Магдебурзьке право посприяло розвитку місцевого самоврядування в Україні - дискусія U-LEAD
Сучасна інтерпретація ідеї Магдебурзького права полягає в успішній реформі децентралізації.
Про це сказав заступник посла Федеративної Республіки Німеччина в Україні доктор Бертрам фон Мольтке під час онлайн-дискусії «Магдебурзьке право в Україні - історія, сучасність та майбутнє місцевого самоврядування», організованої Програмою «U-LEAD з Європою» в рамках Тижнів Німеччини в Україні, передає кореспондент Укрінформу.
"Основною думкою в основі Магдебурзького права є те, що проблеми громад мають вирішуватись на місцевому рівні", - сказав він та додав, що у сучасній інтерпретації мається на увазі успішне втілення реформи децентралізації та місцевого управління.
Доктор Бертрам фон Мольтке наголосив, що Магдебурзьке право є також свідченням існування спільних європейських цінностей, таких як громадянські свободи, верховенство права та розвиток місцевого самоврядування.
"Це цінності, які є засадничими для співпраці в рамках кожного демократичного суспільства", - сказав він.
Директор Програми «U-LEAD з Європою» від GIZ Бастіан Файгель зауважив, що Магдебурзьке право сприяло створенню правничих систем та засад місцевого самоврядування у Європі. Він додав, що сотні українських міст та містечок мають свої демократичні традиції, вкорінені саме у цьому праві.
"Український народ поділяв і досі поділяє спільний культурний правничий простір разом з іншими європейськими державами, і це свідчить про міцні історичні відносини, зокрема між Україною та Німеччиною", - сказав він.
Як зазначив завідувач кафедри адміністративного та фінансового права Львівського національного університету ім. Івана Франка Микола Кобилецький, за допомогою Магдебурзького права на українські землі поширилась європейська модель місцевого самоврядування.
Крім того, колишній державний секретар Міністерства внутрішніх справ землі Шлезвіг-Гольштейн Німеччини Мануела Зьоллер-Вінклер зауважила, що місцеве самоврядування сприяє розвитку громад, забезпечує близькість до громадян, можливість їх участі та створює живу місцеву демократію та атмосферу взаємної відповідальності всередині громади.
Як повідомлялося, Магдебурзьке право у більшості досліджень визначається як середньовічне міське право, за яким міста частково звільнялись від центральної адміністрації (королівські) або влади феодала (приватні) та створювали органи місцевого самоврядування. Воно було започатковане привілеями 1188 р., отриманими німецьким містом Магдебургом від архієпископа – власника міста. Водночас нерідко зазначається, що врядування середньовічних міст на підставі Магдебурзького права – перша історична форма місцевого самоврядування.
Програма для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U-LEAD з Європою» спільно фінансується ЄС та його державами-членами Німеччиною, Польщею, Швецією, Данією, Естонією та Словенією для підтримки України на її шляху до зміцнення місцевого самоврядування. U-LEAD сприяє прозорому, підзвітному та багаторівневому управлінню в Україні, яке відповідає потребам громадян, та розширює можливості громад.
Фото: «U-LEAD з Європою»