Олександр Фацевич, заступник шефа Національної поліції
Вважаю, що публічну образу поліцейського слід кваліфікувати як кримінальний проступок
Так, я не кажу, що все йде гладко, кому щось не подобається, хтось ображений тим, що 15 років прослужив у міліції на зарплату 2 тисячі і набув досвіду, а тут прийшли люди «з вулиці», а їм і висока зарплата, і шана та повага. Але вони не враховують того, що головне для нового поліцейського – чесність і порядність, що завдяки цьому ми піднімаємо довіру до поліції, в тому числі до них. До того ж, у них теж є шанс пройти атестацію і працювати по-новому в новій поліції.
- Підгрунтя цього «конфлікту інтересів» зрозуміле - ви піднімаєте довіру, а вони, можливо, втрачають звичні доходи.
- Якщо хтось втрачає доходи, то йому не місце не тільки в новій поліції, а й у старій міліції. Я думаю, такі люди повинні знаходитися в місцях ув'язнення.
МИ ВИЇЖДЖАЄМО І НА ВИКЛИКИ, І ТОДІ, КОЛИ ЛЮДИ ПРОСЯТЬ ЗРОБИТИ ЩОСЬ ІЗ ТАРГАНАМИ
- Наскільки велика навантаження на патрульних під час виконання їхнього основного завдання – забезпечення громадського порядку?
- Наприклад, у Києві це 5 тис. викликів на добу. Люди телефонують з будь-яких ситуацій - починаючи з того, що «у нас таргани, зробіть що-небудь» і закінчуючи пограбуваннями та розбійними нападами.
- За дзвінком про тарганів патрульні теж виїжджають?
Курйозні випадки викликів теж зміцнюють довіру до поліції - люди будуть знати, що на патрульних можна покластися в будь-якій ситуації
- Так. Природно, не труять, а пояснюють, що це не завдання патруля, і радять, куди звернутися. Такі, на перший погляд, курйозні випадки теж зміцнюють довіру до поліції, - люди будуть знати, що на патрульних можна покластися в будь-якій ситуації.
Звичайно, у зв'язку з цим навантаження на патрульних зростає, і мені, як керівнику департаменту, дуже хочеться збільшити їхню кількість. Але тут потрібно думати: зараз столицю обслуговують 190 машин, припустимо, додамо ще 50 машин, але, я вважаю, що ефективність у такій же пропорції, тобто на чверть, не зросте, просто будемо витрачати набагато більше палива.
- А скільки з цих 5 тисяч дзвінків на добу дійсно серйозних порушень і ось таких непорозумінь, коли люди просто не за адресою звернулися?
- Три четвертих викликів – це насильство в сім'ї, решта – це пограбування, крадіжки, бійки. Але як визначити, серйозний виклик чи ні, якщо насильство в сім'ї може закінчитися вбивством – на жаль, такий випадок недавно був, а адміністративне правопорушення може перерости у бійку зі зброєю? А з іншого боку, коли ми обслуговуємо «курйозний» виклик, може статися дійсно серйозне правопорушення. Тому дуже багато залежить і від командира, і від роботи диспетчера, який відправляє патрулі на виклики - він повинен розставити пріоритети і визначити черговість їх обслуговування.
- Зараз покарання за правопорушення, які посягають на громадський порядок і безпеку, розкидані в різних нормах Кодексу про адміністративні правопорушення. Як ви вважаєте, чи потрібен спеціальний закон «Про громадську безпеку», який би звів все докупи?
- Зараз адмінпорушення регламентуються законом, здається, ще 1984 року. У нього вносилися зміни, у тому числі і стосовно безпеки дорожнього руху, нам дали більше повноважень. Але, звичайно, хотілося б, щоб він був більш якісним, а покарання за деякі правопорушення, наприклад, за хуліганство, за п'янки були більш жорсткими. А чому ні, якщо поліцейський, згідно закону, буде карати за реальне правопорушення, а не вигадувати або «підставляти», як це було раніше? Адже це теж виховує і конкретного громадянина, і суспільство в цілому. Але зараз ми повинні виконувати поставлені завдання за тим законом, який є.
НАШИМ ДІВЧАТАМ-ПАТРУЛЬНИМ ДОВОДИТЬСЯ ВИСЛУХОВУВАТИ БАГАТО ОБРАЗ, У ТОМУ ЧИСЛІ СЕКСУАЛЬНИХ
- Деякі правопорушення, наприклад, розмова по мобільному телефону за кермом, паління на зупинці громадського транспорту або розпивання пива в недозволеному місці, дуже поширені, але суспільство до них лояльне. Поліцейські ж мають за це карати, а їм кажуть, мовляв, ідіть краще бандитів ловіть. Як їм бути в такій ситуації?
- Приймати рішення може сам поліцейський. Він може зробити зауваження, і якщо правопорушення було зупинено - припустимо, громадянин викинув цигарку, сховав пляшку, то, в принципі, дай бог, людина зрозумла і конфлікт вичерпано. А якщо він не відреагував на зауваження поліцейського, то в цьому випадку кодекс передбачає адмінарешт, тобто порушник буде затриманий.
Але мені здається, що подібні правопорушення мають присікати не поліцейські, а громадяни повинні заявляти, що ми не хочемо, щоб ти тут курив, розпивав або нецензурно висловлювався.
Так, поліцейським хтось може сказати, мовляв, ідіть ловіть бандитів. Добре, але, припустимо, завтра у нього щось сталося, наприклад, сусід буянить, він телефонує на «102», а йому кажуть, що патрульні поліцейські ловлять бандитів. Вони цим теж займаються - виїжджають на виклики і розкривають кримінальні правопорушення та пограбування по гарячих слідах. Але вони зобов'язані обслуговувати всі виклики, і той патруль, який приїде на зупинку, можливо, щойно розкрив пограбування або під час плану перехоплення затримав машину, яка була в угоні.
- А наскільки серйозним нова поліція вважає таке правопорушення, як стихійна торгівля? І як їм бути, коли бабуся, яка торгує, влаштовує істерику і каже, що їй нема на що жити?
- Зрозумійте, що покарання за це повинно бути! Але це проблема місцевих органів самоврядування навіть більшою мірою, ніж поліцейських. До цього потрібно підходити комплексно, у тому числі і до ситуації з бабусею. Пенсія у неї невисока, от вона й приїхала із села зі своїми дарами полів і розклала їх десь у недозволеному місці. Поліцейський ж не буде її ганяти, а проведе профілактичну бесіду. Інша справа, якщо цю бабусю хтось посадив туди торгувати. Цим повинна займатися кримінальна поліція разом з дільничними.
Зараз завдання всієї реформи та нашої команди – створити якісну Національну поліцію і комплексно вирішувати подібні проблеми у взаємодії патрульної та кримінальної поліції з органами місцевого самоврядування. Але, в цій ситуації, потрібно десь розуміти і громадян, адже порядність, чесність і честь ніхто не відміняв!
Є межа між людяністю поліцейського і вимогою закону при припиненні правопорушення
Перше знайомство поліцейського з людиною має бути не як з правопорушником, а як з громадянином, і я просто не розумію, коли при цьому ми наражаємося на грубість і хамство. Нашим дівчатам-патрульним під час припинення хуліганства, розпиття алкогольних напоїв доводиться вислуховувати дуже багато образ, в першу чергу сексуального характеру. Вони при цьому поводяться максимально стримано та тактовно, і, я сподіваюся, що більшість з них правильно оцінює ситуацію і необхідні заходи впливу на правопорушників. Але є межа між людяністю поліцейського і вимогою закону під час припинення правопорушення. Тобто, він повинен бути чесним, порядним, тактовним, але жорстким, і де потрібно, ми цю жорсткість вмикаємо. Дівчата у мене і хуліганів, і таксистів затримують. Так, досвіду поки мало, але ми працюємо. Щоб стати хорошим поліцейським, потрібно два-три роки.
- Деякі поліцейські, наприклад, нарікають, що наші люди поводяться з ними не так, як, припустимо, громадяни США зі своєю поліцією, де на поліцейського не можна косо подивитися, а не то що не виконати його вимогу. Можливо, за це треба було б передбачити більш жорстке покарання?
- А чи прийняли б це наші громадяни? Ото ж бо й воно! Хоча я вважаю, що публічну образу поліцейського слід кваліфікувати як кримінальний, а не адміністративний проступок. І точно так само поліцейські повинні нести кримінальну відповідальність за перевищення повноважень.
У Сполучених Штатах до нинішньої ситуації теж прийшли не одразу. Там поліція працює від початку 20 століття, у них теж було дуже багато проблем. А ми перебуваємо на початковому етапі. Патрульна поліція - це структура, яка створена з нуля, в ній служать 93 відсотки хлопців, які не мали досвіду роботи в міліції. Деяким з них зараз дуже важко, а дехто просто розгубився.
- Тобто, ейфорія вже пройшла?
- Зараз пішли робочі будні. Так, є недоліки, але ми вчимося і вносимо корективи в навчання патрульних, які у нас зараз готуються до виходу в інших містах.
Звичайно, є недоліки у підготовці, у тому числі і в оформленні матеріалів ДТП, протоколів тощо. Але, скільки б людину не вчили, все одно на практиці це важко. Тому ми постійно проводимо додаткові заняття з ініціативної практики, оформлення матеріалів ДТП, і поліпшення помітні. Адже співробітники ДАІ теж не одразу навчилися це робити – спочатку їх за кимось закріплювали. А за ким мені закріпити 5 тисяч патрульних?
- Тобто, досвід старих даішників вам не потрібен?
- Хороший позитивний досвід мені дуже потрібен, і я цього не приховую. У мене колишні співробітники ДАІ дуже добре працюють. Те, що було, було. Я не перевіряв - брали вони на дорозі чи не брали. Вони почали все з чистої сторінки, пройшли тести, співбесіди, навчання і зараз працюють такими ж патрульними, як і всі інші.
ТОГО, ЩО НАМ СПУСТЯТЬ «ПЛАН ВИРУЧКИ», Я НЕ МОЖУ НАВІТЬ УЯВИТИ
- Ваші опоненти зараз озвучують тезу, що патрульним дали великі зарплати і створили пільгові умови, а потім вам «зверху» спустять «план», скільки треба занести нагору, і все знову буде по-старому.
- Хто спустить? Наді мною тільки глава Нацполиции Хатія Деканоїдзе.
- Ну, раніше ж їх звідкись спускали?
- Зараз ця ситуація виключена! Чесне слово, я її навіть не можу собі уявити!
- Це радує! Але візьмемо іншу ситуацію: Саакашвілі говорив, що бензин для їх поліцейських машин закуповує якийсь фонд, тому що в бюджеті на це грошей не вистачає. Чи не доведеться поліції якимось чином його «відпрацьовувати»?
- Патрульна поліція забезпечена всім необхідним з державного бюджету у цьому році, на наступний рік кошти теж закладені. В принципі, з цього боку каверзи бути не може, хіба що люди виявляться морально не готовими, тоді - да.
- Як ви реагуєте на скарги на сторінці Патрульної служби в Facebook? Там можна прочитати і про те, що патрульні не приїхали на виклик, коли сусід хуліганив вночі, або, коли громадянин на вулиці повідомив про правопорушення поліцейському, той відповів, що у нього зараз інше завдання.
- На Facebook багато пишуть різного, але ми реагуємо на письмові скарги, які надходять від громадян.
Якщо патрульний відпрацьовує виклик, він повинен закінчити з ним і не відволікатися. Допоможе дзвінок на 102
Якщо патрульний відпрацьовує виклик, то він повинен закінчити з ним і не відволікатися. Тому людині потрібно зателефонувати на 102, і туди надішлють інших патрульних.
А причиною неприбуття патруля може бути дуже багато факторів – зайняті всі екіпажі, робота диспетчера, завантаженість міста транспортом тощо. Але всі скарги, що надійшли, ми моніторимо. Весь маршрут патрульної машини, а також швидкість руху, час стоянок можна побачити у черговій частині. Патрульні це розуміють, і якщо вони дійсно не виїхали на виклик, то їм доведеться відповідати на запитання, а де вони були?
- А чи багато надходить письмових скарг на поліцію?
- Звичайно, вони є, але найчастіше від правопорушників, що патрульні щось там перевищили. Але приходить і дуже велика кількість подяк, і на їх підставі ми виписуємо поліцейським грамоти.
Письмові звернення надсилає вся Україна, і ми кожне читаємо, розбираємося, і я вимагаю не давати відповіді, поки ми не відреагуємо на ситуацію – в цьому весь сенс.
- Скільки всього патрульних потрібно в Україні?
- Зараз їх більше 5,5 тисяч осіб, до березня майбутнього року буде 16 тисяч, а всього необхідно більш як 20 тисяч. Плюс, ще у нас є в проекті підрозділ патрульної поліції особливого призначення, групи швидкого реагування, крім того, можливо, буде збільшений блок громадської безпеки, в районах з'являться шерифи (дільничні нової концепції). Так що, я думаю, в патрульній поліції буде близько 25 тисяч особового складу.
МИ ДУМАЛИ, ЩО ВІДСІВ ПОЛІЦЕЙСЬКИХ СТАНОВИТИМЕ ТРИДЦЯТЬ ВІДСОТКІВ
- Як змінилася статистика правопорушень за час роботи патрульної поліції? Після першого місяця президент України говорив, що вона зросла, і він розцінив це як знак довіри до патрульної поліції. Водночас, деякі поліцейські кажуть, що побільшало п'яних за кермом, тому що водії не бояться ввічливих патрульних.
- Я б не сказав, що п'яних за кермом стало більше – їх і раніше було багато. Але кількість викликів дійсно збільшилася, тому що люди все більше телефонують поліцейським з різних приводів. Раніше як було – десь галаслива гулянка або бійка, але люди в міліцію не зверталися, тому що все одно не приїдуть. А тут знають, що ми приїдемо, і телефонують, і це, напевно, хороший знак.
Громадяни переконалися, що якщо людина десь переступила межу і усвідомила це, наприклад, розпивала пиво, а коли поліцецський зробив їй зауваження, сховав пляшку, то його за це не покарають. Але поліцейські не «вирішують» і не домовляються.
- Багато поліцейських опинилися не готовими до роботи, і вам довелося з ними попрощатися?
- По Києву таких було 30 осіб. Є ті, хто пішов за власним бажанням, а частина була звільнена через порушення службової дисципліни. Але ми, чесно кажучи, у приємному шоці, тому що відсів невеликий – думали, що буде близько 30 відсотків.
- На тему притирання поліцейських-напарників є багато американських фільмів. А як формуються пари патрульних у нас?
- На початковому етапі командири десь давали «зелене світло», щоб вони підбирали їх самі. Але в екіпажі той, хто слабший фізично, повинен мати сильного напарника; хлопця, який розбирається в оформленні ДТП, можна посадити з тим, хто сильний у затриманні, напарником жінки-патрульного обов'язково повинен бути чоловік.
- Тобто, вони повинні підстраховувати один одного? Але мені один поліцейський розповідав, що, коли порушник напав на нього з ножем, його колега не вийшла з машини, мотивуючи це тим, що її могли викрасти. Вона діяла за правилами?
- Я про таку ситуацію не знаю, але під час навчання їх навчають тактиці, і перше, про що їм говорять, - це уміння убезпечити самого себе і свого напарника. Адже якщо поліцейський не буде цього вміти, то як він зможе забезпечити безпеку громадян?
- Ще питання від мого шефа, який бачив, як у США маленькі худенькі дівчата-поліцейські «однією лівою» скручують правопорушників: наші юнаки і дівчата так вміють?
- Я їх теж бачив і знаю, що практики патрульної служби поліції у них не три місяці, а два-три роки. Наші теж пройдуть додаткову підготовку і цього навчаться. Будуть і спеціальні спортивні комплекси - ми цього хочемо, але ж не все одразу! А у нас такий менталітет: бачимо, що у них добре, а чому у нас не так? Але при цьому ми забуваємо, скільки вони до цього йшли!
- А в плані застосування зброї поліцейськими досвід США варто переймати? Наприклад, у них є так зване правило 6 метрів, що дозволяє застосовувати зброю у разі загрози життю поліцейському, якщо порушник його не дотримується.
- Це правило пояснюється тим, що в США зброя знаходиться у вільному доступі, і будь-яка людина може мати на неї дозвіл. У них і стрілянина часто трапляється. Тому в першу чергу потрібно дотримуватися дистанції, а поліцейському дозволено приймати рішення про застосування зброї на місці. Але, порівняно зі США, у нас ситуація інша, хоча у людей на руках теж багато зброї. У нашому новому законі випадки застосування поліцейським зброї прописані набагато краще, ніж раніше, в тому числі її демонстрація як попередження. Тому патрульні можуть її застосовувати.
- Але в тому випадку, коли злочинці у ніч з 26 на 27 вересня в кафе "Пальміра" у Святошинському районі Києва вбили учасника АТО, поліцейських звинувачували в тому, що вони її не застосували.
- Я був на війні і знаю, що одна справа, коли війна, бій - і перед тобою ворог, і ти просто про це не замислюєшся, а інше – вистрілити в цивільну людину. Там було багато факторів, в тому числі розгубленість патрульних, але той, хто їх критикує, нехай поставить себе на їхнє місце. Припустимо, я в даній ситуації стріляв би, але я не впевнений, що вистрілити міг би навіть кожен колишній міліціонер – для цього треба подолати певний бар'єр. Але ми цей випадок проаналізували і зробили висновки, в тому числі і в плані посилення вогневої підготовки.
- Наближається друга річниця Євромайдану, який, за вашим визнанням, ви теж не одразу прийняли. Зараз теж є певне невдоволення владою, яке може виплеснутися на Майдан. Ви будете розганяти людей, якщо надійде такий наказ?
- Ні. Але все повинно бути відповідно до закону, та громадяни теж повинні його виконувати. Завдання поліції – не розганяти мітинги, а забезпечувати публічну безпеку громадян.
- А якщо це особливий підрозділ поліції?
- Давайте для прикладу візьмемо ситуацію 31 серпня. Там стояла Національна гвардія. Але не для того, щоб захистити народних депутатів у парламенті, хоча ми забезпечуємо захист усіх громадян – і вахтера, і прибиральниці, і чиновника, для нас немає ніякої різниці. В той день бійці Нацгвардії повинні бути не допустити, щоб люди з обох сторін зашкодили один одному. Вони діяли, як герої і в результаті постраждали самі.
- А коли у нас будуть кінні, річкові або навіть вертолітні патрулі, як у Лос-Анджелесі?
- Кавалерія у нас вже є – на кінне патрулювання в Києві можуть виходити 15 поліцейських, можливість річковий ми розглядаємо, але якщо ми будемо братися за все, то не зробимо нічого! Зараз стоїть завдання відкрити автопатрулювання в усіх містах і покрити основні траси, а потім вже будемо говорити про річкові патрулі. Вони потрібні обов'язково, адже у наших людей є багато човнів, яхт, і їх власники зобов'язані дотримуватися правил. Відповідно, це теж потрібно контролювати, але це в перспективному майбутньому.
- І на завершення зізнайтеся, до якої верхньої планки в кар'єрі ви прагнете?
- Я не кар'єрист і просто про це не замислююся. Півтора року тому я був офіцером-вихователем і думав, що це моя стеля, потім намагався відновитися в армії, тому що я людина військова і хочеться рости у своїй професії. Зараз навчаюся поліцейській справі, мені це подобається, я бачу мету і хочу досягти її досягнення. Виправдати довіру – це дуже висока планка, зганьбитися я не можу, а якщо у мене не вийде, я піду.
Надія Юрченко, Київ.