Антикорупційний суд: ВККС обрала раду міжнародних експертів

Вища кваліфікаційна комісія суддів обрала 6 кандидатів до Громадської ради міжнародних експертів (ГРМЕ), яка сприятиме у проведенні конкурсного добору суддів до Вищого антикорупційного суду.

Обрання кандидатів до ГРМЕ відбулося на відкритому засіданні ВККСУ 6 листопада шляхом таємного голосування, повідомляє кореспондент Укрінформу.

Участь у голосуванні взяли 14 членів ВККС.

"Відповідно до частини 1 статті 9 Закону України про Вищий антикорупційний суд утворюється Громадська рада міжнародних експертів строком на 6 років Вищої кваліфікаційної комісії суддів України для сприяння їй у підготовці рішень з питань призначення на посаду суддів Вищого антикорупційного суду", - сказав голова Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Сергій Козьяков.

За його словами, Громадська рада міжнародних експертів виконує свої повноваження у складі 6-ти членів, які призначаються комісією, виключно на підставі пропозицій міжнародних організацій, з якими Україна співпрацює у сфері запобігання та протидії корупції, відповідно до міжнародних договорів України.

"19 вересня комісія отримала пропозиції стосовно 12-ти кандидатів номінованих на призначення до складу ради від 5 міжнародних організацій, з якими Україна співпрацює. У період з 18 жовтня по 5 листопада в режимі скайп-конференцій відбулися співбесіди членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України з 12 кандидатами на посаду членів Громадської ради міжнародних експертів. За ініціативою комісії було проведено спочатку співбесіди з 11 кандидататами, з 12-им кандидатом ми спершу не змогли провести співбесіду з особистих причин, які кандидат висловив у своєму листі. Про цю затримку ми повідомили міжнародні організації. І 5 листопада провели співбесіду з 12-им кандидатом", - зазначив голова ВККС.

Читайте також: Стали відомі дати іспитів до Верховного та Антикорупційного судів

Він наголосив, що членами ГРМЕ можуть бути призначені громадяни України або іноземці, які мають бездоганну ділову репутацію, високі професійні та моральні якості, суспільний авторитет, мають досвід роботи в інших країнах не менше ніж 5 років із здійснення процесуального керівництва чи здійснення судочинства у справах, пов'язаних з корупцією.

Так, члени ВККС обрали до ГРМЕ таких кандидатів:

- Аурелійус Гутаускас - суддя Верховного суду. Досвід суддівської роботи, спеціалізація - кримінальне право, організована злочинність, суддівська етика та дисципліна.

- Денкер, Флемінг Сі (Данія) - екс-заступник державного прокурора в Управлінні з розслідування особливо важливих економічних злочинів. Працював прокурором, адвокатом.

- Зажечни, Тед - суддя Суду королівської лави у провінції Саскачеван (Канада). Досвід роботи прокурором, адвокатом.

- Лазарова Трайковська, Мір’яна – екс-голова Першої секції Європейського суду з прав людини. Досвід суддівської роботи.

- Харріс, Лорна - британський прокурор у відставці.

- Хупер, Сер Ентоні (Велика Британія) - суддя апеляційного суду у відставці. Досвід здійснення судочинства зі спеціалізацією у галузі повернення активів (конфіскації) у межах кримінального та цивільного проваджень, зокрема конфіскації доходів, одержаних корупційним шляхом.

Як повідомлялося, 2 серпня 2018 року Вища кваліфікаційна комісія суддів України оголосила два конкурси: на 39 посад суддів Вищого антикорупційного суду та на 78 посад суддів Верховного суду. Подання документів на участь в обох конкурсах тривало з 8 серпня 2018 року до 14 вересня 2018 включно.

Наприкінці вересня у ВККСУ повідомили, що отримали від п'яти міжнародних організацій список з 12 кандидатів до Громадської ради міжнародних експертів, яка сприятиме у проведенні конкурсного добору суддів до Вищого антикорупційного суду.

Громадська рада міжнародних експертів - допоміжний орган Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, який бере участь в оцінці доброчесності кандидатів до Антикорупційного суду та ініціює припинення участі в конкурсі недоброчесних кандидатів.

Члени Ради обираються строком на два роки без можливості переобрання. Допомагати Вищій кваліфікаційній комісії у визначенні відповідності критеріям доброчесності кандидатів до Антикорсуду допомагатимуть шість осіб, запропонованих міжнародними організаціями, з якими Україна співпрацює у сфері запобігання та протидії корупції відповідно до міжнародних договорів.