6 січня. Пам’ятні дати
Сьогодні у християн східного обряду Навечір'я Різдва або Святвечір
Святвечір – одне з найурочистіших християнських свят. Його відзначають напередодні Різдва. Цей день – останній день Різдвяного посту, тому й страви мають бути пісними. Вважається, що на столі має бути 12 пісних страв, на честь 12-ти учнів Христа. Вживати скоромне, тобто м’ясо, рибу, молочні продукти, можна з початком Різдва – 7 січня.
У різних регіонах України у звичаях святкування Святвечора були деякі відмінності, але всюди існував обряд, пов’язаний з приготування першої куті. Її називали Багатою, оскільки, крім неї, готували ще одинадцять пісних страв, серед яких обов’язково мали бути борщ, риба, гриби, пироги з квасолею й капустою, картопля та узвар.
Кутя вважалася основною обрядовою їжею, тому з нею пов’язано чимало обрядодій. Після її приготування, вийнявши горщик, дивилися: якщо зерна піднялися через вінчик – на добробут, а запали – на лихе передвістя. До звареного збіжжя додавали меду, але пам’ятали відоме прислів’я: «Не передай куті меду». В деяких регіонах заправляли товченим маком, волоськими горіхами та іншими смаковитими приправами.
Щойно на небосхилі з’являлася перша підвечірня зірка, всією родиною сідали за багатий стіл. Першим, як і годилося, займав місце господар, а за ним інші члени родини. Під час святкової вечері намагалися не виходити з-за столу і розмовляти тихцем. Вставши, голова сімейства пропонував пом’янути покійників і запросити їх на Святвечір. Вважалося, що саме в цей час усі близькі й далекі родичі мають прийти до оселі, відтак звільняли для них місця на лавах і стільчиках, ставили страви і клали ложки.
В Україні досі не втратила своєї актуальності чудова традиція колядування, коли діти ходять по домівках, співають різдвяні пісні-колядки, бажаючи господарям всіляких гараздів.
У цей день народилися
в Україні…
Микола Гришко (1901–1964), ботанік, один з найяскравіших учених ХХ століття, з наукової школи якого вийшов не один десяток біологів.
З 1944 року працював у Ботанічному саду АН УРСР (до 1959 – директор), де було організовано окремі відділи біології, укології, генетики, селекції, фізіології та біохімії. Внесок Гришка у розробку теоретичних і прикладних проблем інтродукції та акліматизації рослин величезний. Але понад усе вражає його титанічна праця над створенням експозиційних ділянок Ботанічного саду, його капітального будівництва й проведення наукових досліджень. Саме за особистої участі Миколи Миколайовича до саду було завезено понад 800 сортів троянд, бузку, різних оранжерейних рослин з Німеччини. Наукові праці вченого стосуються генетики, селекції, інтродукції та акліматизації рослин. Сприяв впровадженню в практику нових видів харчових, технічних, плодових і декоративно-квіткових рослин. Автор першого підручника з генетики українською мовою «Курс загальної генетики» (1933). У 1938 разом з професором Делоне випустив книгу «Курс генетики». Цей підручник протягом десятиріч вважався одним з найліпших для вишів. Ім’я Гришка присвоєно Національному ботанічному саду України. Сам учений не дожив лише декілька місяців до офіційного відкриття Ботанічного саду, яке відбулося у травні 1964 року.
Василь Стус (1938-1985), поет і перекладач, правозахисник.
У травні 1980 був знову заарештований, визнаний особливо небезпечним рецидивістом і у вересні засуджений на 10 років примусових робіт і 5 років заслання. Покарання відбував у таборі особливо суворого режиму ВС 389/36 у с. Кучино Чусовського району Пермської області. На знак протесту проти жорстокого поводження табірної адміністрації з політв’язнями він кілька разів оголошував голодування. У січні 1983 року за передачу на волю зошита з віршами на рік був кинутий у камеру-одиночку. 28 серпня 1985 року Стуса відправили до карцеру за те, що читаючи книгу в камері, він сперся ліктем на нари (хоча це й не порушення режиму; офіційна причина, за свідченням співв’язнів поета, була наклепом). На знак протесту він оголосив безстрокове сухе голодування. Загинув у ніч з 3 на 4 вересня, в карцері, можливо, від переохолодження. Офіційна версія смерті поета – зупинка серця. Василь Стус був похований спочатку на табірному кладовищі і лише у 1989 році разом із побратимами – Юрієм Литвином і Олексою Тихим був перепохований на Байковому кладовищі Києва.
Лариса Шепітько (1938- 1979), кінорежисерка, сценаристка, акторка.
Народилася в Бахмуті Донецької області. Після закінчення середньої школи у Львові вступила до Всесоюзного державного інституту кінематографії на режисерський факультет. Ще в студентські роки знялася в кількох фільмах як акторка, в тому числі – в «Поемі про море» О. Довженко (1958). Перший повнометражний фільм Лариси Шепітько – дипломна робота «Спека» за повістю Чингіза Айтматова був відзначений премією за дебют на МКФ у Карлових Варах (1964). Але популярність Шепітько приніс її другий фільм – «Крила» (1966) про долю льотчиці Наталії Петрухіної. Наступний фільм – «Батьківщина електрики» за мотивами оповідання Андрія Платонова з цензурних міркувань на екрани не вийшов (картину вдалося відновити й показати широкому загалу тільки через 20 років, у 1987). Наступними фільмами були новорічна музична казка «О тринадцятій годині ночі» (1969) та «Ти і я» (1972) за сценарієм Геннадія Шпалікова. Останньою стрічкою режисерки стало геніальне «Сходження» (1976) за повістю Василя Бикова «Сотников». Фільм був на межі заборони й вийшов на екрани лише після втручання першого секретаря ЦК КП Білорусі Петра Машерова. Був відзначений головними призами Всесоюзного кінофестивалю в Ризі, Гран-прі «Золотий ведмідь» на міжнародному кінофестивалі в Західному Берліні, премією ФІПРЕССІ тощо. Загинула Лариса Шепітько та члени її знімальної групи (оператор Володимир Чухнов, художник Юрій Фоменко та їхні асистенти) в автокатастрофі під час підготовчих робіт до фільму «Матера» за повістю Валентина Распутіна.
Валерій Лобановський (1939-2002), видатний спортсмен і футбольний тренер, Герой України (2002). Нагороджений керівництвом ФІФА орденом «За заслуги» (посмертно).
Як головний тренер Лобановський очолював українські команди «Дніпро» та «Динамо» (Київ). Тренував збірні ОАЕ і Кувейту. Із січня 1998 по грудень 2001 року – головний тренер збірної України. У 1975 році був визнаний кращим тренером світу. Під час роботи у «Динамо» 8 разів вигравав чемпіонат СРСР, 6 разів – Кубок СРСР, двічі європейський Кубок кубків (1975, 1986), Суперкубок УЕФА (1975).
Олександр Головко (1972), центральний захисник збірної України, сімферопольської «Таврії» та київського «Динамо», футбольний тренер.
Народився у Херсоні. Розпочав кар'єру футболіста у команді «Таврія» (Сімферополь). 1995 року перейшов до київського «Динамо», у якому відразу почав грати в основному складі команди, а за деякий час отримав капітанську пов'язку. Виступав за національну збірну України з 1995 по 2004 роки. Усього виходив на поле у складі головної команди України 58 разів, у тому числі 13 разів – як капітан збірної. У 2004 році продовжив кар'єру в Китаї у клубі «Циндао Етсонг», але на початку 2005 року приєднався до свого рідного клубу – «Таврії». По завершенні ігрової кар'єри у 2006 році зайняв посаду асистента тренера юнацької збірної України, через рік став старшим тренерем юнацької збірної. Чемпіон України у складі «Таврії» – сезон 1992 року, у складі «Динамо»– 1995/96, 1996/97, 1997/98, 1998/99, 1999/2000, 2000/01, 2002/03. П'ятиразовий володар Кубка України з футболу (1996, 1998, 1999, 2000, 2003 роки). Тричі визнавався найкращим центральним захисником року України: 1999, 2000 та 2001 роки.