З Арки дружби народів у Києві можна зробити веселку чи символ ЛГБТ - голова Інституту нацпам’яті

Голова Українського інституту національної пам'яті (УІНП) Антон Дробович вважає, що Арку Свободи українського народу (колишня Арка дружби народів) у Києві не потрібно демонтувати, якщо місто і громада її переозначать.

Таку думку він висловив у інтерв'ю агентству "Інтерфакс-Україна", передає Укрінформ.

"Я бачу три сценарії розвитку подій довкола цього об'єкта. Перший сценарій – повний демонтаж. Другий варіант – залишити все як є, і тоді буде демонтаж примусовий, бо рано чи пізно це зроблять самі громадяни, як зробили з Леніним. Третій варіант – залишити арку і зробити, як в 2017 році, з неї веселку як символ ЛГБТ або просто символ веселки над водою", - сказав Дробович.

На його думку, варіант із веселкою єдиний, який справді переозначує цей об'єкт, ба більше, навколо нього з'являється новий контекст і дискусія.

Читайте також: У КМДА кажуть, що колишню Арку дружби народів не демонтуватимуть

"Бо тріщина, яка наразі є у виконанні Володимира Кузнєцова і групи, є хорошим і сильним висловлюванням, але вона не стала віральною. Вона не змінила публічний простір так, щоб це зчитувалося, ніхто в приватній розмові не називає її "Аркою тріщини народів". А веселка працює!" - сказав очільник УІНП.

Водночас Дробович наголосив, що це не єдиний варіант: "Можливо, там можна зробити якусь водяну гірку, яка переозначить функціонально, можливо, щось інше".

Щодо доцільності демонтажу арки, голова УІНП заявив, що він "не вважає, що її обов'язково демонтувати, якщо місто і громада її по-справжньому переозначать".

Читайте також: Демонтаж каплиці-МАФу «МП»: Україна перемогла патріарха Кирила

Як повідомлялося, 14 травня 2022 року Київська міська рада ухвалила рішення перейменувати Арку дружби народів на Арку свободи українського народу.

Пізніше була демонтована скульптурна частина Арки – фігури двох робітників, які символізували «возз’єднання» України та Росії.

У квітні 2024 року МКІП визнало колишню Арку дружби народів у Києві такою, що не підлягає занесенню до Держреєстру нерухомих пам’яток. У міністерстві заявили, що монумент може бути демонтований.

У КМДА заявили, що колишню Арку дружби народів у Києві не демонтуватимуть, натомість простір біля неї отримає нову концепцію.

Фото: КМДА