Любомир Сабадош, голова Державного космічного агентства
Сьогодні супутники є продуктом, який можна створити навіть в інституті
СПІВПРАЦЯ З РОСІЄЮ - ЛИШЕ ЗА МІЖНАРОДНИМИ ЗОБОВ'ЯЗАННЯМИ
- Наша космічна галузь була тісно пов'язана з Росією. Що буде після після розриву кооперативних зв`язків з РФ?
- Ситуація наступна: Україна, працюючи з Російською Федерацією, мала міжнародні зобов'язання. Прикладом цього є співпраця щодо проведення запусків ракетоносіїв "Союз" із космонавтами на борту. Якщо зараз сказати, що Україна відмовляється від своїх зобов'язань, то в цьому випадку постраждає імідж держави і зупиниться вся космічна програма по використанню міжнародної космічної станції. Іншого шляху потрапити на космічну станцію, як через космодром "Байконур", використовуючи російські ракетоносії й українську систему керування, немає.
Звичайно, розрив відбувається і ми це відчуваємо. Всі проекти на міждержавному рівні призупинено. Натомість, ті проекти, які здійснюються на платформі міжнародної кооперації, продовжують своє існування. І такою є позиція Президента: все те, що стосується освоєння мирного космосу і виконання своїх міжнародних зобов'язань, Україна повинна виконувати.
- З Росією також?
- Росія не вийшла з міжнародної співпраці, але є складні моменти, і ми це розуміємо. Звичайно, є амбіції зараз сказати: будемо все розривати. Але спробуйте розірвіть міжнародну космічну станцію... Як її розділити? Технологічно це можливо, але надзвичайно дорого. Тому цей проект є прикладом. Міжнародна кооперація в космосі існує, її розірвати просто так неможливо.
СТРАТЕГІЯ ДО 2032 РОКУ
- Які ще проекти можуть бути перспективними для української космічної галузі?
- Україна мала перспективні проекти із США, і ми хочемо продовжувати це співробітництво. Йдеться про ракети-носії "Зеніт", які запускалися з морської платформи на території США. Якщо компаніями, які є нашими партнерами, будуть прийняті рішення, то цей проект стане ще одним символом тісної співпраці України і США. До нього може долучитися і Польща.
- Чи Україна все ж таки створить своє угруповання супутників упродовж кількох років, про що декларувалося на початку року?
- Такі плани існують. Сьогодні супутники є продуктом, який можна створити навіть в інституті, і ми маємо такий приклад. "Київська Політехніка" створила наносупутник і запустила його. Але ми ставимо питання: що це угрупування має робити - дистанційно зондувати землю чи просто передавати інформацію?
Зараз відбувається процес формування стратегії розвитку космічного середовища України до 2032 року, і в цьому проекті ми будемо визначати плани, одні на 5, інші на 10 років, а ще інші - на більш віддалену перспективу.
Хочемо поєднати ці плани в реалізацію проектів спільно з Європейською космічною агенцією, а також зі США. Створення сьогодні угрупування супутників, скажімо для позиціонування будь-якого об'єкту на території України - це нереально для нас, але не з технічної, а фінансової точки зору. Тому робитимемо свій внесок у спільні проекти європейського та американського космічних агентств і там знаходитимемо своє місце. Таку ми вибудовуємо стратегію.
Юрій Банахевич, Варшава.