Якщо вдома хворий з коронавірусом – як убезпечити себе
Станом на 3 жовтня, в Україні на COVID-19 хворіє понад 138,5 тис. осіб, майже 20 тис. із них госпіталізовані.
Як передає Укрінформ, про це у Фейсбуці написав заступник міністра охорони здоров'я, головний державний санітарний лікар Ігор Кузін.
"Станом на 3 жовтня, в Україні нараховується 138 598 хворих на коронавірусну хворобу. З них на стаціонарному лікуванні перебуває 19 835 пацієнтів. Всі інші отримують амбулаторну медичну допомогу вдома", - написав Кузін.
Головний держсанлікар наголосив, що у ситуації, коли COVID-19 діагностували у людини, з якою ви разом живете, за можливості, варто дотримуватись низки рекомендацій та порад, які схвалені Центрами контролю та профілактики захворювань США.
Передусім йдеться про допомогу хворому з мінімізацією ризиків інфікування для себе.
- Допоможіть інфікованому дотримуватися вказівок сімейного лікаря щодо догляду та ліків;
- Переконайтесь, чи вживає хворий достатньо рідини та відпочиває;
- Розгляньте варіант безконтактної доставки товарів та продуктів;
- Потурбуйтесь про домашніх тварин, та, за можливості, обмежте контакт між хворим та його домашніми тваринами.
- Слідкуйте за симптомами. Більше про симптоми, які можуть свідчити про необхідність госпіталізації, можна прочитати тут https://bit.ly/3ovlaJ7.
- Якщо стан хворого різко погіршився, майте під рукою номер його сімейного лікаря. У разі загрози для життя викликайте екстрену медичну допомогу.
Окрім цього, як зазначив держсанлікар, піклуючись про хворого, варто пам’ятати про особистий захист від COVID-19.
"Важливо, що спільний побут із хворим на коронавірусну хворобу вважається тісним контактом. Тому особи, які проживають із інфікованим, мають також дотримуватись режиму самоізоляції. Окрім того, про контакт із хворим варто повідомити свого сімейного лікаря. У нього також потрібно взяти направлення на безкоштовне тестування на COVID-19", - наголосив держсанлікар.
Для мінімізації ризику захворіти на COVID-19 необхідно:
- Ізолювати хворого в окрему кімнату та попросити його використовувати окрему ванну кімнату, якщо така можливість є;
- Організувати прийом їжі інфікованому в його кімнаті;
- Намагатись триматись від хворого на відстані як мінімум 2 метрів;
- Якщо житлові умови не дозволяють ізолювати зараженого, то варто переконатись у достатній циркуляції повітря в кімнаті. Для цього варто часто провітрювати приміщення;
- У випадку, якщо миєте посуд за хворим, то робіть це у рукавичках гарячою водою та обов’язково із миючими засобами. Після миття посуду вимийте руки з милом, а рукавички викиньте у закритий контейнер;
- Уникати обміну особистими речами. Не діліться посудом, рушниками, постільною білизною, гаджетами чи будь-якими іншими речами;
- Просити хворого вдома використовувати медичну маску та рукавички. Це допоможе захистити вас від інфікування. Водночас, маски можна не одягати маленьким дітям та тим, хто має проблеми із диханням або не може їх зняти без зовнішньої допомоги;
- Практикуйте щоденні профілактичні дії: часто мийте руки, не торкайтесь очей, носа та рота, дезинфікуйте поверхні та використовуйте маску;
- Уникайте гостей, особливо із груп ризику;
- Слідкуйте за власним здоров’ям. У випадку появи симптомів наберіть свого сімейного лікаря.
Кузін додав, що ці поради актуальні не лише в ситуації, коли ви доглядаєте за хворим на COVID-19 із вираженими симптомами. Зазначених рекомендацій варто дотримуватись у випадку, якщо ви проживаєте із людиною, яка отримала позитивний тест, але переносить хворобу безсимптомно.
Як повідомляв Укрінформ, за добу 3 жовтня 2021 року в Україні зафіксовано 4 821 новий підтверджений випадок коронавірусної хвороби COVID-19. За весь час пандемії в Україні на COVID-19 захворіло 2 460 010 осіб, з них одужали 2 264 523 особи, померло 56 889 людей.