У Відні пройшло тренування за участі незламної 13-річної українки, яка втратила ноги через удар РФ
У столиці Австрії пройшло символічне тренування та подальша пробіжка з незламною Яною Степаненко – 13-річною українкою, яка втратила обидві ноги під час обстрілу РФ Краматорська два роки тому.
Однак вона не здалася, навчилася заново ходити на протезах і навіть бігати - подолала п’ять кілометрів на Бостонському марафоні.
Про це повідомляє власний кореспондент Укрінформу в Австрії.
«Ми всі тут зібралися, щоб нагадати про те, що в Україні триває війна, і від неї страждають не лише дорослі, військові, які на передовій, але й прості діти. Яночка наша тут, зірка наша, амбасадор миру України в усьому світу. Про неї вже і так багато людей знають, але хочеться, щоб ще більше дізналися – про її силу, стійкість та незламність. І якраз «Незламні» (Unbroken) – це про нашу екосистему незламності, яка знаходиться у Львові», - заявила перед початком тренування представниця благодійного фонду Unbroken Юлія Логвиненко.
Національний реабілітаційний центр «Незламні» та його фонд із самого початку опікуються Яною та її мамою, які постраждали внаслідок російського обстрілу вокзалу у Краматорську. «Яна своєю силою доводить, що немає неможливих речей», - наголосила Логвиненко.
Зі свого боку посол України в Австрії Василь Химинець привернув увагу до страждань, які російська агресія проти України спричиняє дітям як найвразливішій категорії. Звертаючись до присутніх австрійських партнерів та представників ЗМІ, він вказав на важливість продовження допомоги Україні та реалізації гуманітарних проєктів з підтримки українських дітей. «Ми маємо разом, і це наш заклик також до австрійських партнерів та друзів: продовжуйте бути з нами та допомагайте нам. Допомагайте нашим дітям – це вираження людяності», - сказав він.
Саме тренування «Рухатися і не здаватися», яке було організовано за підтримки українського бігового клубу Відня Ustream Runners, проходило на алеї парку Пратер. Його місце було вибрано невипадково – найкращий марафонець планети Еліуд Кіпчоґе встановив тут світовий рекорд, пробігши марафонську дистанцію за 1 годину 59 хвилин та продемонструвавши силу духу людини.
Перед розминкою та символічним забігом до пам’ятної відмітки з рекордом Кіпчоґе Яна Степаненко також поділилася своїми враженнями від особистої участі у Бостонському марафоні рік тому.
«До Бостонського марафону готувалася я два місяці, у мене було два тренери і один фізіотерапевт. Підготовка була просто чудовою, у мене були дуже чудові заняття. Також готувалися ми разом з Олександром Рясним, якому я допомагала зі зборами на біговий протез… Біглося мені дуже чудово. Дуже велика підтримка від людей. І ця підтримка надавала мені дуже багато сили не здаватися і продовжувати бігти», - сказала вона.
Незламна українка побажала усім своїм співвітчизникам «не здаватися, вірити в себе, і щоб була підтримка від самих себе, від рідних та від інших людей».
Як повідомляв Укрінформ, незламну українку Яну Степаненко знає весь світ. Дівчинка, яка втратила обидві ноги внаслідок ракетного удару росіян по залізничному вокзалу в Краматорську, подолала 13 квітня 2023 року на протезах п’ять кілометрів на Бостонському марафоні – одному з найпрестижніших і наймасштабніших забігів у світі. Навіть більше, дівчинка зібрала гроші на протез 30-річному захисникові Олександру Рясному і планує надалі займатися волонтерством.
Життя двійнят Яни та Ярослава та їхньої мами Наталії з Нью-Йорка на Донеччині перевернулося 8 квітня 2022 року. Тоді російська ракета «Точка-У» прилетіла по залізничному вокзалу Краматорська і вбила 57 людей, серед яких були й діти. Ще 114 українців було поранено, серед них Яна та Наталя Степаненки. Тоді з ними на вокзалі була родичка - вона загинула.
Степаненків евакуювали до Львова, вони дали своєрідний «старт» Національному реабілітаційному центру «Незламні» (Unbroken). Після численних операцій та кількох місяців лікування у Львові, коли єдиною підтримкою і опікою Наталі та Яни залишався 12-річний Ярослав, їх евакуювали на протезування в США. У Сан-Дієго вони зробили перші кроки на протезах та заново навчилися ходити.
У США на обличчя дівчинки повернулася усмішка, вона почала відкривати нові можливості, але повернення додому було найбільшим бажанням. Степаненки повернулися до Львова, проживши рік у Сан-Дієго.
Нові протези для дівчинки виготовили вже в майстерні центру «Незламні» у Львові, де вона й надалі проходить реабілітацію і перебуває під наглядом лікарів.
Національний реабілітаційний центр Unbroken, аналогів якому нема у Європі, запрацював у Львові після повномасштабного вторгнення РФ. З відкриттям нового корпусу рік тому тут робитимуть 10 тисяч операцій протягом року та зможуть допомогти понад 50 тисячам українців, які постраждали від війни.
31 травня 2024 року на базі Першого медоб’єднання Львова також відкрилося реабілітаційне відділення Unbroken Kids, де дітям, які постраждали від війни або мають особливо важкі діагнози, надаватимуть комплексну кваліфіковану медичну допомогу. Найпершою та наймолодшою амбасадоркою Unbroken Kids стала Яна Степаненко.