Анатолій Щадило, начальник поліції Київщини
В області цьогоріч розкрито 10 підпалів авто військових
Столичний регіон регулярно потерпає від атак росіян, які не в змозі змиритися з тим, що їм не вдалося захопити центр України. Правоохоронці ж зі свого боку продовжують фіксувати воєнні злочини, які коїть РФ на території Київщини, ідентифікувати росіян, причетних до вчинення цих злочинів, і долучатися до робіт із розмінування.
Про це, а також про підпали авто військових на території регіону і роботу поліцейських у разі масових відключень світла Укрінформ поговорив із начальником поліції Київської області Анатолієм Щадилом.
- Скільки воєнних злочинів РФ, починаючи з 24 лютого 2022 року, уже зафіксувала поліція столичної області? А з початку цього року? Яких воєнних злочинів РФ поліція Київщини наразі зафіксувала найбільше? Скільки з тих воєнних злочинів РФ, які наразі зафіксувала поліція Київської області, були вчинені щодо дітей?
- Слідчі підрозділи ГУНП у Київській області наразі зареєстрували 28608 кримінальних правопорушень, пов’язаних із воєнними злочинами. З початку 2024 року їх було зареєстровано 851.
Найбільше проваджень було зареєстровано за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого статтею 438 Кримінального кодексу України (Порушення законів та звичаїв війни) – 27852, з яких 114 злочинів були вчинені стосовно дітей (41 дитина – загинула, 68 – отримали поранення різного ступеня тяжкості, 5 – вважаються безвісно зниклими з початку повномасштабного вторгнення).
Під час досудового розслідування у кримінальних провадженнях у скоєнні воєнних злочинів поліція Київщини викрила 27 військовослужбовців РФ. Усі вони були внесені в базу даних «Воєнний злочинець».
- Скільки тіл громадян із початку повномасштабної війни було знайдено у Київській області? Скільки серед них було дітей? Скільки людей на території Київщини наразі вважаються безвісти зниклими?
- Усього за цей період підрозділи поліції столичної області отримали інформацію про загибель 1205 громадян (серед них 41 дитина). Безвісно зниклою на теперішній час рахується 4791 особа.
- Попередній очільник поліції Київської області Андрій Нєбитов торік поінформував про 4 безвісти зниклих поліцейських столичної області за весь період повномасштабної війни. Чи наразі вже відома їхня доля – вони загинули, потрапили у полон тощо?
- Дійсно, з 24 лютого 2022 року під час виконання службових обов’язків, пов’язаних із відсіччю збройної агресії РФ відносно України, з числа особового складу ГУНП у Київській області четверо працівників зникли безвісти. Кримінальні провадження за фактом цих безвісно зниклих поліцейських були передані за підслідністю до органів досудового розслідування СБУ.
- Вибухотехніки поліції Київської області долучені до розмінування територій. Як проходить цей процес на території столичного регіону?
- З 24 лютого 2022 року працівники управління вибухотехнічної служби Головного управління здійснили 3516 службових виїздів на територію Київщини, у результаті яких було вилучено 6848 бойових припасів або їхні частини.
З них було вилучено: 3001 ручну гранату або їхні частини; 18 систем ПТКР, ПЗРК або їхні частини; 665 інженерних мін або їхні частини; 1776 артилерійських бойових припасів або їхні частини; 150 засобів ініціювання вибуху (електродетонаторів, капсуль-детонаторів, запалювальних трубок); 719 гранат до протипіхотних гранатометів; 391 реактивну гранату; 12 бойових частин БПЛА («Герань-2»); 24 авіабомби; 26 саморобних вибухових пристроїв.
Також було вилучено: 177566 грамів вибухових речовин промислового виробництва; 88 частин бойових припасів, муляжів, макетів, що не містять вибухових речовин; 678 піротехнічних засобів тощо.
У ході проведення розмінувань на території Київської області було оглянуто 2174 об’єкти на предмет вибухобезпечності. Загальна площа оглянутих об’єктів становить 22169051 метр квадратний. Із них площа оглянутих приміщень, будівель, споруд становить 2567897 метрів квадратних, площа оглянутої відкритої місцевості – 19601154 метри квадратних.
Але вибухотехніки та кінологи поліції Київщини також беруть безпосередню участь у зведених загонах і на інших деокупованих територіях України. Серед іншого, надважливим завданням правоохоронців є виявлення небезпечних боєприпасів, розмінування місць активних бойових дій та дислокацій ворога.
Також ці фахівці ретельно оглядають населені пункти, дороги, навчальні установи щодо наявності там ВНП, аби завдяки їхній професійній підготовці та сміливості українці знову змогли повернутися додому.
- Через обстріли росіян громадяни можуть тривалий час залишатися без світла. Чи готові наразі поліцейські відділи на Київщині приймати людей як «Пункти незламності»? Скільки працівників поліції столичної області будуть залучені до патрулювання вулиць населених пунктів для забезпечення порядку у разі масових відключень світла?
- На Київщині дійсно діють поліцейські пункти підтримки. В адмінбудівлях поліції люди цілодобово можуть зігрітися, поїсти, зарядити свої телефони, ліхтарики та павербанки. Такі пункти підтримки діють абсолютно у всіх районних управліннях, а також у відділах та відділеннях поліції.
Також, у разі масових відключень світла, для забезпечення публічної безпеки і порядку та ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій по області планується залучити 994 поліцейських. Тут ідеться про 450 автопатрулів та 60 піших нарядів.
Із них 98 – це поліцейські управління патрульної поліції в області у складі 42 нарядів, 68 – поліцейські управління поліції охорони в області у складі 34 нарядів та 20 – поліцейські полку поліції особливого призначення ГУНП у складі 5 нарядів. Додатково буде залучено ще 116 поліцейських до несення служби на «Пунктах незламності».
Окрім цього, у Київській області відбулися спеціальні відпрацювання дій системи цивільного захисту, у тому числі підрозділів системи МВС в умовах надзвичайних ситуацій. До відпрацювань були залучені поліцейські, рятувальники, медики, енергетики, нацгвардійці. Було відпрацьовано питання евакуації, аварійно-рятувальних робіт, підключення критичної інфраструктури до альтернативного живлення.
- Скільки на території Київщини цьогоріч було зафіксовано підпалів авто військових, волонтерів, релейних шаф тощо?
- На території Київської області протягом 2024 року правоохоронці зафіксували 10 підпалів авто військових і 12 підпалів релейних шаф. Винні особи встановлені поліцією та затримані у процесуальному порядку. Усі ці злочини розкриті. Підпалів авто волонтерів за цей період зафіксовано не було.
- Скільки порушень громадянами і юридичними особами (наприклад, закладами харчування) комендантської години цьогоріч зафіксувала поліція Київщини?
- Цьогоріч не було зафіксовано відомостей про порушення режиму комендантської години закладами харчування на Київщині. Щодо громадян, то у цьому році 1631 особа перетнула блокпост після встановлення режиму комендантської години.
Марія Гончар, Київ
Фото надала пресслужба поліції Київщини