Україна має виконати 635 рішень ЄСПЛ: у Раді Європи розповіли про групу справ «Іванов»
Комітет міністрів Ради Європи наразі стежить за виконанням 635 рішень, винесених Європейським судом з прав людини у справах, поданих громадянами України проти держави.
Про це заявив генеральний директор Директорату з прав людини та верховенства права Ради Європи Крістос Джакомопулос у ході модерованої дискусії у Києві щодо виконання рішень ЄСПЛ, повідомляє кореспондент Укрінформу.
«Наразі на контролі в Комітеті міністрів знаходиться 635 справ, тобто рішень ЄСПЛ, за виконанням яких стежить Комітет міністрів Ради Європи. З цих рішень 450 є справами-клонами, бо всі вони стосуються однієї й тієї ж проблеми», - сказав Джакомопулос.
Він додав, що деякі з рішень ЄСПЛ стосуються певних індивідуальних проблем, які можна більш-менш легко вирішити, а деякі потребують активних дій органів влади України.
Стосовно так званих справ-клонів, Джакомопулос зазначив, що найбільша група з них стосується невиконання рішень українських судів.
«Це група справ, яку ми називаємо «Іванов», тому, що так називалося пілотне рішення ЄСПЛ («Юрій Іванов проти України» - ред.) . Вони стосуються рішень, які виносяться українськими судами і потім не виконуються», - пояснив він.
Інші групи аналогічних справ стосуються умов тримання під вартою або тривалості проваджень в українських судах, зазначив гендиректор Директорату з прав людини та верховенства права.
Коментуючи загалом рішення, які виносить ЄСПЛ, він поінформував, що якщо в результаті розгляду поданої до суду заяви Європейський суд доходить висновку, що права людини дійсно були порушені, він виносить рішення, яке, зокрема, створює юридичний обов’язок для країни відновити порушені права цієї людини. Це включає виплату компенсації за завдану шкоду, а також може вимагати вжиття конкретних заходів.
«Наприклад, якщо людину засудили з порушенням положень Європейської конвенції з прав людини, то це рішення може вимагати, щоб держава віддала цю справу на повторний розгляд. Або якщо у людини неналежним чином відібрали майно, може бути обов’язок повернути його», - поінформував Джакомопулос.
Він також повідомив, що коли ЄСПЛ доходить висновку, що було порушено Європейську Конвенцію з прав людини, то Суд вимагає вжиття державою певних загальних заходів, щоб у майбутньому уникнути допущення таких порушень, наприклад, ухвалити нові закони або змінити судовий підхід чи певні практики в країні.
«Це складний процес, тому що ЄСПЛ не має повноважень точно вказати, яких саме загальних заходів слід вжити», - зауважив гендиректор.
Як повідомлялося, пілотне рішення ЄСПЛ у справі «Юрій Іванов проти України» було винесене ще у 2009 році. Суд визнав існування в Україні системної проблеми з виконанням судових рішень та застосував процедуру «пілотного рішення», за аналогією до якого Суд надалі ухвалив близько 6 тис. рішень.
Держави-члени Ради Європи зобов'язані виконувати рішення Європейського суду з прав людини відповідно до статті 46 Європейської Конвенції з прав людини.
Комітет міністрів здійснює нагляд за виконанням рішень на основі інформації, наданої відповідними національними владами, неурядовими організаціями та іншими зацікавленими сторонами.