На Хортиці знайшли артефакт, повʼязаний з будівництвом Дніпровської ГЕС

Фото

На Хортиці внаслідок падіння рівня води у Дніпрі знайшли артефакт, повʼязаний з будівництвом Дніпровської ГЕС. Знайдене у воді колесо було частиною заземлення веж, що зведені на острові.

Про це журналістам розповів історик, мешканець Запоріжжя Олександр Шкаліков, передає кореспондент Укрінформу.

«Після руйнування Каховської ГЕС рівень води впав і поблизу Дніпровської ГЕС. Крім скель, тут оголилися різні артефакти. Наприклад, торік ми знайшли мотику, якій 5000 років. А зараз вийшли на поверхню і сучасні артефакти. В даному випадку це колесо, яке повʼязане з будівництвом нашої ГЕС і 75-метровими опорами ліній електропередачі», - говорить історик.

Він нагадав, що у 1927-1932 роках відбувалось будівництво ГЕС, на острові Хортиця були поставлені чотири опори, і на лівому березі Дніпра було чотири опори, які звʼязували лівий берег з Хортицею і ГЕС. Під час Другої світової війни одна з опор була зруйнована, і знайдене колесо є елементом цієї опори.

«Окрім заліза, тут є елементи з дуба. Дуб добре зберігся під водою. На вежах, які залишилися, є колеса. На кожній опорі їх по чотири. Через них проходять троси-дроти, їхнє призначення - відвести блискавку від мачт. Це колесо - частина заземлення опор», - каже Олександр Шкаліков.

Про те, що цей артефакт є під водою, чоловік знав давно, але, враховуючи те, що вага колеса 150-200 кг, діаметр - 1,5 м, він не міг його підняти. Сьогодні колесо підняли завдяки небайдужим людям і передали в реставраційний ангар. Фахівці Національного заповідника «Хортиця» обстежать артефакт, реставрують, і після цього він стане частиною музейної колекції.

Читайте також: На Полтавщині археологи заповідника "Більськ" за сезон знайшли понад 700 артефактів

Як повідомляв Укрінформ, співробітники Національного заповідника «Хортиця» передали Державному підприємству «Кримський дім» відреставрований фрагмент саркофага засновника Кримського ханства та першого кримського хана Хаджі I Герая.