В Україні з'явилися методичні рекомендації щодо захисту тварин від жорстокого поводження

Фото

У Києві представили методичні рекомендації для поліції та зоозахисників "Як захистити тварин від жорстокого поводження: організаційні, кримінальні, кримінально-процесуальні та криміналістичні аспекти".

Презентація посібника відбулася в Укрінформі.

"У цих методичних рекомендаціях описана міжнародно-правова конвенційна база захисту тварин, а також нормативно-правова база України. Є практичні кейси. Тобто слідчий, коли буде займатися розслідуванням кримінального провадження, зможе використовувати досвід, відображений в рекомендаціях... З іншого боку, для зоозахисників ця книжка буде корисною, бо тут наведено багато кейсів жорстокого поводження, як вони вирішувалися, які були судові рішення, як правоохоронці реагували на такі випадки. І під час спілкування з поліцією вони можуть також наводити ці приклади", - сказала президентка Асоціації зоозахисних організацій України Марина Суркова.

Вона додала, що посібник створено за співпраці народних депутатів, представників Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції України, зоозахисників, науковців та активістів. Суркова висловила сподівання, що в Україні з'явиться зоополіція.

Народна депутатка Юлія Овчинникова, яка є одним з ініціаторів розробки рекомендацій, нагадала, що 8 листопада 2021 року набув чинності Закон "Про захист тварин від жорстокого поводження", що посилює відповідальність та імплементує ряд положень міжнародних конвенцій, які Україна ратифікувала.

"Ми також звернулися до дослідницької служби Верховної Ради й отримали аналіз, який стосується статусу тварин у законодавстві європейських країн. Адже відповідно до нашого законодавства і Цивільного кодексу тварина все ще вважається "річчю", тварин декларують. Питання захисту прав тварин і того, як надалі ми будемо рухатися, це, звісно, поступовий процес, який потребує конкретних змін у законодавстві. Я впевнена, що нам допоможе в цій галузі саме європейський шлях", - додала вона.

Читайте також: Верховний Суд підтвердив кримінальну відповідальність власника собак за завдані ними тілесні ушкодження

Начальник третього відділу методичної роботи та правового забезпечення управління організації роботи та методичного забезпечення Головного слідчого управління Національної поліції України, полковник поліції Владислав Бурлака наголосив, що поява рекомендацій зумовлена актуальністю проблеми. За його словами, правопорушення проти тварин є специфічним злочином із багатьма особливостями досудового розслідування.

"У 2021 році Національною поліцією розпочато 527 кримінальних правопорушень за фактом жорстокого поводження з тваринами, у 2022 - 323 кримінальні правопорушення. Водночас у 2023 - 388, що становить 73% від кількості зареєстрованих у 2000 році. Фактично ми можемо засвідчувати, що прогрес є", - сказав він.

За словами Бурлаки, посібник є однією з перших фундаментальних праць в Україні.

Начальник консультативно-контрольного відділу Департаменту забезпечення діяльності голови Національної поліції України Валентина Дрозд зазначила, що примірники методичних рекомендацій направлені не тільки до слідчих підрозділів Нацполіції, а й до закладів вищої освіти для їхнього впровадження в освітній процес працівників системи кримінальної юстиції, також посібник залучать до наукової діяльності.

Як повідомляв Укрінформ, харківські волонтери за 2,5 роки повномасштабної війни евакуювали з-під обстрілів 18800 тварин, здебільшого собак і котів, а також коней, корів, домашню птицю, двох вовків та екзотичних риб.

Фото: Володимир Тарасов