Дрогобицька солеварня збільшила потужності, але цього не вистачить навіть для Львівщини
Через зупинку ДП "Артемсіль" та дефіцит солі в Україні Дрогобицька солеварня збільшила потужності до 55 тонн в місяць, але цього не вистачить навіть, щоб забезпечити Львівську область.
Про це в коментарі кореспондентові Укрінформу повідомив в.о. директора Дрогобицької солеварні Ігор Нащочич.
«На жаль, наші потужності не можуть покрити потреби солі навіть у Львівській області, дуже великий попит. Артемсіль робив 2 млн тонн в рік, ми зараз збільшили до 55 тонн в місяць, за рік вийде десь 600. Це дуже мало. Але ми вже наші потужності збільшили до максимуму. Цілодобово в нас працюють люди, зараз добрали працівників до 40. І вони день і ніч варять сіль», - розповів Нащочич.
Він додав, що до 90-х років Дрогобицька солеварня випускала до 750 тонн в місяць. Щоб повернутися до таких потужностей потрібен не один мільйон. Треба проводити газ, ставити великі ванни, сушильний барабан, транспортери. Це дуже великі кошти, а оскільки підприємство у державній власності, то поки на це мало надії.
«Спосіб виробництва солі у Дрогобицькій солеварні відрізняється від традиційного видобутку, як це було у Соледарі. Ми видобуваємо соляний розчин (ропу) з-під землі і варимо її в соляних ваннах на дровах. Вода випаровується, сіль осідає і тоді витягаємо, просушуємо і фасуємо. Дуже складний процес.В нас працює лише одна соляна шахта, з якої беремо 50 кубів ропи на день, не більше. Раніше ще функціонували в селах і по трубах скачувалося на солеварню», - зазначив в.о. директора.
За його словами, навіть якщо на підприємство підвести газ, то ціна в закупці зросте до 60 грн, тоді як зараз фасовка в 750 г коштує 18 грн.
Дрогобицька солеварня – одна з найстаріших в Європі і процес її відродження у 2021 році мав крафтове та туристичне спрямування. Сіль купували частіше ресторани та туристи в подарункових наборах. Проте з початком війни до виробництва звернулися такі великі торгівельні мережі. Але за словами керівника, підприємство не може постачати достатню кількість і тому продукція реалізується лише у львівських магазинах.
Як повідомляв Укрінформ, державне підприємство «Артемсіль», розташоване у місті Соледар неподалік від Бахмута на Донеччині, зупинилося через постійні ворожі обстріли. Запас готової продукції з підприємства вивезли по торгівельним мережах ще у квітні. За рік підприємство видобувало 2 млн тонн солі. Окрім задоволення українських потреб, сіль також ішла на експорт до 15 країн світу. Артемівське родовище кам’яної солі постачало понад 90% солі загалом в Україні, наголошують в Інституті аграрної економіки НАН.
Дрогобицька солеварня – це одне з найстаріших діючих підприємств Східної Європи. Перша писемна згадка про дрогобицьку сіль зафіксована у 1390 році, але є твердження, що видобуток солі тут був ще з ХІІ ст., оскільки є згадки про галицьку сіль, яка постачалася на столи київських князів.