Ти як? Життєстійкість в умовах війни

Блоги

Сумщина посилює роботу зі збереження ментального здоров’я

Війна – це марафон, дистанція якого невідома. І на ній важливо зберігати не тільки фізичні сили, а й індивідуальну та колективну стійкість, убезпечити себе від внутрішнього вигорання. Великою мірою сприяти цьому покликана запроваджена у березні 2023 року Всеукраїнська програма ментального здоров'я «Ти як?» – ініціатива першої леді Олени Зеленської, спрямована на розбудову якісної системи надання послуг у сфері психосоціальної підтримки та розвиток культури піклування про ментальне здоров'я. Поміж інших українських регіонів, де вже почала діяти ця програма, є й Сумщина.

РЕГІОН ОТРИМАВ ПЛАН

У Міністерстві охорони здоров'я ще на початку повномасштабної війни прогнозували, що через пережите психологічної підтримки потребуватимуть майже 15 мільйонів українців.Тобто йдеться фактично про половину громадян країни. Що ж стосується Сумської області, велика кількість районів якої безпосередньо межують з країною-агресором і постійно потерпають від обстрілів, то, можливо, такої підтримки тут потребує ледь не кожен. І робота з її надання поступово налагоджується.

Про увагу до цього питання свідчить затвердження у листопаді цього року відповідним розпорядженням керівника Сумської ОВА регіонального плану щодо заходів на 2024-2026 роки з реалізації в області Концепції розвитку охорони психічного здоров’я.   Цей план був розроблений відповідною робочою групою, до складу якої увійшли представники структурних підрозділів обласної військової адміністрації, громадського сектору, волонтерських організацій, фахівці у сфері психосоціальної підтримки.

«Заходи регіонального плану першочергово спрямовуються на створення доступної та ефективної системи охорони ментального здоров’я, яка відповідає сучасним стандартам та потребам суспільства. Зокрема, це забезпечення сучасних стандартів якості допомоги, створення нових психосоціальних сервісів підтримки у громадах, популяризація піклування про ментальне здоров’я серед різних категорій громадян тощо», – зазначила під час старту роботи над планом регіональна координаторка Всеукраїнської програми ментального здоров’я, співкерівниця координаційного центру підтримки цивільного населення при Сумській ОВА Жанна Сидоренко

Жанна Сидоренко. Фото: Сумська ОВА

Цим планом, розробленим, можливо, і з деяким запізненням, передбачена велика кількість заходів, а до їх виконання залучено чимало департаментів та управлінь ОВА, а також, за згодою, органи місцевого самоврядування, ветеранські організації та інші структури.

Хоча певну роботу у цьому напрямку проводили і до появи згаданого документа.

Так, ще в травні цього року 5 закладів охорони здоровʼя Сумщини уклали контракти з НСЗУ на надання медичних послуг за пакетом «Психіатрична допомога дорослим та дітям, яка надається мобільними мультидисциплінарними командами». 

Зокрема, наразі мультидисциплінарні команди з психічного здоровʼя працюють в Сумській обласній клінічній спеціалізованій лікарні, Конотопській центральній районній лікарні, Сумському обласному клінічному медичному центрі соціально небезпечних захворювань, Сумській обласній дитячій клінічній лікарні та Обласній клінічній спеціалізованій лікарні у місті Глухів.

Такі команди складаються з психіатра, психолога, соціального працівника та медичної сестри/брата і надають допомогу, орієнтовану на відновлення, що дозволяє людям з важкими психічними розладами повноцінно жити у своїй громаді.

Сервіс команд є інноваційною моделлю лікування, альтернативною до стаціонарної. У 2021 році Міністерство охорони здоров’я запровадило мобільні мультидисциплінарні команди як національну модель надання психіатричної допомоги  та включило їх до Програми медичних гарантій.

Ще торік долучилася до Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» і Сумська обласна служба зайнятості. За участю міжнародних експертів Israel Trauma Coalition та громадської організації «Безбар'єрність» було проведено навчання фахівців, які безпосередньо взаємодіють із клієнтами служби. У його рамках пройшла низка тренінгів  «Життєстійкість в умовах війни: як долати наслідки стресових, кризових і травматичних подій». Фахівці відпрацювали техніки для зниження симптомів стресу і травми, методів подолання травматичних подій і знаходження ресурсу для відновлення. Ці тренінги допомогли їх учасникам отримати цінні поради та практичні кейси для роботи з клієнтами служби зайнятості.

Також намагаються підтримати психічне здоров’я людей  і психологи Сумської обласної організації Українського Червоного Хреста напряму «Психічне здоров’я та психосоціальна підтримка». У серпні вони провели у Сумах серію тренінгових занять з тем, що стосуються самоприйняття та самооцінки. Тренінги проходили в рамках проєкту «Школа обізнаності», яку ініціювала Сумська місцева організація Українського Червоного Хреста.

ДО ЦЕНТРУ – ЗА МЕНТАЛЬНОЮ СТІЙКІСТЮ

Великий внесок у збереження ментальної стійкості мешканців Сумщини робить Центр психічного здоров’я та психосоціальної підтримки. Створений у Сумах у 2022 році, за цей час заклад, маючи в своєму складі унікальних для регіону спеціалістів із науково доказових методів терапії кризових та післятравматичних станів, надав безкоштовну допомогу багатьом мешканцям області, в тому числі й практикуючи виїзди мобільної бригади до громад, які постраждали від окупації.

З червня 2023 року Центр брав участь у реалізації проєкту Multisektorale humanitäre Hilfe und Resilienzstärkung für die kriegsbetroffene Bevölkerung in der Ukraine/«Багатосекторальна гуманітарна допомога та підвищення стійкості постраждалого від війни населення України» за підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини, Malteser International та Мальтійської служби допомоги в Україні.

Він передбачав  кризове консультування; стрес-менеджмент; навчання навичкам психологічного відновлення; надання високоспеціалізованої індивідуальної та групової травматерапевтичної допомоги (EMDR-терапія); проведення  психоедукаційних тренінгів/семінарів для фахівців допомогаючих професій (соціальні працівники, медики, педагоги); майстер-класи для дорослих та дітей; групи підтримки для дорослих; індивідуальні та групові консультації для дорослих та дітей в Центрі психічного здоров'я та в громадах Сумського регіону; офлайн та онлайн консультування.

Як розповіла під час пресконференцієї за результатами цієї фази проєкту керівниця Центру психологиня Оксана Іванцова, з 1 липня 2023 року до 30 листопада 2024 року кількість унікальних бенефіціарів, які відвідали заклад, склала 1427 осіб, а кількість наданих послуг за цей період –  4979. Вона вважає це гарним результатом і запевняє, що фахівці Центру вже зараз готові поділитися набутим практичним досвідом роботи з колегами з-за кордону.

Оксана Іванцова. Фото Центру психічного здоров’я та психосоціальної підтримки в Сумах

Завдяки проєкту психологічну допомогу мали змогу отримати люди, які постраждали внаслідок військових дій (окупації, вимушеного переміщення, втрат, перебування під обстрілами).

«Останнім часом прикордоння на Сумщині  почало активно рухатися, і ми маємо дуже багато відвідувачів з числа внутрішніх переселенців, які зазнали впливу психотравмуючих подій. Люди втрачають житло, майно чи навіть близьких людей. Постійні обстріли, евакуація – то дуже тяжко. Одного разу до Центру прийшов чоловік з пакетом – це все, що в нього лишилося. Все життя помістилося в один пакет. Жінки у нас збираються за плетінням та вишиванням. Їм потрібне середовище, де можна поговорити, відігрітися душею. Для дітей ми організовуємо майстер-класи тощо», – посвячує у тонкощі роботи Центру психологиня.

Також за останні 2-3 місяці, говорить вона, до закладу переправляють велику кількість дітей,  які зазнали травми  внаслідок ракетних обстрілів в різних районах Сум. Іноді допомоги після прильотів потребує вся родина.

«Люди дзвонять, просто з вулиці, проходячи повз приміщення центру і вгледівши вивіску, заходять. Ось недавно завітала 14-річна дівчинка, яка спитала, чи можна їй привести свого товариша, якому погано. Так і дорослі – йдуть по вулиці, побачили наші двері й запитують про допомогу. Нерідко звернутися до нас радять сімейні лікарі з інших районів області, які перед цим плідно з нами працювали», – розповідає Оксана Іванцова.

В останньому випадку йдеться про реалізацію у рамках діяльності Центру програми короткострокової реабілітації «Лікар і війна», якою було охоплено 32 медичні установи Сумської області та 364 лікарі державних медичних закладів.

Програма побудована із застосуванням в груповому форматі методу EMDR, що є короткостроковим напрямком доказової психотерапії, який у 2013 році був визнаний ВООЗ одним з найбільш ефективних в роботі з наслідками психологічної травми. 

Лікарі, які пройшли короткострокову інтенсивну психологічну реабілітацію, отримують навички турботи про власний психічний стан, розуміння та застосування принципів психологічної самодопомоги, навичок відновлення, розвиток стресостійкості, профілактики вигорання, вторинної травматизації, втоми від співчуття.

З урахуванням того, що кількість людей, які зазнали впливу психотрамвуючих подій, на Сумщині неухильно зростає, Оксана Іванцова під час пресконференції анонсувала створення найближчим часом  при очолюваному нею закладі травмотерапевтичного центру. Як запевняє психологиня, він надаватиме спеціалізовану психотерапевтичну допомогу найвищого рівня, і в поєднанні з центром психосоціальної підтримки має стати  потужним інструментом для подолання травматичних випадків і знаходження ресурсу для відновлення після них.

ВИСНОВКИ І ПЕРСПЕКТИВИ

Маючи такі плани, і державні структури Сумщини, і громадські організації, які тут працюють, здатні йти в ногу з часом і не лише ліквідовувати  наслідки психотравмуючих подій,  а й діяти превентивно. Важливо, що при цьому вони заручаються підтримкою міжнародних організацій, готових як переймати досвід роботи сум’ян у цій сфері, так і допомогти фінансово. За такого підходу є надія на те, що мета державної політики у сфері ментального здоровʼя – підхопити людину, відновити її власні ресурси, щоб впоратися з тривожними станами, а ще краще – запобігти проблемам, в регіоні  буде досягнута. І турбота про ментальне здоров'я не тільки перебуватиме в полі зору відповідних структур, а й стане невдовзі щоденною звичкою кожного з нас.

Сергій Ханін, журналіст, м.Суми

Фонд «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва