Юрчишин: Журналісти-розслідувачі не є викривачами корупції, закон їх захищає достатньо ефективно
Голова Комітету Верховної Ради України з питань свободи слова Ярослав Юрчишин наголосив, що журналісти-розслідувачі не є викривачами корупції, вони мають статус журналістів, і їх закон захищає достатньо ефективно.
Про це він сказав на четвертій щорічній конференції «Викривачі корупції в Україні: успіхи та виклики», повідомляє кореспондент Укрінформу.
«Насправді статус «журналіст» дуже часто не передбачає взагалі можливості бути викривачем. І це нормально, тому що журналіст приховує свої джерела. І він має на це право, це захищено. Викривач навпаки - має пояснити, звідки інформація стала відома. Це посилює його позицію як викривача», - пояснив Юрчишин.
Він зауважив, що найчастіше журналісти стикаються з проблемою перешкоджання їхній професійній діяльності.
«Це не пов’язано з корупцією. Тобто вони викривають корупцію, але тиснуть на них не через корупцію. На них тиснуть через те, що вони журналісти. І тут є зовсім інша сфера, тут нам справді треба посилювати і пріоритезувати розслідування щодо перешкоджання роботи журналістами, це не відповідальність НАЗК», - сказав парламентарій.
Також він нагадав, що в Офісі Генерального прокурора створена спеціальна постійно діюча робоча група щодо розслідування злочинів проти журналістів.
Юрчишин зазначив, що «вона дає свої результати, але розслідування проводить Національна поліція».
«У переважній більшості відомих кейсів по викривачах корупції журналісти були помічним механізмом, який допомагав викривачам, власне, викривати корупцію, висвітлювали ці події, але самі ніколи не були викривачами», - зауважив народний депутат.
Водночас він додав, що «насправді в нас набагато легше добитися відкриття кримінального провадження щодо перешкоджання (діяльності журналіста — ред.) в Україні, ніж, наприклад, в Польщі, в іншій цивілізованій державі».
«І моментами ми просто не помічаємо, наскільки ми пішли вперед... Нам іт журналістам треба дуже чітко сказати: у вас зовсім інша функція. Ви фактично є комунікаторами, механізмом подачі інформації. Ваше включення у справу викривачів - дуже важливо - підсвітлювати і показувати, наскільки це працює. Але журналісти-розслідувачі не є викривачами. Вони є журналістами-розслідувачами, і їх закон захищає достатньо ефективно. Питання в тому, наскільки ми стимулюємо наші правоохоронні органи бачити в час війни, коли є військові злочини, геноцидального плану, бачити і ці випадки , які теж дуже важливо відстежувати. Для нас, як для демократичної країни, дуже важливо показати, що в нас справа не лише відкривається, а і розслідується», - підкреслив народний депутат.
Як відомо, згідно із законом «Про запобігання корупції», викривач – особа, яка за наявності обґрунтованого переконання, що інформація є достовірною, повідомляє про порушення вимог Закону України «Про запобігання корупції» іншою особою.