Філарет заявляє, що керівництво церквою має лишатися за патріархом

Патріарх Філарет заявляє, що предстоятель Православної церкви України Епіфаній має відповідати за зовнішнє представництво української церкви, а патріарх - за внутрішнє церковне життя, проте - у співпраці з предстоятелем.

Про це йдеться у його зверненні.

"...Предстоятель несе відповідальність за зовнішнє представництво УПЦ, а Патріарх відповідає за внутрішнє церковне життя в Україні, але у співпраці з предстоятелем. Предстоятель нічого не робить всередині церкви без згоди патріарха", - заявив Філарет.

За його словами, перед скликанням Об'єднавчого собору 15 грудня 2018 р. була досягнута домовленість, що предстоятелем помісної церкви буде митрополит Епіфаній, "але керівництво церквою в Україні буде продовжувати патріарх".

"Предстоятель буде представляти церкву у православному світі, тому що УПЦ отримує статус митрополії, а також він буде допомагати патріарху в керуванні церквою, але керівництво церквою залишається за патріархом", - заявив Філарет.

Наразі ж, за словами патріарха, митрополит Епіфаній з ним не співпрацює, "не зустрічається і не телефонує, за винятком декількох разів". "За п’ять місяців перебування на посаді предстоятеля митрополит жодного разу не служив з патріархом", - зауважив Філарет.

Він також наголосив, що залишається діючим ієрархом, а УПЦ КП "залишається зареєстрованою в державних органах", і Київський патріархат юридично продовжує існувати.

Як повідомлялося, раніше предстоятель Православної церкви України митрополит Київський і всієї України Епіфаній запевнив, що розколу в українській православній церкві немає і не буде.

У грудні 2018 року в Києві відбувся об'єднавчий церковний Собор, на якому створили ПЦУ та обрали її предстоятелем митрополита Епіфанія, який на той момент був намісником предстоятеля УПЦ КП Філарета. У ході Собору до складу новоствореної церкви увійшли Українська православна церква Київського патріархату, Українська автокефальна православна церква та окремі єпископи УПЦ Московського патріархату.

Читайте також: Розколу в українській православній церкві немає і не буде – Епіфаній

На початку січня 2019 року новостворена церква отримала Томос про автокефалію від Вселенського патріарха.

Однак у травні 2019 року колишній очільник УПЦ КП, а нині почесний патріарх ПЦУ Філарет заявив ЗМІ, що Київський патріархат не ліквідований. На запитання, чи допускає він, що такі його дії можуть призвести до розколу у церкві, Філарет сказав: "Допускаю, але ми створимо єдину церкву - Київський патріархат, обов'язково".

На молитовне святкування на честь священномученика Макарія у Володимирському соборі у Києві 14 травня, яке організував почесний патріарх ПЦУ Філарет, прибули лише чотири єпископи з понад 60-ти.