Українські правозахисники розповіли в ООН про злочини Росії на окупованих територіях
Українські правозахисники взяли участь у пʼятницю в заході в штаб-квартирі ООН щодо порушення Росією прав людини на ТОТ, де розповіли про воєнні злочини РФ проти цивільного населення.
Про це передає власний кореспондент Укрінформу у Нью-Йорку.
Голова правління Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник зазначила, що протягом років Росія вибудовувала систему політично мотивованих переслідувань в окупованих Криму та районах Донбасу, яку зрештою перенесла на інші ТОТ «у величезних масштабах».
На початку окупації міст Запорізької та Херсонської областей у російських військових були підготовлені ФСБ чорні списки журналістів, активістів, громадських діячів та представників місцевої влади, яких слід було позбутися.
У російських місцях ув'язнення може утримуватися до 28 тис. цивільних осіб, проте точна кількість увʼязнених невідома. Щонайменше 12 340 цивільних вважаються зниклими безвісти.
Деякі з них роками залишаються без зв'язку із зовнішнім світом.
«Майже всі цивільні особи є жертвами тортур і нелюдських умов утримання під вартою», - зазначила Скрипник, додавши, що ці дані підтвердила й незалежна міжнародна комісія ООН з розслідування російських злочинів в Україні.
За словами правозахисниці, щорічна резолюція Генасамблеї ООН про ситуацію з правами людини на тимчасово окупованих територіях України «є важливим інструментом привернення уваги до тисяч цивільних осіб, які утримуються під вартою, та їх звільнення».
Голова української правозахисної організації «Альменда» Марія Суляліна зосередилася на освітньому аспекті російської окупації.
За її словами, діти на ТОТ «перебувають під постійним тиском системи, створеної й впроваджуваної РФ, що спрямована на стирання їхньої національної ідентичності; ідеться, зокрема, про мілітаризацію та ідеологічну обробку».
Вона зауважила, що під окупацією перебуває 1,6 млн дітей, що зіставно з чисельності всього населення таких країн, як Естонія, Бахрейн чи Тринідад і Тобаго.
Протягом більш як 10 років окупації Криму система освіти використовується як інструмент пропаганди війни, служби в збройних силах РФ і русифікації дітей, долала Суляніна. А після повномасштабного вторгнення методи, які використовувалися в Криму, впроваджуються й на інших окупованих територіях, долала вона.
Експертка Регіонального центру прав людини Катерина Рашевська вказала, що «масштабні та систематичні порушення - це не просто побічна шкода чи побічні ефекти війни, - це елементи російської державної політики, які знищують національну ідентичність» українців.
Протягом десяти років росіяни незаконно колонізують Кримський півострів, завозячи туди населення з території РФ. Загальна кількість російських колонізаторів коливалася від 400 тис. до 800 тис., сказала Рашевська.
«Історія Криму з Росією - це історія порушень прав людини, імперіалістичних звірств, депортацій та інших міжнародних злочинів», - наголосила вона.
За словами правозахисниці, резолюція ГА ООН щодо прав людини на ТОТ - це важливий інструмент «дотримання міжнародного права та створення основи для майбутньої відповідальності».
Як повідомляв Укрінформ, цього року українська делегація підготувала оновлений проєкт резолюції Генеральної Асамблеї ООН «Ситуація з правами людини на тимчасово окупованих територіях України, включаючи Автономну Республіку Крим та місто Севастополь».
Фото: Володимир Ільченко, Укрінформ