Прокурорів пропонують "сортувати" за видами злочинів

Фото

Спеціалізація прокурорів на окремих видах злочинів сприятиме персоніфікації відповідальності за перебіг розслідування кримінальних справ.

Про це йшлося під час круглого столу в Укрінформі "Сучасна модель реформування прокуратури в Україні".

"Ми не знаємо, хто з прокурорів і за що відповідає. Має бути спеціалізація і персональна відповідальність прокурора, щоб бізнес або особа знали, з ким їм комунікувати. А не так, що прокурор займається одночасно вбивствами, податковими та злочинами у ІТ-сфері", - сказала член Ради громадського контролю НАБУ адвокат Злата Симоненко.

Злата Симоненко

Водночас, правник і доктор юридичних наук Антон Столітній зауважив, що наразі процесуальний нагляд за розслідуванням кримінальних справ у Службі безпеки, Нацполіції і Державному бюро розслідувань здійснюють окремі управління у Генпрокуратурі.

Сучасну модель реформування прокуратури в Україні обговорили експерти в Укрінформі / Фото: Ільєнко Юрій, Укрінформ

"Система існує таким чином, що будь-який прокурор із вказаних управлінь може здійснювати процесуальне керівництво у будь-якій кримінальній справі. Модель, яку ми пропонуємо створити, передбачає предметний принцип. Наприклад, бюджетна сфера: який би правоохоронний орган не виявив порушення у бюджетній сфері, він може прийти до управління прокуратури, який буде здійснювати процесуальне керівництво лише у цих справах", - сказав він.

Антон Столітній

За словами прокурора і екс-керівника Запорізької місцевої прокуратури № 2 Романа Мазурика, на сьогодні існує практика, коли за фактом одного злочину можуть розслідуватися кримінальні справи у різних силових відомствах, а прокурори про це не знають. Бувають також випадки, коли прокурор з певної об'єктивної причини відмовляє правоохоронцям у погодженні процесуальних дій у кримінальній справі, однак вони йдуть до іншого прокурора, який не знає деталей справи, і отримують необхідне погодження.

Читайте також: Суд повернув громаді землю на Печерську вартістю 37 мільйонів

"Ми пропонуємо, щоб було персоніфіковано відповідальність прокурора, який буде спеціалізуватися на конкретних темах кримінальних проваджень. Якщо це корупція - мають бути одні прокурори, незалежно від того, де розслідується кримінальне провадження. Потрібно створити відділи процесуального керівництва у конкретних сферах - екології, будівництві, землі",- наголосив він.

Роман Мазурик

Експерти зазначають, що для запровадження спеціалізації прокурорів не потрібно вносити зміни до законодавства - достатньо лише наказу генпрокурора про зміну штатної структури працівників прокуратури. А для початку запропоновані зміни можна випробувати в одній з областей які пілотний проект.