Геннадій Афанасьєв, політв'язень у росії
На день народження співкамерники приготували мені торт
- Вважав і продовжую вважати, що юриспруденція, не забруднена корупцією та політичними забаганками, несе в собі лише благо. Однак саме ці вади - корупція та політична ангажованість - відкрилися мені згодом. Особливо коли в свої обійми мене прийняла Росія... Тут все набагато гірше.
- За такої поваги до правознавства чому після закінчення університету ви стали працювати фотографом?
- У цьому світі стільки прекрасного, того, що не помічаєш у повсякденному обивательському житті. Я щиро захотів познайомитися з цією красою, відкрити її для себе і показати іншим. У підсумку чистий світ фотомистецтва став переважати в моїх уподобаннях.
- Чи знаєте ви про вашу іменну виставку фотографій, що пройшла в київській арт-галереї в серпні цього року? Щоб ви сказали на її відкритті, якби були там?
- Самих робіт не бачив, але про виставку знаю знову ж таки з листів. Для мене це щось неймовірне. Про виставки я міг тільки мріяти, а тут... мрія стала дійсністю. Припускаю, що основну масу робіт становили жіночі портрети. Тому я би сказав те, що завжди говорив своїм близьким, - усі дівчата індивідуальні, неповторні і кожна виключно красива. У кожній є особливе світло. Серед моїх портретів немає професійних моделей, на них звичайні дівчата, приголомшливі у своєму єстві. Показуючи цю винятковість на цих простих прикладах, я хочу донести до кожного з глядачів думку, що він або вона єдині у своєму роді. Хочу, щоб глядач відчув це і зажив по-новому, - впевнено, спокійно, знаючи, що немає когось кращого або гіршого, що всі ми унікальні.
- Чи є у вас улюблені фотохудожники?
- Подобаються роботи Сергія Мартьяхіна, Олександра Колобанова, Патріка Ляружа, Маркуса Ройгельса.
- Мистецтво фотографії близьке до живопису. Хто ваші улюблені художники?
- Улюблені художники - із класики: Леонардо да Вінчі, Іван Айвазовський з його морем. Із сучасних - Діана Севериненко.
- А фотографія, що ожила, - це кіно. Чи є якісь улюблені кінорежисери, фільми?
- Подобаються Тім Бертон, Гай Річі, Люк Бессон, Стівен Спілберг. А улюблені фільми: «Лабіринт Фавна», «Фонтан», «Пан Ніхто», «Велика Риба», «Життя Пі», «Доктор Хто».
- У відеоролику, знятому в березні 2014 року, ви читали вірш Василя Симоненка про свободу. А які у вас ще є улюблені поети, вірші, рядки в українській, російській, світовій літературі?
- Улюблені поети: Ліна Костенко, Володимир Висоцький, Леся Українка, Марина Цвєтаєва, Микола Дмитренко, Роберт Рождественський. Із най-найулюбленішого - це балада Шевченка «Тополя». Звичайно ж, люблю Пушкіна. І ще є декілька особливо дорогих моєму серцю рядків. Це Анна Ахматова:
Будь хоть бедой в моей судьбе
Но кто б нас не судил
Я сам пожизненно к тебе
Себя приговорил.
- Чи читали ви «Оду Афанасьєву», написану Дмитром Биковим?
- Читав, і сказати, що ця «Ода» мене вразила, - це нічого не сказати. Рядки Бикова дуже надихнули в скрутну хвилину. Я регулярно читаю «Новую Газету», у зв'язку з цим знайомий і з почерком, і зі стилем цього автора.
- Якби могли особисто поговорити з Биковим, що б йому сказали?
- Як там у Некрасова: «Народному врагу проклятия сулю, а другу у небес могущества молю». Нехай Господь дарує вам, Дмитре, сил, могутності та натхнення.
- Ви віруюча людина?
- Так, я християнин, православний. Вірую в єдиного Бога Отця, Вседержителя, в єдиного Господа Ісуса Христа, Сина Божого і Святого Духа. Віра для мене все, завдяки цьому світлу - я вчуся любити, прощати і слідувати голосу серця. Важко висловити почуття, які наповнюють єство, коли думаєш про Божественне. Молитва заспокоює, збирає і очищає. Мені б хотілося показати моїм близьким те світло, що я побачив у Христі. Слава Ісусу Христу!
- Чи є у вас якісь найпам'ятніші рядки в Біблії, Євангелії?
- Не судіть, щоб вас не судили (МФ 7:1). Просіть, і дасться вам; шукайте, і знайдете; стукайте, і відчинять вам (МТ 7:7). Все, отже, що бажали б ви, щоб люди вам чинили, те ви чиніть їм, – це ж бо закон і пророки (МФ 7:12). Отже, за плодами їхніми пізнаєте їх (МФ 7:20).
- Вас заарештували напередодні 9 Травня. Як ваша сім'я зазвичай святкувала День Перемоги?
- Я не пропустив жодного Параду Перемоги. Багато разів на 9 Травня зі своїми знайомими влаштовували невеликий концерт у Будинку ветеранів (госпіталі) Сімферополя. Накривали їм стіл, співали і читали вірші, словом - намагалися, як могли, висловити вдячність. Останні декілька років я виходив у колоні, несучи табличку з іменами моїх хоробрих прадідів. Ось у ній-то мене й затримало ФСБ, називаючи терористом.
- Під час Різдвяно-Новорічних свят хочеться запитати: чи писали ви листи Діду Морозу в дитинстві?
- Діду Морозу в дитинстві не писав, лише просив через маму передати йому, що мені було найпотрібніше. У більш зрілому віці став просити у Святого Миколая про одне й те ж - щоб дарував здоров'я батькам, а мені - дружину і дітей.
- Що б ви хотіли побажати своїм близьким у зв'язку з Новим роком та Різдвом?
- Нічого не боятися і ніколи не здаватися. І пам'ятати, що світом править Любов.
Олег Кудрін, Москва