Дві третини органів місцевого самоврядування стикаються з проблемою фінансової спроможності
В Україні дві третини органів місцевого самоврядування стикаються з проблемою фінансової спроможності, 54% - з проблемою неналежного виконання функцій щодо адміністрування місцевих податків.
Згідно з опитуванням, 67% респондентів стикаються з проблемою фінансової спроможності органів місцевого самоврядування, 18% кажуть, що не стикалися.
Як розповів виконавчий директор КМІС Антон Грушецький, 2/3 респондентів - це висока цифра, і це питання, вочевидь, особливо болить керівникам на місцях.
Також 37% опитаних сказали, що мали проблеми з наданням комунального майна в оренду за мінімальними ставками, що призводить до його неефективного використання і руйнування.
«Ми бачили жваву дискусію минулого року щодо ПДФО і фінансування громад, і цього року фінансування залишається помітно гострою проблемою, яка потребує комунікації з центральними органами, і, звісно, вирішення», - сказав Грушецький.
При цьому 41% респондентів заявили, що бачать можливим, щоб органи місцевого самоврядування виконували функції адміністрування місцевих податків і зборів, 16% зазначають, що можливе адміністрування або тільки майнових податків (крім єдиного), або місцевих зборів. Про неможливість виконання таких функцій заявили 13% опитаних, а 30% не змогли відповісти на це запитання.
«Це демонструє певну правову невизначеність і певні правові проблеми, які виникають щодо розмежування повноважень», - сказав експерт.
Опитування представників органів місцевого самоврядування також показало, що лише 10% з них планують найближчим часом скористатися правом здійснення місцевих запозичень або надання місцевих гарантій. 62% опитаних цього робити не будуть, а 28% - не змогли відповісти.
В опитуванні взяли участь та висловили свою позицію щодо законодавчого порядку денного представники органів місцевого самоврядування територіальних громад всіх областей України. Загалом було опитано 315 представників ОМС в усіх регіонах України (крім АРК і тимчасово окупованих територій).
Мета - дізнатися позицію керівництва органів місцевого самоврядування щодо основних законодавчих ініціатив, ухвалення яких у 2024 році забезпечить подальше зміцнення системи місцевого самоврядування в Україні.
Результати дослідження будуть спрямовані до профільних комітетів Верховної Ради та у центральні органи виконавчої влади.