В Україні відзначають День добровольця

В Україні 14 березня відзначають День українського добровольця.

Як передає Укрінформ, цей день започатковано 17 січня 2017 року Верховною Радою з метою вшанування мужності та героїзму захисників незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, сприяння дальшому зміцненню патріотичного духу в суспільстві, посиленню суспільної уваги та турботи до учасників добровольчих формувань та на підтримку ініціативи громадськості.

Ця дата вибрана не випадково: 14 березня 2014 року прямо з Майдану перші добровольці відправилися на тренувальну базу в Нових Петрівцях, що під Києвом. Внесок першої хвилі добровольців важко переоцінити. Добровольчі батальйони дали змогу провести мобілізацію і підготувати професійну заміну добробатам.

В дні Революції Гідності та на початку російського вторгнення тисячі українських громадян, кинувши власні справи – навчання, роботу, бізнес, родини - пішли на майдани країни, висловлюючи протест проти антидержавної політики тодішнього вищого керівництва країни, а потім зі зброєю в руках першими протистояли озброєній до зубів російській армії.

Навесні 2014 року була зафіксована рекордна явка у військкомати країни. Люди приходили самі, не чекаючи на отримання повістки. Інші – чоловіки й жінки, самоорганізувалися в батальйони й вирушили на схід. Саме завдяки добровольцям – їхній мужності, відданості національним інтересам і щирому патріотизму вдалося зупинити російського агресора, дати змогу мобілізувати сили в тилу й озброїти армію. Українські добровольці стали гордістю українського народу та водночас головним болем кремлівських посіпак.

Загалом у воєнному конфлікті на сході України брали участь майже 40 добровольчих батальйонів. Переважна більшість із них згодом перетворилася на військові частини силових структур.

У перші тижні повномасштабного російського вторгнення в Україну у 2022 році майже 100 тисяч добровольців вступили до лав Сил територіальної оборони ЗСУ.

Варто нагадати, що навіть побіжний історичний екскурс свідчить, що феномен добровольства здавна притаманний українцям. Одним із перших таких прикладів можна назвати Запорозьку Січ – воєнізовану структуру з добровольчих батальйонів, які століттями боронили Україну.

Інший яскравий приклад, вже з нової історії України – легіон українських Січових стрільців, що теж формувався виключно на добровольчих засадах. Події Першої світової війни, протистояння Австро-Угорщини і Росії українці вирішили використати задля втілення заповітної мрії про незалежність України. До лав УСС тоді записалося майже 20 тис. добровольців, але згодом австрійська влада дозволила лише 2500 воякам прийняти присягу й утворити легіон УСС.

Варто зауважити, що тоді, в 1914 році, так само як і у 2014-му, українські добровольці нічого не мали: вони були найгірше озброєні, взуті й одягнені. Але, попри це, зажили слави як найвідважніші вояки. «З нами йшли в наступ українські добровольці. Це, мабуть, найкращий відділ з усієї Австро-Угорської армії», - йшлося в німецькому повідомленні з фронту до командування Південної армії. Півтора року знадобилося стрільцям та австрійському командуванню, щоб офіційно оформити українських добровольців як окрему бойову одиницю – полк УСС.

Саме тоді на західноукраїнських землях розпочався і потужний волонтерський рух – по суті, місцеве населення одягало й годувало українських добровольців, надсилало на фронт так звані «любистки» – спеціальні посилки-пакунки.

Потім було полум’я Другої світової – і знову добровольці першими стали на захист вітчизни.

Варто зазначити, що новий поштовх розвитку сучасного добровольчого руху надав Закон України «Про основи національного спротиву», ухвалений 16 липня 2021 року. Відповідно до цього закону добровольче формування територіальної громади – це воєнізований підрозділ, сформований на добровільній основі з громадян України, які проживають у межах території відповідної територіальної громади, який призначений для участі у підготовці та виконанні завдань територіальної оборони в межах території відповідної територіальної громади.

Читайте також: Уряд збільшив розмір допомоги дітям загиблих добровольців

Після того, як Кабінет Міністрів України постановою від 29 грудня 2021 року затвердив Положення про добровольчі формування територіальних громад, в Україні почали створюватися перші добровольчі об’єднання для територіальної оборони.

Згодом до українських добровольців, доєдналися іноземні. Указом Президента від 28 лютого 2022 року № 82 з 1 березня 2022 року запроваджено безвізовий режим в’їзду в Україну для громадян іноземних держав, які бажають вступити до Інтернаціонального легіону оборони України, крім громадян держави-агресора. В Україну продовжують прибувати добровольці з різних країн світу, щоб стати на захист територіальної цілісності нашої країни. Зокрема це колишні військовослужбовці з Польщі, Швеції, Данії, Німеччини, Фінляндії, Великої Британії, США, Латвії, Литви, Японії, Нідерландів, Сирії, Лаоса, Індонезії і багатьох інших країн.

***

Командувач Повітряних сил Збройних сил України генерал-лейтенант Микола Олещук подякував "усім, хто в строю, усім, хто допомагає", та особливу подяку висловив тисячам добровольців, які у перші дні війни, без вагань, стали на захист України, поповнивши підрозділи Повітряних сил.

За словами Олещука, захисники неба платять високу ціну, аби стримувати агресора і нищити його в повітрі, на землі і на морі.

«Ворог продовжує атакувати Україну на різних напрямках керованими авіабомбами та авіаційними ракетами. Повітряні Сили залучають усі доступні засоби та інструменти, аби протидіяти ворожій тактичній авіації, тримати її на відстані, наскільки це можливо, сковувати дії ворожих «сушок», а при нагоді – знищувати противника», - зазначив він у Телеграмі.

Командувач Повітряних сил запевнив, що зенітні ракетні підрозділи, у тому числі Patriot, продовжують виконувати завдання у визначених районах прифронтових територій.

«Щодня виконують бойові завдання і наші льотчики, героїчно знищуючи окупанта», - додав він.

***

Міністр оборони Рустем Умєров привітав українців з Днем українського добровольця та відзначив, що завдяки тим, хто не тікає від військового обов’язку, Україна вистоїть і переможе.

«10 років тому перші сотні українських добровольців вирушили з Майдану Незалежності, щоб дати відсіч ворогу. Вони добровільно взяли на себе відповідальність за безпеку своїх рідних, за стійкість своєї держави, за волю свого народу. 24 лютого два роки тому сотні тисяч українських добровольців прийшли в ТЦК, щоб стати до лав Сил оборони. Вони проявили героїзм та стійкість, зустрічаючи ворога під Києвом, на Миколаївщині та Харківщині та у інших регіонах», - написав він у Фейсбуці.

За його словами, готовність цих людей добровільно стати на захист України була вирішальною запорукою того, що натиск ворога в перші дні і тижні повномасштабного вторгнення було стримано.

«Я вдячний кожному захиснику і кожній захисниці, які мужньо ухвалили рішення добровільно стати на захист народу та держави. Я вдячний тим добровольцям, які сьогодні, відчуваючи відповідальність за майбутнє своїх близьких та своєї країни, йдуть до рекрутингових центрів та ТЦК», - підкреслив Умєров.

***

Голова Верховної Ради Руслан Стефанчук висловив вдячність українським добровольцям за відданість, подвиг і мужність.

За словами голови парламенту, це "день відважних захисників і захисниць, які добровільно, за покликом серця, керуючись внутрішніми цінностями й принципами, взяли до рук зброю та стали на захист України. Для кого боротьба за нашу незалежність і суверенітет — це честь".

"Дякую кожному й кожній за відданість і подвиг, мужність та витримку! Дякую кожному й кожній, хто вдень і вночі на полі бою показує, що таке справжній героїзм та сила! Дякую, що наближаєте нашу Перемогу!", - наголосив Стефанчук.

"Вічна шана та вічна памʼять кожній і кожному, хто віддав свої життя заради вільного майбутнього! Ми завжди памʼятатимемо наших Героїв і шануватимемо імʼя кожного й кожної!", - підкреслив голова ВР.