Окупанти на Донбасі не пропустили близько 600 абітурієнтів на ЗНО
Бойовики не дали перетнути лінію розмежування біля 600 абітурієнтам, які прямували на підконтрольну територію України для складання ЗНО.
Про це в коментарі Укрінформу сказав заступник міністра освіти та науки Юрій Рашкевич.
“Понад 600 абітурієнтів просто не пропустили через лінію розмежування (з початку ЗНО — ред.). Це достатньо оціночна інформація, ми знаємо про це з повідомлень самих людей. Але цифри саме такого порядку. Це означає, що є певна політика, яка не сприяє розвитку молодої людини. І ми зі свого боку повинні вживати контрзаходи. І ми вважаємо, що один з таких важливих контрзаходів - це власне можливість вступати без ЗНО, без документів про освіту через освітні центри “Крим-Україна”, “Донбас-Україна”, - сказав Рашкевич.
Він наголосив, що ті абітурієнти з тимчасово окупованих територій, які склали ЗНО в основну чи в додаткову сесію, мають змогу за конкурсом вступати в будь-який університет України.
Водночас через освітні центри “Крим-Україна” та “Донбас-Україна” абітурієнти зможуть вступити на підставі вступних іспитів — української мови, історії України та предмету на вибір вишу — у чітко визначений перелік університетів, який включає в себе заклади вищої освіти, що розташовані на на території Луганської та Донецької областей, де здіснюють свої повноваження обласні військово-цивільні адміністрації, та заклади вищої освіти, які було евакуйовано з тимчасово окупованих територій. Ці виші також мають фіксований обсяг державного замовлення. Їх повний перелік доступний на сайті Міністерства освіти та науки.
Враховуючи те, що абітурієнти з тимчасово окупованих територій не мали змогу вивчати українську мову та історію України, бали їх сертифікатів ЗНО можуть бути нижчими, ніж у тих, хто навчався на підконтрольній території, і відповідно буде вищою і конкуренція при вступі за широким конкурсом. Водночас, за словами Рашкевича, у абітурієнтів з окупованих територій Донбасу вищі шанси вступити до ЗВО саме через освітні центри.
“Діти, які склали ЗНО, мають можливість вступати до будь-якого університету за широким конкурсом. Якщо це не вдалося, то через вступні іспити, через освітні центри вони можуть вступати в першу чергу в ці уповноважені університети на державне замовлення. Статистика показує, що на одну і ту саму спеціальність конкурсний бал на фіксоване замовлення як правило нижче, ніж на широкий конкурс. Тобто абітурієнтам з окупованих територій Донбасу легше поступити (через освітні центри — ред.), але тоді вони мають менший вибір закладів вищої освіти”, - сказав Рашкевич.
Він уточнив, що у випадку, якщо абітурієнти скористаються можливістю вступу на бюджет до вишів через освітні центри, і в майбутньому захочуть перевестися до іншого вишу, зробити це можна буде на загальних засадах — при наявності в бажаному університеті вільного місця на бюджетній формі навчання.
"Будь-яке переведення з бюджету на бюджет можливе в тому випадку, коли в другому університеті є бюджетне місце. Можливості такі є, але гарантій немає", - сказав Рашкевич.
Як повідомляв Укрінформ, з 3 липня по 27 вересня будуть працювати освітні центри "Крим-Україна" та "Донбас-Україна".