На Одещині поступово припиняється опріснення морської води

На Одещині опріснення морської води припиняється, поступово солоність зростає, однак мікробіологічні показники перевищені.

Про це за результатами досліджень повідомляє в Телеграмі Одеська обласна військова адміністрація, передає Укрінформ.

“За інформацією Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) опріснення морської води припиняється, солоність поступово зростає. Станом на 20 червня. у відібраних пробах на пляжі «Ланжерон» солоність зросла до 5,3 г/дм³; на 16-ї станції В. Фонтану – до 5,4 г/дм3; у с. Нова Дофінівка – до 5,2 г/дм³. У відібраних пробах забруднення небезпечними та завислими речовинами не виявлено”, - йдеться у повідомленні.

Читайте також: Для забезпечення водою мешканців Нікопольщини побудують новий водогін

Також зазначається, що за результатами досліджень проб, які були відібрані 15 червня із 6 моніторингових точок, виділено: холероподібний вібріон НАГ І групи Хейберга - з водоймищ Одеського району; холероподібний вібріон парагемолітікус – з водоймищ Білгород-Дністровського району. Вони не є збудниками холери,, але викликають гострі кишкові інфекції.

“На п’яти громадських пляжах м. Одеси 12 червня було відібрано проби морської води на санітарно-мікробіологічні показники. За результатами лабораторних досліджень встановлено, що морська вода не відповідає гігієнічним вимогам. Наразі вже зафіксовано значне перевищення мікробіологічних показників”, - наголосили в ОВА.

Як повідомляв Укрінформ, відібрані проби морської води біля одеських пляжів показали, що солоність нижче норми у 2,2 раза.

Читайте також: У Дніпрі та Чорному морі фіксують значне забруднення води - третина проб не відповідає нормам

Як повідомлялося, після підриву російськими окупантами греблі Каховської ГЕС в акваторії Чорного моря в Одеському районі виявлено сальмонелу та кишкову інфекцію. Тому купатися чи використовувати таку воду для обробки харчових продуктів заборонено. Також не можна ловити рибу та морепродукти та вживати їх у їжу.