Що розповідають про війну рф проти України онлайн-медіа Італії, Німеччини і Франції
Та як на це впливає російська пропаганда
На основі моніторингу, проведеного українським соціальним стартапом LetsData у партнерстві з громадською організацією «Детектор медіа», Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки проаналізував медіаландшафт країн Італії, Німеччини та Франції у період з 1 до 29 липня, аби з’ясувати рівень впливу російської пропаганди у цих країнах щодо висвітлення війни РФ проти України. Публікації, що містять згадки про Україну, збираються в режимі реального часу мовою оригіналу й обробляються з допомогою елементів штучного інтелекту.
Кого з прокремлівських медіа цитують онлайн-медіа Італії, Німеччини та Франції?
У першій половині липня у країнах Італії, Німеччини та Франції онлайн-медіа найчастіше цитували ТАСС та РИА Новости.
Проте варто відзначити, що відсоток публікацій з цитуванням кремлівських медіа зі 100% усіх публікацій про Україну у липні невисокий і становив у кожній з країн менше 4,2%. Наприклад:
- в Італії — 1,7% (1-14 липня) та 0,05% (15-29 липня);
- у Франції — 2,5% (1-14 липня) та 0,09% (15-29 липня);
- у Німеччині — 4,21% (1-14 липня) та 0% (15-29 липня).
При порівнянні даних за 1-14 липня та 15-29 липня також бачимо неодноманітність цитованих ЗМІ, що вказує на відсутність надання переваги конкретним кремлівським медіа у цих країнах. Крім того, у період з 15 до 29 липня цитувань кремлівських медіа не відзначено у Німеччині.
Як називають війну РФ проти України та транслітерують назви українських міст?
Протягом липня серед онлайн-медіа трьох країн найбільше просували токсичну лексику щодо України у Франції та Італії. Так результати моніторингу у період з 1 до 14 липня вказують на найвищий відсоток використання токсичної лексики у Франції (33,17% від усіх публікацій щодо України), а у наступні 2 тижні (з 15 до 29 липня) — в Італії (8,07%). Також загальний відсоток використання токсичної лексики протягом 15-29 липня нижчий у кожній з досліджуваних країн порівняно з попереднім періодом.
Серед усіх токсичних лексем на позначення війни РФ проти України найчастіше онлайн-медіа усіх трьох країн послуговувалися лексемою «конфлікт». Натомість «українська криза» використовувалася рідше і була відзначена лише у першій половині липня у Франції та Італії.
Крім того, онлайн-медіа досліджуваних країн часто неправильно транслітерували назви українських міст та регіонів. Наприклад, це стосується Києва, Одеси та Донбасу. Їхня транслітерація відтворює російський правопис, а не український.
Що пишуть про війну РФ проти України в Італії, Німеччині та Франції?
В онлайн-медіа Італії, Німеччини та Франції у період з 1 до 29 липня відзначалося висвітлення таких тем як військові злочини РФ проти України, санкції та їхні наслідки, мирні переговори і підтримка України. Тональність та зміст повідомлень на ці теми були як позитивними для України, так і часом відтворювали російські наративи.
Військові злочини РФ проти України
Обстріл російськими військовими 28 липня колишньої виправної колонії в Оленівці Донецької області, яка використовувалася окупантами, як місце утримання українських військовополонених, отримав великого розголосу. Наприклад, у німецьких онлайн-медіа кількість публікацій про Україну з цього приводу 29 липня зросла до 1202 матеріалів і була найвищим показником за липень.
Ракетний удар РФ по центру Вінниці 14 липня був присутній у порядку денному французьких онлайн-медіа.
До речі, у французьких медіа відзначено цитування щодо цих подій українських представників, зокрема Володимира Зеленського та Дмитра Кулеби. Це є позитивним показником (хоч не представляє загальної тенденції), оскільки раніше ми вже розповідали, що цитування представників РФ, як і кремлівських ЗМІ, є одним із способів проникнення російських дезінформаційних наративів у західні медіа.
Німецькі онлайн-медіа також акцентують увагу на російських військових злочинах. Зокрема у липні лунали згадки про катування та викрадення мирного населення на окупованих територіях, а також обстріл російськими військовими Одеського порту попри зернову угоду.
Санкції проти РФ та їхні наслідки
Не втрачав популярності у липні в онлайн-медіа всіх трьох країн наратив про негативні наслідки санкцій для країн Європи. Зокрема увага акцентувалася на зростанні цін та тарифів на енергоносії. Одночасно з цим у французьких онлайн-медіа поширювалися наративи про посилення санкцій та більшу ізоляцію РФ.
Війна РФ проти України та мирні переговори
У Німеччині в першій половині липня почали набувати популярності «пропозиції щодо мирних переговорів». Раніше ми уже вказували на цю тенденцію у країнах Європи. Зокрема домінуючим у цей же період наратив був не лише в Німеччині, а й в Угорщині та Австрії.
У німецьких онлайн-медіа заклики щодо мирних переговорів, як правило, з’являються через цитування німецького політика, колишнього федерального канцлера ФРН Герхарда Шредера.
Підтримка України у війні з РФ
У кожній з досліджуваних країн було виявлено також і продуктивні наративи щодо допомоги Україні у війні з РФ. Наприклад, в італійських онлайн-медіа були матеріали, що описували гуманітарну та фінансову допомогу Україні.
Французькі онлайн-медіа також акцентували увагу, як згадувалося вище, на впровадженні санкцій.
У німецьких онлайн-медіа також відзначалися матеріали про заклик, зокрема Володимира Зеленського, до збільшення постачання зброї.
Наявність здебільшого продуктивних наративів щодо військової допомоги Україні є хорошим показником, оскільки сама тема не надто поширена в медіа західних країн. Наприклад, кількість публікацій щодо військової допомоги у Європі з 1 до 14 липня та з 15 до 29 липня становила не більше 800 публікацій у кожному з досліджуваних періодів. Для порівняння тема євроінтеграції України у кожному з цих періодів має понад 7 тисяч публікацій.
Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки