Захисника Мацієвського у Берліні посмертно нагородили відзнакою у галузі прав людини
Розстріляного росіянами захисника України Олександра Мацієвського посмертно нагородили міжнародною відзнакою в галузі прав людини – медаллю Райнера Гільдебрандта. Церемонія відбулася у легендарному Музеї Берлінського муру «Чекпойнт Чарлі».
Як повідомляє кореспондент Укрінформу, нагороду отримала матір героя Параска Демчук. Вона, своєю чергою, подарувала музею, в якому розгорнута велика експозиція, присвячена боротьбі України проти російської агресії починаючи з 2014 року, статуетку сина, яку автори пам’ятника Мацієвському в Києві зробили для неї в єдиному екземплярі. Пані Параска звернулася до німецьких політиків з проханням допомогти Україні перемогти в цій війні.
Директор департаменту МЗС ФРН Маттіас Люттенберг зазначив, що життя Мацієвського та його смерть є символом долі та страждань мільйонів українців, життя яких змінила варварська російська війна. Присудження нагороди не поверне життя Олександра і не зменшить болю його матері та інших людей, але воно показує, що героїв не забувають, сказав він. Люттенберг визнав, що деякі його співвітчизники, дивлячись на неймовірні страждання українців, помилково роблять висновок про необхідність домовлятися з Росією про мир за будь-яку ціну та припинити боротися. Однак війна насправді закінчиться лише тоді, коли путінські війська підуть з території сусідньої держави, підкреслив представник МЗС і повторив, що Німеччина буде підтримувати Україну стільки, скільки буде треба. «Ім’я Олександра Мацієвського повинно бути для нас зобов’язанням того, що російську війну треба зупинити та подбати про те, щоби ті, хто здійснює воєнні злочини, які коїть Росія, отримали справедливе засудження перед очима всього світу», – сказав Люттенберг.
Родеріх Кізеветтер, депутат Бундестагу (ХДС) і колишній офіцер Бундесверу, вважає цілком логічним, що простий солдат отримує нагороду в галузі прав людини, адже «питання прав людини є центральним у безпековій політиці, є суттю наших політико-безпекових інтересів». І саме за права людини воюють і вмирають сьогодні українці, що є абсолютно протилежним тому, що робить країна-агресор Росія. Війна між Україною та Росією – це війна між демократією та автократією, яка постійно порушує права людини, додав парламентарій. Він переконаний, що «побратими Олександра заслуговують на майбутнє в НАТО», а сам Мацієвський є героєм і символом мужності та любові до своєї Батьківщини, готовності боротися за права людини проти терору та страху.
Посол України в ФРН Олексій Макеєв, своєю чергою, зазначив: «Сьогодні ми, українці, пишемо історію Європи. Відзначення героїв України скрізь у Європі є особливо важливим, адже це показує, що люди розуміють, про що йдеться». Дипломат сказав, що Олександр Мацієвський зробив внесок у те, щоби менше воєнних злочинів скоювали на території України, щоби наша держава знову могла жити в мирі. Мацієвський, як нагадав Макеєв, став відомим, зокрема, через те, що останні слова в його житті були тими, які українці використовують для вітання один з одним: «Слава Україні!». Усі, хто виступав на церемонії, завершували свої промови саме цими словами.
Окрім статуетки та фото героя, які поповнять композицію музею, перед його входом з літа цього року на бетонному блоці, залишку колишнього Берлінського муру, є зображення Мацієвського роботи українського художника Тимофія Максименка, який живе в Лондоні.
Як повідомлялося, Герой України, боєць 119-ї чернігівської бригади Сил територіальної оборони ЗСУ Олександр Мацієвський загинув 30 грудня 2022 року: він потрапив у полон до росіян біля міста Соледар Донецької області і був розстріляний ними за слова «Слава Україні!».
Премія була заснована в 2004 році на честь відомого німецького борця за права людини, учасника антифашистського руху спротиву Райнера Гільдебрандта його вдовою Олександрою Гільдебрандт, директоркою Музею Берлінського муру. Вручається щороку в грудні.
У 2019 році премію отримала українка, ветеран АТО/ООС Ольга Бенда.