. Плюс, звичайно, дуже багато населення переїхало в ці регіони з окупованих територій. Відповідно, там навантаження найбільше", - сказав Пасічник.

Водночас він зауважив, що ВККС "намагається в рамках власних повноважень допомагати цим суддям і цим судам, застосовуючи інструмент відряджень".

"Ми намагаємося відряджати саме в ці регіони суддів, щоб там покращилася ситуація, але тут наші можливості обмежені. Тому які заходи ми можемо вчиняти, ми це робимо, намагаємося допомогти, але, звісно, що добір (суддів - ред.) - це якраз той інструмент, який найбільш ефективно може вирівняти цю ситуацію", - сказав голова ВККС.

На необхідності звернути увагу на питання діяльності судів на прифронтових територіях наголосив і голова Вищої ради правосуддя Григорій Усик.

"Тут необхідно державі вживати заходи, зокрема стимулюючі, що стосується суддів, які в майбутньому виявлять бажання працювати на прифронтових територіях. Комісія, мабуть, констатує, що бажаючих іти працювати у прифронтові райони немає. Значить, державі треба застосовувати якісь стимулюючі виплати для суддів, для працівників апаратів судів, інакше ми не виправимо цю ситуацію. Примусово, звичайно, за рахунок тимчасового відрядження ми не забезпечимо доступ до правосуддя, верховенства права в цих регіонах. ... Особливо зараз, коли збільшилася кількість справ щодо воєнних злочинів", - сказав Усик.

За його словами, особливо актуальне зараз заповнення вакансій суддів-криміналістів.

Як повідомлялося, раніше 137 новопризначених суддів склали присягу та набули повноважень.

Відео:

Замовити фото натисніть тут - Фотобанк