Лубінець розповів, як Катар допомагає повертати з Росії українських дітей
Після того, як Офіс Омбудсмана отримав звернення від батьків чи законних представників дитини про те, що її хочуть віднайти і повернути, розпочинаються пошуки цієї дитини.
Про це у інтерв'ю Укрінформу заявив уповноважений ВР із прав людини Дмитро Лубінець, відповідаючи на питання щодо того, як відбувається повернення депортованих дітей і на якому етапі підключається Катар.
"Є чимало випадків, коли дитину вдається знайти своїми силами і засобами. Однак в інших випадках вже на цьому етапі доводиться "підключати" Катар", - заявив омбудсман.
За його словами, після цього країна-посередник спільно з українською стороною пропрацьовує методи, які дозволять якнайшвидше повернути дитину: обмірковується питання перетину кордону, супроводу, підтримки на різних етапах, які можуть передбачати бюрократичні моменти.
Лубінець зазначив, що це - найбільш складний етап, і він може займати тривалий проміжок часу. "Коли все вдається – батьки, опікуни, наші працівники та дипломати Катару зустрічають дітей на кордоні. Коли ми бачимо очі дітей, то розуміємо, що спецоперація вдалася", - поінформував він.
Відповідаючи на питання, чи одразу ці діти їдуть від кордону до місця проживання своїх батьків чи опікунів, уповноважений із прав людини сказав, що не одразу - (спочатку - ред.) вони відвідують Центр захисту прав дитини.
"Там з ними спілкуються психологи, слідчі, їм надають допомогу державні органи та громадські й благодійні організації. Аби діти продовжували з комфортом здобувати українську освіту, вони одразу отримують у подарунок планшети. Це така гарна мотивація для них", - зазначив омбудсман.
За словами Лубінця, загалом у їхньому Центрі консолідуються сили держорганів та благодійних організацій для того, щоб сім'я, яка нарешті возз’єдналася, мала старт для нового життя – дітям допомагають з влаштуванням до школи, вибором гуртків, за потреби надають медичну, гуманітарну та соціальну допомогу.
"Держава піклується, щоб повернуті діти мали все необхідне", - заявив він.
Крім того, зазначив Лубінець, у Катарі оздоровлюють повернутих з РФ українських дітей.
"Ця країна організувала Програму оздоровлення та відновлення для сімей. Вже перші 16 повернутих українських діток із батьками чи опікунами мали можливість отримати закордонний медичний огляд, психосоціальну підтримку, а також познайомитися з Катаром та культурою цієї країни", - сказав він, зауваживши, що Україна дуже вдячна за можливість покращити добробут цих родин усіма можливими способами.
За словами Лубінця, держміністр з питань міжнародного співробітництва Катару Лолва Рашид Аль-Хатер повідомила, що країна виділить 3 мільйони доларів на гуманітарні проєкти.
"Їх буде реалізовувати спільно. Тож я запросив пані Лолву відвідати Україну, щоб вона на власні очі побачила реальну ситуацію в нашій державі, яку спричинила російська збройна агресія", - сказав омбудсмен.
Як повідомлялося, Лубінець обговорив із державним міністром Катару з питань міжнародного співробітництва Лолвою Аль-Хатер можливе залучення до повернення з території РФ не лише дітей, а й інших категорій українських громадян.