Вакцина від грипу 2018: чому вона дорожча за минулорічну?

Аналітика

Грип ще тільки почався, а вже третя частина доз вакцин уже використана

На цьому тижні показник захворюваності на грип в середньому на 1,8% перетнув межу епідемпорогу по країні – тобто офіційно епідемія почалася. Щоправда у кількох областях захворюваність значно істотніша – у Харківській області епідемпоріг перевищений на 23%, у Житомирській, Сумській та Київській – на 12%. Уже відомо і про першу смерть від грипу дев’ятирічної дівчинки у Харкові. Епідеміологи відмічають, що пік захворюваності ще попереду, адже зазвичай він припадає на період новорічних свят. А тим часом фейсбук-користувачі відмічають, що зокрема у столиці вакцину від грипу стає дедалі складніше знайти. Вони вказують на те, що часто вакцина викуплена наперед і у пошуках “вакантних” доз доводиться їздити по всьому місту. Укрінформ вирішив дізнатися актуальну інформацію про те, чого нам чекати у цьому епідсезоні та від цьогорічної вакцинації.

Нагадаємо, щеплення від грипу не входить у перелік обов’язкових, а значить вакцини не закуповуються централізовано із держбюджету. Їх завозять в Україну приватні компанії в залежності від попиту. За прогнозом Всесвітньої організації охорони здоров’я, у новому епідсезоні світом розгулюватимуть три штами грипу – “Мічиган” (A/H1N1), “Сінгапур” (A/H3N2) і “Колорадо”(належить до гілки B/Victoria).

Основним збудником буде штам “Сінгапур”, який, за словами завідувачки відділу респіраторних та інших вірусних інфекцій Інституту епідеміології та інфекційних хвороб ім. Громашевського Алли Мироненко, призводить до пневмоній, тяжких пневмоній та летальних випадків серед літніх людей та пацієнтів з хронічними патологіями. “Мічиган” - це “нащадок” вірусу грипу, що викликав в Україні пандемію (йдеться про 2009 рік. – Авт.). Він небезпечний для маленьких дітей та людей з чинниками ризику – вагітність, люди з ожирінням, з цукровим діабетом, бронхіальною астмою та іншими хронічними патологіями”, – говорить професорка і додає, що штам вірусу “Колорадо” циркулює переважно на Американському континенті.

Саме на вказані три штами розраховані вакцини «Ваксігрип Тетра» (виробник – «Санофі Пастер», Франція) і «Джісі Флю» («Грін Кросс Корпорейшн», Південна Корея), яких на цей епідемічний сезон в Україну завезено 350 тисяч доз. Це вдвічі менше, ніж минулого року, коли в Україну було завезено 750 тисяч доз вакцин (для порівняння, у 2016-му було 250 тисяч доз вакцин). Схоже, що постачальники вирішили зменшити обсяги закупівель вакцин через те, що минулорічний обсяг залишився невикористаним, навіть попри широку роз’яснювальну кампанію щодо необхідності вакцинації. За словами Алли Мироненко, залишки просто утилізували. “Вакцина має термін придатності лише один рік – від літа до літа. Наступного сезону буде інший штамовий склад вакцин, тому вакцини від грипу одного епідсезону “морально” старіють в наступному, хоча і залишаються дієвими до 3-х років”, - пояснює професорка. Вона додає, що цього року вперше в Україну завезли чотирикомпонентну вакцину “Ваксігрип Тетра”, яка діє на штами Н3N2, H1N1 і ще дві лінії гілки В – “ямагатську” та “вікторіанську”. Минулого року вакцина цієї фірми теж була представлена в Україні, але вона була трикомпонентною, і коштувала близько 180 гривень. Чотирикомпонентна вакцина коштуватиме, відповідно, дорожче – до 260 гривень. У будь-якому разі лікування грипу обійдеться значно дорожче - від 420 до 2 800 гривень.

Алла Мироненко

За даними МОЗ, станом на початок грудня провакцинувалися вже понад 127 тисяч людей. Порівняно з аналогічним періодом минулого року маємо трішки менші темпи вакцинації, коли було 129 тисяч провакцинованих. Алла Мироненко каже, що це насправді низький рівень охоплення – були роки, коли вакцинувалися до мільйона людей. “У Києві, в порівнянні з регіонами, рівень охоплення вакцинацією останніми роками став вищим – можливо, через більшу усвідомленість і вищий рівень достатку. Загалом у попередні роки багатьом людям робили щеплення за рахунок їхніх роботодавців, що дозволяло збільшити відсоток охоплення вакцинацією”, – зазначає професорка.

У Центрі грипу та ГРВІ зазначають, що імунітет після щеплення від грипу виробляється у людини упродовж двох тижнів, відтак щеплення можна робити і під час епідсезону. Завдяки вакцинації імовірність тяжкого перебігу захворювання та ускладнень зменшується на 60%, імовірність смертельних випадків зменшується на 80%, а частота госпіталізацій зменшується приблизно на 50%.

За даними минулого епідсезону, в нашій країні було зафіксовано сім летальних випадків унаслідок грипу. Жоден із пацієнтів не був щеплений проти грипу.

Юлія Горбань. Київ