Дмитро Булатов, командир підрозділу "Фасад", екс-міністр
Війна – надовго, з тими тенденціями, що є – на роки
- У них зброя, загалом, більш сучасна. Наприклад, ПТУРи їх кращі. Гранати з їх АГС-ів розриваються частіше - мабуть, у них зброя "свіжіша" за роками випуску. У них є 9-міліметрові автомати, а у нас - ні. Але нам це не заважає. Мотивація у нас вища, і бажання перемогти у нас вище. Відповідно, навіть наявність у них - місцями - більш сучасної зброї не заважає нам давати їм по зубах.
- Сухі гілки - це дотепно. Але чи є якісь більш сучасні засоби виявлення супротивника?
- У нас є тепловізори. Є прилади нічного бачення. На кожному посту - обов'язково. Вночі це наші очі.
- Але їх недостатньо, щоб на дальніх підступах засікти диверсійну групу?
- "Зеленка". Посадки. Рельєф. Є місця, де вони можуть підійти на 100 метрів, і лише після цього ми їх знаходимо. Якщо в "зеленці" є просвіт, через цей просвіт тепловізором побачити людину можна. А якщо він буде повзти через певний рельєф, то помітити його можна тільки тоді, коли він з'явиться у полі зору. По-різному буває.
СУБОРДИНАЦІЯ НА ЛІНІЇ ВОГНЮ
- Вам напевно всякий раз задають це питання: з міністрів - на фронт. Та ще в таке місце... Нетипова поведінка для українського політика.
Свій внесок в обороноздатність країни роблю собою, своїм часом, своїми можливостями
- Я спеціально збирався піти в армію. Прийшов у військкомат, попросив повістку. Вважаю, що якщо ми боремося за свою країну - а ми за свою країну боремося - треба робити свій внесок. Говорити про це, перебуваючи в органах виконавчої влади, у Верховній Раді - це одне. А робити конкретні справи - зовсім інше. Свій внесок в обороноздатність країни я роблю собою, своїм часом, своїми можливостями. Ми ж тут не тільки воюємо. Тут же весь час виникають питання щодо забезпечення тощо.
Відтак, якщо ми хочемо перемогти, багатьом треба в цьому конкретно брати участь. І добре робити свою роботу.
- А що із забезпеченням?..
- Зараз - все добре.
- А коли було... ненормально?
- Ми бачили динаміку змін за рік. Раніше із забезпеченням були перебої, але за рік була хороша динаміка, і на даний момент проблем з харчуванням у нас немає проблем з речовим забезпеченням - теж, проблеми з грошовими виплатами... Існують, але носять локальний характер. Це питання внутрішнього обліку, який в армії досить такий... заіржавілий. Його треба крутити із зусиллям. Але і такі проблеми ми вирішуємо.
- Тобто ви вже готові перейти в наступ?
- Знаєте, багато людей говорять, що треба йти в наступ. Але коли це говорять люди, що перебувають тут, і коли те саме говорять ті, хто живе в мирних містах - ці слова мають різну ціну. Тому що той, хто сидить у мирному місті - йому не треба лізти під кулі та снаряди. Але справа навіть не в цьому. Існують політичні домовленості, і тому нема чого говорити, коли знаєш, що ніхто команди на наступ не дасть. А тут ніхто не піде вперед без наказу. В цьому плані дисципліна настільки жорстка, що ми не будемо захоплювати навіть сусідній населений пункт з власної ініціативи. Не буває так. Це військова махина. Є накази, є статути.
- Давно були останні жертви?
- Позавчора. Вірніше, вчора, 23-го. Майже о першій прилетіли з лівого флангу на той берег гранати з АГС. Одна впала поруч з бійцем. Вони найчастіше стріляють або сюди, або по тій стороні, де у нас стоїть АГС.
- Кого зі своїх підлеглих можете відмітити?
- У нас тут люди різних професій. Як говорив комбриг, від міністра до тракториста. Але це там вони різні. Тут - ні. Їмо ми з одного казанка, п'ємо з одних кухлів і завдання виконуємо всі разом. Більш того, не тільки військові. Ви вже вибачте мене за те, що я часто згадую "Луганськ-1", але з цими хлопцями ми неодноразово працювали разом. Бути в бою - це бути в бою. Це коли ти розумієш, що з цими людьми ти і в бій, і в розвідку підеш. Не про всіх таке скажеш.
- Мені приємно це чути... А сюди як потрапляють? Тут контрактники, в основному, служать?
- Зараз у мене тут велика частина хлопців ще мобілізованих. Це п'ята-шоста хвилі; деякі залишилися з третьої хвилі мобілізації, продовжились до четвертої, зараз підписали піврічні контракти. Тобто це ще формат мобілізованих. Таких - більшість, але у нас зараз йде поетапне насичення контрактниками.
(Задзвонив телефон; Булатов відійшов поговорити і мимоволі перегородив вузький прохід. Молодий солдат, щоб пройти, звернувся до нього: "Дім, можна?" "Діма" посторонився, не відриваючись від слухавки).
- Вибачте, я зараз почув, як звернувся до вас ваш підлеглий...
- Тут є субординація, але тільки в питаннях служби. Тобто коли ставиться завдання - вона виконується. Тут не може бути відповіді "не буду", "не хочу". А в звичайному спілкуванні, повсякденному, тут усі рівні.
- З місцевим населенням - у злагоді?
- У нас хороші відносини. Для цього ми працюємо зі своїми людьми, різні підрозділи, які тут присутні, теж зі свого боку дивляться. За рахунок цього місцеве населення стало до нас набагато лояльнішим.
- Скажіть, а якісь контакти з "тією" стороною у вас є?
- У мене - ні. Я їх спеціально уникаю, бо я людина публічна... У нас є командир бригади, є бригадна розвідка, є контррозвідка - ось нехай вони і спілкуються.
* * *
Не втримався, все-таки поставив питання, яке самому весь час доводиться чути:
- І останнє. До вас, як до людини, яка напевно володіє достатньою інформацією, і не тільки з військових кіл - уявляється: ця війна - надовго?
- Надовго. За існуючих тенденцій можу сказати: на роки. А чи перейдуть роки в десятиліття - цього я вам точно сказати не можу.
Михайло Бублик, Сєвєродонецьк.