МЗС заявляє, що призупинення консульських послуг чоловікам за кордоном не порушує права людини
Про жодне порушення прав людини при тимчасовому призупиненні прийому нових заяв щодо надання консульських послуг чоловікам призовного віку за кордоном не може йтися.
Про це йдеться у повідомленні Міністерства закордонних справ про міфи та факти щодо цього рішення, передає Укрінформ.
Зокрема, МЗС наголошує, що тимчасово призупиняє прийом від цієї категорії громадян нових заяв на обмежений період часу, а не позбавляє їх доступу до консульських послуг. Під час технічної паузи в прийомі нових заяв державні установи доопрацьовують механізми військово-облікової роботи для врахування норм нового закону.
Механізм оновлення та перевірки військово-облікових даних для чоловіків призовного віку за кордоном наразі визначається з-поміж доступних варіантів й узгоджується причетними державними органами. Щойно ця міжвідомча робота буде завершена, дипломатичні установи та МЗС оприлюднять додаткові докладні роз'яснення.
Відомство підкреслює, що після набуття чинності новими механізмами кожен чоловік призовного віку, який тимчасово перебуває за кордоном, матиме можливість уточнити свої облікові дані, зокрема дистанційно через електронний кабінет. у«Якщо чоловік уточнив свої дані та має правові підстави на отримання, відповідно до вимог законодавства, консульських послуг, він матиме таку можливість. Це рівні умови та ставлення держави до чоловіків в Україні та за кордоном», – підкреслено у повідомленні.
Міністерство запевняє, що про жодне порушення прав людини в цьому випадку не може йтися, адже кожна держава оновлює та уточнює своє законодавство, що іноді потребує внесення змін до порядку функціонування закордонних дипломатичних установ і надання консульських послуг.
МЗС також пояснює, що технічна пауза в прийомі нових заяв від чоловіків призовного віку зумовлена необхідністю підготовки до вступу в дію нових правил надання консульських послуг для цієї категорії громадян у зв’язку з набуттям чинності новим законом про мобілізацію. За даними відомства, цей крок був вимушеним, оскільки строк їхнього розгляду може перевищувати термін вступу в дію нового законодавства. Мета — забезпечити ефективне та організоване надання послуг усім категоріям громадян в умовах змін в законодавчій базі.
Термін призупинення прийому нових заяв продиктований часом, який необхідний для внесення технічних змін до алгоритмів роботи інформаційно-комунікаційних систем, які використовують для виконання відповідних консульських функцій, а також актуалізації підзаконних нормативних актів після ухвалення нового закону, розʼяснює міністерство.
Всі заяви на отримання консульських послуг, подані до 23 квітня 2024 року в закордонних дипломатичних установах, розглядаються та опрацьовуються консульськими установами в повному обсязі, у тому числі подані до цієї дати заяви на оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон.
МЗС відзначає, що після 23 квітня закордонні дипломатичні установи України фіксують зменшення кількості нових заяв на рівні від 20% до 25%, що свідчить про те, що йдеться лише про тимчасову технічну паузу для певної категорії громадян України, а не всіх чоловіків чи всіх українців.
Як повідомляв Укрінформ, 23 квітня міністр закордонних справ Дмитро Кулеба підтвердив повідомлення про призупинення надання консульських послуг українським чоловікам мобілізаційного віку, які перебувають за кордоном. На думку глави МЗС, це питання стосується справедливості щодо чоловіків за кордоном та всередині України, а також між державою та її громадянами.
Обмеження не застосовуються у разі, коли фактичним отримувачем послуги є не сам заявник, а його неповнолітня дитина чи підопічна особа. Обмеження жодним чином не стосуються надання консульської допомоги у разі надзвичайних ситуацій (ДТП, затримання, стихійні лиха тощо).