Парад, фестиваль та концерт: Маріуполь святкує річницю звільнення
Маріуполь у суботу, 16 червня, відзначає четверту річницю звільнення від від проросійських бандформувань.
Як повідомляє кореспондент Укрінформу, з цієї нагоди у півмільйонному портовому місті на Донеччині пройде низка урочистих та масових заходів.
Розпочнуться святкування проведенням військового параду бойової техніки, а також пішої колони військовослужбовців АЗОВу. Цього дня разом із "азовцями", які були основною ударною силою під час операції 13 червня 2014 року зі звільнення міста, крокуватимуть бійці Нацгвардії, морської піхоти, 56-ї окремої мотопіхотної бригади, Донецького прикордонного загону, Маріупольського загону морської охорони та працівники поліції ГУНП в Донецькій області.
Стартує парад техніки о 9:30 та просуватиметься маршрутом через проспект Миру від в’їзду в місто до центральної площі Свободи, де о 10:00 розпочнеться урочиста церемонія вручення нагород захисникам Маріуполя за участі почесних гостей – засновника полку "Азов” Андрія Білецького та державних високопосадовців.
По завершенню урочистої частини на площі Свободи розпочнеться фестиваль "Вільний Маріуполь", у рамках якого відбудеться низка заходів.
Зокрема, з 11.00 відкриються розважальні секції (ковалі, гончарі, дитячі гуртки), військові секції (парамедицина, стрільби в тирі), запрацюють сувенірні крамнички, а також відбудуться виступи реконструкторів.
Опівдні на площі Свободи стартуватиме спортивний турнір "Сильна Нація", в рамках якого будуть проведені змагання з кросфіту, боксу і боротьби, а також пройде турнір Донецької області з греплінгу, на який завітають спортсмени зі всіх куточків країни.
У цей же час розпочнеться презентація нової книги "Визволення Маріуполя” за участі бійців, які звільняли Маріуполь.
Ввечері, о 18:00, розпочнеться святковий концерт за участю колективів "ТНМК", "Роллікс", "The DOOX", виконавиці Христини Соловій.
Завершиться фестиваль о 22:00 яскравим фаєр-шоу.
Святкування на честь визволення Маріуполя від проросійських бандформувань відзначать у вихідний день - в суботу, 16 червня, щоб якомога більше людей змогли взяти участь в урочистостях.
Як відомо, 13 червня 2014 року була проведена операція зі звільнення Маріуполя.
Протистояння між українцями і проросійськими сепаратистами розпочалося в Маріуполі майже одразу після втечі з України президента Януковича. Особливо проросійські сили активізувалися після так званого приєднання Криму до Росії.
Приблизно з середини квітня Маріупольська міськрада була захоплена сепаратистами, які наводили жах на місцевих мешканців, показуючи, хто в місті господар. 9 травня, виконуючи накази московських кураторів, вони штурмували міське УВС – Маріуполь перейшов під їхній повний контроль. При цьому було поранено і взято в полон начальника УВС Валерія Андрощука і вбито начальника ДАІ Віктора Саєнка, бійця добровольчого батальйону міліції “Азов” Родіона Добродомова. До того ж, терористи заблокували бетонними блоками декілька вулиць у центрі міста і захопили адмінбудівлі.
Міліція, СБУ і прокуратура були повністю паралізовані. Після подій 9 травня і фактичної втрати контролю над третім за розміром містом Донбасу – Маріуполем, Україна контролювала лише маріупольський аеродром, на якому знаходилися українські нацгвардійці, військовослужбовці Збройних сил України та півтори сотні добровольців з батальйону МВС “Азов”.
Штурм Маріуполя українське командування спочатку планувало на 23 травня 2014 року, аби надати можливість жителям міста проголосувати разом з іншими українцями на президентських виборах, але згодом, після аналізу наявних сил і засобів, відмовилося від цього плану. Остаточною датою початку визволення було визначено 13 червня.
У спецоперації брали участь 150 бійців спецбатальйону “Азов”, 2 роти спецбатальйону “Дніпро”, 2 роти Національної гвардії та спецназ МВС. Блок-пости на в’їздах до міста контролювали військові, допомога надходила також від членів “Правого сектору” та місцевих активістів.
Для блокування району проведення спецоперації було залучено близько 500 військовослужбовців ЗСУ та Нацгвардії. Штурм розпочався о 5-й ранку. У ході операції було ліквідовано ключові опорні точки бойовиків, знищено їх техніку та відновлено контроль над усіма захопленими спорудами, зокрема будівлею міської ради. Відтоді, завдяки зусиллям українських військових та самих маріупольців, місто живе хоч і напруженим, але мирним життям, залишаючись вразливим для терактів, найбільший з яких стався 24 січня 2015 року.
У той день терористи з артилерії обстріляли блокпости Збройних сил України та житловий мікрорайон “Східний”. Загинули 30 людей, пораненння отримали 128, серед загиблих і поранених були діти.