Кращі практики управління охороною здоров’я - U-LEAD презентувала посібник для громад

Децентралізація

Програма «U-LEAD з Європою» презентувала посібник «Розбудова міжмуніципального співробітництва на користь сталого розвитку локальної лікарняної мережі в умовах реформування охорони здоров’я та децентралізації».

Як передає кореспондент Укрінформу, про це під час онлайн-презентації повідомив керівник відділу багаторівневого управління Програми «U-LEAD з Європою» Сорен Хербст.

«Ми представляємо результат багатомісячного дослідження проведеного Володимиром Івчуком (експерт, старший радник Агенції з розвитку охорони здоров’я – ред.) та його колегами, яке оформлене у вигляді посібника, який має назву «Розбудова міжмуніципального співробітництва на користь сталого розвитку локальної лікарняної мережі в умовах реформування охорони здоров’я та децентралізації». Цей посібник містить найкращі міжнародні та національні практики управління охороною здоров’я», - сказав Хербст.

Він додав, що при послідовному застосуванні рекомендацій з посібника, громади зможуть напрацювати спільні рішення щодо стратегії, принципів управління та фінансування закладів охорони здоров’я.

Від початку медреформи у 2017 році і до цього часу, зазначив Хербст, Програма надає українським громадам експертну підтримку, рекомендації та інформаційні матеріали щодо різних аспектів трансформації охорони здоров'я, а саме: щодо напряму та логіки реформи, нового обсягу прав та обов’язків органів місцевого самоврядування у сфері охорони здоров’я, деталі нового механізму фінансування через Національну службу здоров’я України.

Читайте також: Громади Вінниччини сплатять ₴353 мільйони реверсної дотації - U-LEAD

В основі посібника «Розбудова міжмуніципального співробітництва на користь сталого розвитку локальної лікарняної мережі в умовах реформування охорони здоров’я та децентралізації» є найкращі міжнародні та національні практики, що вже продемонстрували ефективність в період трансформації системи охорони здоров’я з 2017 року щодо методології побудови системи співпраці та діалогу у міжмуніципальному співробітництві щодо розвитку мереж медзакладів, планування лікарняної мережі та аналізу витрат медзакладу для подальшої оптимізації. Також у посібнику описаний програмно-цільовий метод бюджетування та застосування практики міжбюджетних трансфертів, впровадження інструментів корпоративного управління лікарнями, використання нових інструментів міжмуніципального співробітництва – договорів між громадами, ефективних інструментів фінансово-економічного менеджменту лікарні в статусі підприємства.

«У посібнику є блок питань, який стосується ефективного управління та розвитку лікарень. Також в посібнику закладена ідея реалізовувати механізми та інструменти, які дає децентралізація в Україні, зокрема йдеться про міжмуніципальне співробітництво», - сказав незалежний консультант, старший радник ТОВ «Агенція розвитку охорони здоров’я» Володимир Ільчук.

Він також наголосив, що у посібнику не просто констатовано законодавче поле, нормативну базу, але є і практичні рекомендації, які будуть актуальні на наступні декілька років. Ключовою метою посібника є розвиток міжмуніципального співробітництва як інструменту підвищення ефективності діяльності лікарень.

Як зауважила начальник відділу охорони здоров'я Міністерства фінансів Інна Гарц, розбудова потужної мережі медичних закладів є важливою для забезпечення доступності послуг населенню, і в цьому аспекті багато залежить від місцевих органів влади, які мають вкладати кошти у розвиток та підтримку медзакладів.

Читайте також: У громаді Запорізької області до програми благоустрою залучають безробітних

«Влада кожної громади має розуміти, що вона має опікуватись населенням і забезпечувати доступність медичної допомоги, це має лягати не лише на громади, на території яких є медзаклади, але і на ті громади, в яких медичних закладів немає. Заклад, який надає послуги не лише своїй громаді, але й сусіднім, потребує підтримки і від цих громад. У цьому випадку важливе значення має механізм міжмуніципального співробітництва», - сказала Гарц.

Як повідомлялося, Програма для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U-LEAD з Європою» спільно фінансується ЄС та його державами-членами Німеччиною, Польщею, Швецією, Данією, Естонією та Словенією для підтримки України на її шляху до зміцнення місцевого самоврядування. U-LEAD сприяє прозорому, підзвітному та багаторівневому управлінню в Україні, яке відповідає потребам громадян та розширює можливості громад.

Фото: horyn.info