Медичних закупівель через ProZorro побільшало на мільярд - Transparency

Звіт

Transparency International Україна презентувала звіт, присвячений публічним закупівлям у сфері охорони здоров'я.

 Згідно з дослідженням, видатки лікарень та медичних департаментів на медичні закупівлі за три квартали зросли з 15,6 млрд грн. у 2017 році до 16,7 млрд грн у 2018-му, заявили під час прес-конференції учасники дослідження, повідомляє кореспондент Укрінформу.

«У звіті ми намагалися відповісти на два глобальних питання: яким чином ліки в рамках реформи потрапляють до пацієнтів, і якими є проблеми в медичних закупівлях через ProZorro. У звіті... мова йде лише про ті ліки, які закуповуються закладами та управліннями охорони здоров'я в регіонах. Ми ... дивилися на всі закупівлі за перші три квартали 2017 та 2018 років», - зазначив керівник аналітичного напрямку програми інноваційних проектів Transparency International Україна Артем Давиденко.

За його інформацією, порівняно з 2017 роком збільшилась кількість замовників у системі ProZorro. «Серед нових замовників є лікарні, які стали комунальними некомерційними підприємствами в рамках медреформи, там є лікарні тергромад тощо. Крім того, з 90 тис. до 110 тис. збільшилась кількість лотів і сума, витрачена замовниками в системі. Якщо в 2017 році це було 15,6 млрд грн, то в 2018 році за 3 квартали ця сума складає 16,7 млрд грн», - поінформував Давиденко.

Читайте також: Тендерного «шила» відтепер в мішку не сховаєш і закупівлі не подрібниш

Водночас аналітики Transparency International Україна відзначають високий рівень монополізації на ринку ліків та медичного обладнання. Так, на місцевому рівні 1% постачальників уклали договори на 50% від суми всіх угод цих категорій товарів.

Учасники заходу наголосили, що необхідно робити новий крок і робити закупівлі регіонів більш професійними. У якості прикладу були наведені централізовані закупівлі ліків міжнародними організаціями. В цих закупівлях понад 70% постачальників - безпосередні виробники. Такий підхід дозволяє знизити ціни майже на 40%.

За інформацією в.о. гендиректора ДП «Медичні закупівлі України» при МОЗ Віктора Нестулі, з 2019 року держпідприємство почне працювати як централізована закупівельна організація для регіонів. Головна мета держпідприємства, за словами Нестулі, закуповувати ліки швидше і дешевше.

Як зазначалось під час прес-конференції, закупівлі ліків та медобладнання складають лише третину (32,2%) від усіх витрат департаментів і закладів охорони здоров'я через ProZorro. Трохи менше - 29,1% - медзакладам доводиться витрачати на енергоносії. Ще 14,2% - на будівельні роботи та поточні ремонти приміщень. Саме на закупівлі енергоносіїв припадає більша половина від загальної суми всіх неконкурентних закупівель департаментів і закладів охорони здоров'я. Це відповідає загальним тенденціям в Україні через низьку конкуренцію у сфері комунальних послуг, вважають учасники заходу.

З повним текстом звіту можна ознайомитись за посиланням.