«Чорні археологи» грабують розкопки на острові Березань
"Чорні археологи" у міжсезоння грабують місця наукових розкопок на острові Березань: наразі виявлено численні сліди браконьєрства на місці середньовічного некрополя.
Про це у відеовключенні під час прессніданку ГО "Спілки археологів України" перед початком польового археологічного сезону розповів керівник Березанського загону Миколаївської археологічної експедиції Олександр Смирнов, повідомляє кореспондент Укрінформу.
"Я щойно прибув з Березані. На сьогодні я зафіксував прокопи, які пошкодили середньовічний некрополь, і близько 20 грабіжницьких прирізок до офіційних розкопів", - зазначив Смирнов.
Як зауважив голова правління Спілки археологів України Яків Гершкович, експедиція Смирнова досліджує на Березані залишки найдавнішого давньогрецького поселення Північного Причорномор'я. Розкопки там тривають вже багато років, але у той період року, коли науковців на острові немає, грабіжники роблять там що заманеться.
Смирнов окремо наголосив, що потрапити на острів не так просто, адже він знаходиться біля державного кордону.
"Острів Березань є прикордонною зоною. Коли ми туди виїжджаємо з експедицією, то оформлюємо триста якихось листів та папірців. А грабіжники за весну та осінь розкопали там більш ніж півтори тисячі квадратних метрів пам'ятки верхнього шару", - обурився він.
За словами історика, офіційно потрапити на Березань можна тільки з початком навігації - не раніше квітня. До того туди не допускають навіть охорону заповідника. Але грабіжники не тільки дістаються острова групами до 10-15 осіб, живуть там, регулярно завозять харчі і воду (прісної води на острові нема), а ще й користуються облаштованими науковцями локаціями, а подеколи і пошкоджують будівлі й майно.
Як повідомляв Укрінформ, на острові Березань, розташованому на Чорному морі при вході у Дніпровсько-Бузький лиман, ведуться дослідження античного міста Борисфен (VIІ століття до н.е). Крім того, близько десяти років тому у верхньому шарі був виявлений середньовічний некрополь.