Українці зможуть обирати проєкти розвитку власних громад через «Дію»

Законопроєкт №9165 дозволить спрямувати кошти Державного фонду регіонального розвитку на проєкти регіонів, які найбільше постраждали внаслідок воєнних дій, а також надає можливість українцям обирати їх за допомогою застосунку «Дія».

Про це повідомила заступниця міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Олександра Азархіна, передає Укрінформ з посиланням на пресслужбу міністерства у Фейсбуці.

«У 2022 році ДФРР був призупинений, у цьому році ми маємо адаптувати цей важливий інструмент до реалій воєнного часу та потреб найбільш постраждалих від російської агресії громад. Законопроєкт зберігає логіку ДФРР, яка була напрацьована у попередні роки, однак на фініші ми пропонуємо застосувати інструмент прямої демократії – голосування за проєкти безпосередньо громадянами у Дії», - зазначила вона.

Читайте також: Розгляд судового позову в «Дії»: Рада ухвалила закон

Азархіна уточнила, що попередні норми розподілу коштів ДФРР враховували чисельність населення у регіоні та показник валового регіонального продукту, зараз ці показники є не актуальними в умовах воєнного часу. Тому законопроєкт пропонує з 2 млрд гривень коштів ДФРР у 2023 році 50% розподілити рівними частинами між усіма областями, а решту 50% – додатково рівними частинами між 11 областями, які найбільше постраждали від воєнних дій.

Передбачається, що центральні та місцеві органи виконавчої влади і органи місцевого самоврядування зможуть подати проєкти за кошти ДФРР через спеціалізовану платформу, після чого регіональні комісії проведуть попередню оцінку. Вона відбуватиметься з бальною системою; проєкти малих міст з населенням до 50 тисяч осіб отримають додатковий бал.

Проєкти, які набрали не менше 25 балів, передають комісії Міністерства відновлення, яка перевіряє їх на відповідність законодавству, та подає для відкритого опитування у Дії. За результатами опитування формуються списки проєктів-переможців, які будуть подані Кабінету Міністрів для розподілу коштів ДФРР.

Читайте також: У «Дії» можуть з’явитися оновлення на основі штучного інтелекту

Водночас програми і проєкти, що реалізуються шляхом коштів Державного фонду регіонального розвитку, підлягають співфінансуванню з місцевих бюджетів. При цьому співфінансування з місцевих бюджетів має складати не менше 10%, а для бюджетів міст Києва і Севастополя та міських територіальних громад з населенням понад 225 тисяч осіб – не менше 50%.

Як повідомлялось, 11 квітня Верховна Рада ухвалила у першому читанні законопроєкт №9165 про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» щодо використання коштів державного фонду регіонального розвитку.