ЕкоЗагроза поряд: де українці можуть дізнатися про небезпеку
ЕкоЗагроза - кейс унікальний для світу. Ним цікавляться та його переглядають не лише в Україні.
Минуло більше двох місяців, як Міндовкілля запустило ресурс “ЕкоЗагроза” - веб сайт і мобільний додаток для Android та iOS.
Він створений, щоб інформувати українців про стан довкілля у кожному куточку України, а також фіксувати всі екологічні загрози та злочини проти живої природи.
За цей час користувачі відвідали наш вебресурс 127 тисяч разів. Завантажили мобільний застосунок на смартфон понад 6 тисяч людей. За допомогою сервісу українці надіслали нам більше тисячі повідомлень про наслідки воєнних дій та виявлений негативний вплив на довкілля.
ЕкоЗагроза - кейс унікальний для світу. Ним цікавляться та його переглядають не лише в Україні. Як виявилося, серед наших користувачів - і мешканці США, Польщі, Німеччині, Франції, Сполученого Королівства, Нідерландів, Чехії, Італії та Швейцарії.
Чому Україні був потрібен цей сервіс? - Бо у воєнний час людям важливо мати перевірену актуальну інформацію з достовірних джерел.
Крім того, від початку війни міністерство цілодобово отримувало повідомлення про випадки воєнного екоциду. Окупанти нищили і продовжують руйнувати не лише нашу інфраструктуру, промисловість, домівки, калічать людей і їх долі, вони знищують і нашу природу. Лише у перші тижні війни нам надіслали більше 250 звернень про шкоду навколишньому середовищу.
На той час в Україні не було єдиного каналу для збору таких повідомлень. Аналогічно, як і не було єдиної платформи, де б кожен міг оперативно отримати інформацію про наявні екологічні загрози. А мабуть, кожному українцю знайома ситуація, коли побачивши у новинах про авіаудари по нафтобазам, підрив цистерн з азотною кислотою, обстріл промислових об’єктів, починаєш швидко шукати дані, чи немає небезпеки поряд.
Першою ідеєю було створити telegram-бот для збору інформації. Проте функціонал такої платформи обмежений. Скористайся ми ним, потрапили б в залежність від опцій, які надає месенджер. Тому прийняли рішення розробляти окремий самостійний програмний продукт.
Тож із березня ми розпочали роботу над “ЕкоЗагрозою”.
Крім того, перед міністерством стояло завдання не конкурувати з нашими партнерами, громадськими організаціями та іншими відомствами. Ми не хотіли дублювати створений ними інструментарій. Тому ЕкоЗагроза – це ресурс, який також дає доступ до гарячих ліній та сторонніх ботів, що можуть стати в нагоді людям.
Яку інформацію можна отримати на ЕкоЗагрозі?
Тут кожен може дізнатись достовірну інформацію про стан довкілля у своєму регіоні. Наприклад, якщо телеграм-канали лякають радіаційним забрудненням – перевірити, чи радіація зараз в нормі. Горять ліси неподалік – подивитися актуальні дані про якість повітря.
У режимі реального часу на дашборді ми даємо повну аналітику про шкоду, яка завдається українському довкіллю:
- від горіння рашистської техніки,
- підриву окупантами нафтобаз,
- горіння лісів,
- забруднення відходами тощо.
Також на інтерактивній мапі України відображаються дані з:
- понад 1000 станцій моніторингу стану повітря;
- понад 600 постів контролю радіаційного стану;
- майже 400 станцій моніторингу та екологічної оцінки водних ресурсів.
- усі повідомлені українцями факти завданої шкоди довкіллю - із описом кожного випадку, зазначенням місця події та, навіть, наданими нам фото.
На ЕкоЗагрозі можна знайти чіткі інструкції, як діяти у разі хімічної небезпеки, викидів хлору та азоту тощо.
Також є функція виклику екстрених служб та посилання на корисні ресурси.
Зараз працюємо над функцією сповіщення користувачів додатка щодо аномальних екологічних ситуацій. Умовно, у випадку відхилення показників радіації від норми, всі громадяни, які знаходяться в небезпечній зоні, отримуватимуть push-сповіщення на телефон з попередженням про екологічну загрозу.
Наразі найпопулярнішими серед користувачів є такі розділи ЕкоЗагрози:
- «Показники радіації» – 41 тис. переглядів
- «Лісові пожежі» – 23 тис. переглядів
- «Загорання інших об’єктів» – більше 21 тис. переглядів
- «Пожежі нафтопродукти» - 16 тис переглядів.