За майже три роки війни на Донбасі калейдоскопічний портрет жінки наповнився різними кольорами та емоціями. Від бажання діяти та допомогти – до болю розлуки назавжди. Як його відобразили об’єктиви камер фотокореспондентів Укрінформу – у нашій добірці.
Вона – на бойовому посту на Сході та у тренувальному таборі проходить вишкіл. Вона проводить майстер-класи з надання першої медичної допомоги в умовах ведення бойових дій, рятує поранених, плете маскувальні сітки та "кікімори" для українських бійців, привозить дитячі малюнки й потрібні речі на передову. І водночас чекає повернення тих, хто пішов "туди" захищати, бо "Хто, якщо не я". А коли нарешті на перон прибуває вагон із бійцями "звідти", підносить синьо-жовтий прапор якомога вище, щоб хлопці бачили: їх тут чекають.
Жінка-воїн
Від початку бойових дій на сході України жінки не забувають про звичну для себе професію вчителя, яка вважається "жіночою". Щоправда, заняття проходять на полігонах, а учнями стали охочі опанувати військову справу. Таким наставником із загартування тіла та духу є, зокрема, Маруся Звіробій, яка 2014 року організувала підготовчий центр "Марусин полігон" під Києвом для вишколу і цивільних, і бійців АТО. Не залишаючи роботи з підготовки майбутніх воїнів, збираючи необхідні для передової речі, Маруся стала мамою, народила доньку.
Сьогодні старший солдат Маруся Звіробій керує інструкторським підрозділом "Марусині ведмеді" у Високомобільних десантних військах Збройних сил України.
Керівник інструкторського підрозділу "Марусині ведмеді" Маруся Звіробій (у центрі) під час навчань військових десантників Полтавщини на полігоні 199-го навчального центру ВДВ у Житомирській області, березень 2017 року. Фото: Анна Максимова.
Навчали влучно стріляти на дальні відстані, вправно долати смугу перешкод, тактиці ближнього бою на "Марусиному полігоні" нарівні з чоловіками і жінки.
Боєць 11-го запасного батальйону Добровольчого українського корпусу "Правий сектор" Київської області проводить заняття зі стрільби з вогнепальної зброї на території "Марусиного полігону", листопад 2014 року. Фото: Володимир Тарасов.
Також дівчата проходять військові вишколи для цивільних. І йдеться не лише про опанування навичок того, як надавати першу медичну допомогу під час воєнних дій. Жінки-добровольці – і на смузі перешкод, і зі зброєю в руках.
Цивільні добровольці під час військових тренувань на базі полку особливого призначення "Азов" у Києві, березень 2015 року. Фото: Олег Петрасюк.
Дівчата з підрозділу "Правого сектору" під назвою "Жіноча Січ" під час тренувань у навчальному таборі на Закарпатті, червень 2015 року. Фото: Сергій Гудак.
Боєць 24-го батальйону територіальної оборони "Айдар" (що сьогодні входить до складу 10-ї окремої гірсько-штурмової бригади Сухопутних військ ЗСУ) на бойовому посту в Луганській області, червень 2014 року. Фото: Маркіян Лисейко.
Військова справа як професія – не новинка для українок. До неї підходять виважено, а тому здобувають відповідну профільну освіту у вищих військових навчальних закладах. Або ж, отримуючи цивільний фах, проходять додаткову військову підготовку, в програмі якої – і подолання смуги перешкод, і "обкатка танком".
Учасники урочистої церемонії дострокового випуску офіцерів та сержантів в Національній академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного у Львові, лютий 2015 року. Фото: Маркіян Лисейко.
Студентка юридичного факультету НТУ "ХПІ" долає смугу перешкод під час тренувань на факультеті військової підготовки на Харківщині, липень 2015 року. Фото: В’ячеслав Мадієвський.
Коли сила характеру поєднується з красою, тоді – рушниця через плече, а в руках люстерко. Коли навколо тебе війна, красу бачиш у незвичних для мирного часу деталях.
Дівчина-боєць добровольчого батальйону під час навчальних занять на полігоні у Харківській області, червень 2014 року. Фото: В’ячеслав Мадієвський.
Кулі на жіночій долоні під час дводенного вишколу представниць підрозділу "Правого сектору" під назвою "Жіноча Січ" у навчальному таборі на Закарпатті, червень 2015 року. Фото: Сергій Гудак.
Жінка на війні з російським агресором евакуює поранених з поля бою та надає медичну допомогу. Такою є старший медик окремої медичної роти ім. Миколи Пирогова Національної гвардії України Наталя Назар. Маючи вищу медичну освіту, в мирний час викладала у Львівському медичному коледжі "Основи медсестринства". Була медичним волонтером ще під час подій на київському Майдані. Потім разом із колегами-медиками склала основу добровольчої медичної роти ім. Миколи Пирогова Національної гвардії України. Її називають "Наша бойова Кнопка" - за постійну готовність у будь-який момент виїхати на передову й рятувати поранених.
Медсестра медичної роти ім. Миколи Пирогова Національної гвардії України Наталя Назар перед виїздом на передову на Донеччині, березень 2015 року. Фото: В’ячеслав Мадієвський.
Робота з надання медичної допомоги у "гарячих точках" – активна форма волонтерства. Зокрема, жінки входять до складу Першого добровольчого мобільного шпиталю ім. Миколи Пирогова. Це недержавний проект із залучення цивільних медиків до допомоги пораненим на передовій. Концепція мобільного польового шпиталю – адаптація американської системи MASH (Mobile Army Surgical Hospital) до реалій бойових дій у зоні проведення АТО на території України.
Волонтер Першого добровольчого мобільного шпиталю ім. Миколи Пирогова під час презентації проекту на Київщині, жовтень 2014 року. Фото: Сергій Аніщенко.
У 18-річному віці стала добровольцем-медиком і створила медичний батальйон "Госпітальєри" Яна Зінкевич . На передовій вона врятувала сотні бійців. А після автомобільної аварії в грудні 2015 року змогла не лише побороти недугу, а й народити доньку та повернутися до лав організованої нею медичної служби. І вже сьогодні комбат Яна Зінкевич проводить ротації на Госпітальєрських позиціях та вишколи для охочих.
Яна Зінкевич у реанімації Дніпропетровської обласної клінічної лікарні ім. І.І. Мечникова після ДТП, грудень 2015 року. Фото: Микола М'якшиков.
Дівчата охоче діляться своїми знаннями з чоловіками, навчаючи їх бути бійцями-рятувальниками.
Дівчина-інструктор під час практичних занять з курсантами Національної академії Національної гвардії України в рамках курсу бійця-рятувальника у Харкові, лютий 2015 року. Фото: В’ячеслав Мадієвський.
Волонтерство
Від 2014 року допомога армії та пораненим стала найбільш розповсюдженою формою волонтерської діяльності. За даними соціологічних досліджень , понад половина волонтерів – жінки. Вони плетуть маскувальні сітки, шиють військову форму, привозять на передову найнеобхідніші речі, продукти харчування, організовують благодійні заходи для збору коштів на потреби бійців АТО, розносять допомогу місцевим жителям на територіях, де точаться бойові дії, здають кров для поранених.
Дівчина здає кров для поранених бійців АТО в операційній Дніпропетровської обласної клінічної лікарні імені І.І. Мечникова, жовтень 2016 року. Фото: Микола М’якшиков.
Івано-франківська школярка зав'язує білу тканину на маскувальній сітці, призначеній для українських військових у зоні АТО, грудень 2014 року. Фото: Юрій Рильчук.
Жінка плете маскувальний костюм-"кікімору" під час благодійної акції "На цій землі нас не здолать!", спрямованої на збір коштів на потреби української армії, у Національному музеї літератури України, лютий 2015 року. Фото: Володимир Фалін.
Черкаські жінки-волонтери шиють військову форму для українських танкістів, вересень 2015 року. Фото: Ігор Ткаченко.
Волонтер Наталія Вінник та бійці АТО роздивляються вміст однієї з посилок, в якій виявилися шкарпетки з шерсті чау-чау і фото собак, на Луганщині, жовтень 2014 року. Фото: Олена Худякова.
Волонтер, яка розносить допомогу місцевим жителям, спілкується з літньою жінкою в Авдіївці, лютий 2017 року. Фото: Маркіян Лисейко.
На тебе чекають
Ті, хто залишилися в тилу, за щоденними турботами й побутом бережуть у пам’яті найкращі моменти життя з близькими, які там, на передовій. І щосекунди подумки підтримують їх. Миті розставань та зустрічей становлять чи не найбільший масив зроблених фотокорами Укрінформу світлин добірки "Жінка і війна" . І на кожній з них – своя особлива емоція.
Жінка обіймає вінницького правоохоронця, який повернувся з зони АТО, березень 2015 року. Фото: Олександр Лапін.
Жінка вітає бійця Львівського прикордонного загону, який повернувся додому у межах планової ротації після виконання завдань у зоні АТО, серпень 2014 року. Фото: Маркіян Лисейко.
Правоохоронець прощається з рідними перед відправленням у зону АТО, Ужгород, листопад 2014 року. Фото: Сергій Гудак.
Літня жінка прощається з бійцем роти патрульної служби поліції особливого призначення "Східний корпус", який відправляється з Харкова в зону АТО, січень 2015 року. Фото: В’ячеслав Мадієвський.
Харків'янки зустрічають бійців 22-го батальйону територіальної оборони, які повернулися додому із зони АТО на ротацію, листопад 2014 року. Фото: В’ячеслав Мадієвський.
На передовій же українських воїнів фахово підтримують жінки-військовослужбовці, працюючи у відповідних психологічних службах. А коли поруч фотокамера, знайдеться місце і для жарту, і для міні-фотосесії.
Лейтенанти психологічної служби Національної гвардії України Валерія Язволицька (праворуч) і Маргарита Мудраченко цілують бійця АТО на Донеччині, березень 2015 року. Фото: В’ячеслав Мадієвський.
Чекати іноді доводиться довше, ніж заплановано графіком ротацій бійців. За словами першого заступника Голови Верховної Ради України Ірини Геращенко , на окупованій території залишаються 113 заручників. Коли ж довгоочікуване повернення відбувається, чекати вже неможливо жодної зайвої миті.
Жінка плаче біля вікна мікроавтобуса, в якому сидять звільнені з полону українські військовослужбовці, Запоріжжя, жовтень 2014 року. Фото: Дмитро Смольєнко.
Новий дім
Унаслідок збройного протистояння на Сході та анексії Криму Росією сотні мирних жителів були змушені залишити свої домівки. Зі світлин 2014-2015 років, коли хвилі внутрішнього переміщення осіб були найбільш інтенсивними, дивляться переважно жіночі очі.
Переселенці з тоді окупованого проросійськими бойовиками Слов'янська облаштовуються на новому місці в с. Бугаївка Ізюмського району Харківської області, червень 2014 року. Фото: В’ячеслав Мадієвський.
Жінка з дитиною у будиночку, розташованому на території модульного містечка для вимушених переселенців з Луганської та Донецької областей, Запоріжжя, червень 2015 року. Фото: Дмитро Смольєнко.
Утім, можуть виїхати не всі. Часто під обстрілами залишаються літні люди, яким за станом здоров’я складно змінювати місце проживання. Так жіноче обличчя війни набуває нових обрисів.
Літня жінка проходить повз автомобіль, згорілий внаслідок артилерійського обстрілу терористами місць дислокації частин батальйону "Донбас" в Іловайську, серпень 2014 року. Фото: Маркіян Лисейко.
Саме жінка втілила образ війни на війні в баченні австралійського художника Гвідо Ван Хелтена. Його мурал в Авдіївці вже встиг стати символічним. Зі стіни розбомбленого будинку на глядача дивиться вчителька української мови та літератури Марина Марченко. Під час обстрілу міста у 2014 році її чоловіка тяжко поранило за двадцять метрів від будинку, де тепер нанесено зображення.
"Ця робота несе в собі величезну силу у виразі обличчя цієї людини. Мета цієї роботи - привернути увагу світової громадськості до цієї території, де щодня лунають постріли з мінометів", - йдеться у повідомленні на сторінці проекту ArtUnitedUs у Фейсбук .
Мурал із портретом місцевої жительки – вчительки української мови та літератури Марини Марченко – на неодноразово обстріляному бойовиками спорожнілому багатоповерховому житловому будинку в Авдіївці на Донеччині, лютий 2017 року. Фото: Андрій Кравченко.
Назавжди
Вона схилилася над труною, зустрівши нарешті його – сина, чоловіка, брата – з війни. Вона витирає сльози біля портретів сотень, здавалося б, незнайомців, які захищали нас на війні. Біль втрати, кажуть, втамує час. Та нас він уже змінив назавжди.
Дівчина під час церемонії прощання плаче над портретом 22-річного бійця АТО Олексія Заїки, який загинув під час несення служби на блокпосту біля населеного пункту Новоолексіївка у Волноваському районі Донецької області, Запоріжжя, липень 2014 року. Фото: Дмитро Смольєнко.
Жінка плаче біля Стіни пам'яті загиблих за єдність України на території Михайлівського Золотоверхого монастиря у Києві, травень 2015 року. Фото: Олег Петрасюк.
Жінка із квітами йде повз труни із тілами невпізнаних бійців у селищі Кушугум Запорізької області під час церемонії поховання, жовтень 2014 року. Фото: Дмитро Смольєнко.
Наречена війни
Але смерть ніколи не зможе зупинити життя. Воно – у посмішці дитини, у погляді людей, які вирішили пов’язати свої життя за найскладніших обставин, у вірі в новий день без війни. Десятки пар знайшли одне одного на передовій. Водночас інших закоханих бойові дії підштовхнули до прийняття життєво важливих рішень – весілля та створення сім’ї.
Боєць АТО Сергій Ющенко та його наречена Катерина – волонтер із Луганської області - під час церемонії реєстрації шлюбу на території Львівського військового шпиталю, серпень 2016 року. Фото: Маркіян Лисейко.
Засновник Фонду допомоги країні "Крила Фенікса" Юрій Бірюков (ліворуч) вітає десантника миколаївської 79-ї окремої аеромобільної бригади Сергія Масяна і його дружину Світлану з весіллям, листопад 2014 року. Фото: Микола М’якшиков.
Жінка з дитиною фотографується на тлі синьо-жовтого прапора у рамках благодійної акції "Фото патріота" зі збору коштів на потреби українських військових у зоні АТО, Ужгород, серпень 2014 року. Фото: Сергій Гудак.
Фото: Укрінформ