«Чорногорський пісок», що незаконно ввезли у Херсон, утилізують

Незаконного ввезений на територію Херсона відпрацьований пісок з Чорногорії, що перебуває на території морпорту, перевантажать з барж, де він зберігався, для подальшої утилізації.

Як передає кореспондент Укрінформу, про це на пресконференції повідомив заступник голови Херсонської ОДА Микола Якименко.

«Поліція дала дозвіл на перевантаження (з барж, де відходи зберігалися – ред.), підготовлено майданчик, куди його перевантажать, думаю, що січень – лютий це буде зроблено. Далі буде вибрана компанія, що займатиметься утилізацією», - сказав Якименко.

За його словами, витрати наразі лягають на бюджети різних рівнів.

Як додав ексголова Херсонської ОДА, а нині нардеп Сергій Козир, ще у минулому році була компанія, яка зголошувалася утилізувати пісок за власний кошт, проте тоді не було згоди на це від Мінекології (з огляду на те, що за міжнародними угодами Чорногорія мала забрати ці відходи), і не було дозволу від правоохоронців, які на той момент проводили слідчі дії та експертизи. Він повідомив, що станом на вересень Мінекології ще займалося питанням відправки піску туди, звідки він прибув. За згоди Мінекології можна буде знайти компанії, що заберуть «чорногорський пісок» на переробку безкоштовно, припускає депутат.

Як повідомляв Укрінформ, у середині грудня 2019 року у порт Херсона прибув вантаж піску з Чорногорії, який мали захоронити на місцевому сміттєзвалищі. У соцмережах був оприлюднений «гарантійний лист», начебто підписаний тодішнім міським головою з приводу ввезення відходів.

Тодішній голова Державної митної служби України (Нової митниці) Максим Нефьодов повідомив, що пісок – це насправді відходи піскоструминної обробки кораблів з верфі, яка закривається, і це - небезпечні відходи, а подані документи - підроблені.

За даними досліджень Інституту охорони ґрунтів, «чорногорський пісок» - це відходи, які мають ІІ клас небезпеки і потребують затарювання. Їх ввезення та захоронення на території України заборонено.

Вантаж не був розмитнений, на нього наклали арешт, тож будь-які операції проводити з ним заборонено. Оголошено підозру одному з фігурантів.

На початку грудня 2020 року в Херсонській ОДА повідомили, що концесіонер вимагає від держави вивезти з території Херсонського морського порту так званий чорногорський пісок.

19 лютого 2021 року керівник Херсонської обласної прокуратури Володимир Калюга заявив, що у справі про «чорногорський пісок» проводиться судова інженерно-екологічна експертиза, також в Україну надійшли матеріали з Чорногорії.

Навесні 2021 року за фактом переміщення цього піску на території порту відкрили кримінальне провадження - службові особи морського торговельного порту, всупереч ухвалі суду щодо зберігання арештованого «піску», самовільно змінили місце його зберігання. Вони завантажили пісок на три баржі та перемістили їх до першого та другого затону порту. Йдеться про відходи загальною вагою 3 870 494 кг.

Задля безпеки прокуратура та ОДА раніше пропонували розглянути варіант переробки «піску» фірмою з відповідною ліцензією. Саме тому було звернення до суду, щоб слідчий суддя дозволив переміщення вантажу та його переробку. Проте Мінприроди ідею переробки не підтримало з огляду на те, що за Базельською конвенцією Чорногорія має забрати пісок.

Судова інженерно-екологічна експертиза свідчить, що «пісок» належить до Жовтого переліку відходів, тобто є небезпечним.

Слідчі завершили досудове розслідування незаконного ввезення на територію Херсона відпрацьованого піску з Чорногорії. За словами заступника начальника обласного управління поліції Миколи Вербицького, під час досудового розслідування правоохоронці встановили, що Міністерство енергетики та захисту довкілля України неодноразово відмовляло виконавчому директору фірми транспортувальника в наданні дозволу на транскордонне перевезення відходів піску. Але, незважаючи на відмову, виконавчий директор фірми використав завідомо підроблені документи, а саме: лист Міністерства енергетики та захисту довкілля України «Щодо транскордонного перевезення», паспорт радіаційної якості сировини і будівельного матеріалу та гарантійний лист Херсонського міського голови та ввіз небезпечні відходи на територію обласного центру.