У Харкові створюють «Барнахус» для роботи з постраждалими від насилля дітьми та дорослими

У Харкові створюють спеціалізований центр “Барнахус” для роботи з постраждалими від насилля дітьми та дорослими, його відкриють у наступному році.

Про це повідомив уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець під час виступу на форумі “Співпраця Офісу омбусмана з громадськістю: виклики війни та права людини” у Харкові, передає кореспондент Укрінформу.

“На базі нашого регіонального центру захисту прав людини після проведення ремонтних робіт буде відкрито перший Барнахус у Харкові та Харківській області, де ми разом з відповідними органами будемо відновлювати права дітей, жінок, чоловіків, які потерпають від насильства”, - сказав Лубінець.

За його інформацією, фінансує проєкт ЮНІСЕФ.

“Вже обране приміщення. Ми в стадії початку будівельних робіт. Тому в 2025 році будемо відкривати цей новий інструмент захисту прав людини”, - зазначив Лубінець.

Як розповіла представниця омбудсмена в Харківській області Оксана Червякова, “Барнахуси” працюють так, аби уникнути ретравматизації у дітей і дорослих, які стали потерпілими або свідками сексуального та інших видів насильства, повʼязаного з війною.

“Це безпечна європейська методика спілкування з правоохоронними органами у зручний для потерпілих спосіб. У таких центрах працюють із постраждалими за алгоритмом: правоохоронці виявляють факт насильства і для збору доказів, зокрема свідчень, звертаються до центру”, - заначила Червякова.

Вона наголосила, що таким чином хочуть позбутися стигматизації, яка сьогодні існує, стосовно сексуального насильства та спілкування з правоохоронними органами, та зібрати якомога більше свідчень про злочини російських окупантів.

“Барнахус” (від barna hus — у перекладі з ісландської мови “будинок для дітей” — місце, в якому фахівці з різних установ (правоохоронці, криміналісти, представники судової системи, соціальні та медичні працівники, психологи) співпрацюють, щоб забезпечити постраждалим або свідкам насильства скоординований ефективний захист, створити дружнє середовище, вибудувати довіру та комунікацію.

Читайте також: Сибіга про злочини росіян в Україні: Офіційно - 342 випадки сексуального насильства, реальна цифра більша

Модель “Барнахус” у роботі з постраждалими дітьми першою впровадила Ісландія у 1998 році.

Як повідомляв Укрінформ, 16 грудня у Запоріжжі відкрився Центр захисту прав людини.