Законопроєкт щодо підтримки осіб з обмеженою працездатністю пройшов перше читання в Раді

Верховна Рада ухвалила в першому читанні проєкт закону щодо формування комплексної та справедливої соціальної підтримки (виплат та послуг) для осіб, з обмеженою працездатністю, зокрема осіб з інвалідністю.

Про це повідомив народний депутат із фракції «Голос» Ярослав Железняк у Телеграмі, передає Укрінформ.

За його словами, відповідну законодавчу ініціативу №12209 підтримали 230 народних депутатів.

Метою законопроєкту є створення правових передумов, відповідно до яких особа, яка отримала травму чи професійне захворювання, може повернути собі працездатність і фінансову незалежність, а у випадках, якщо це неможливо - надання таким особам достатньої і гідної підтримки.

Документ запроваджує статус «працездатності» поряд зі статусом «інвалідності».

Як йдеться у пояснювальній записці, оцінка працездатності передбачатиме оцінювання впливу наявних функціональних обмежень особи на її здатність до праці та буде частиною реабілітаційного відновлювального процесу, що проводитиметься на завершальному етапі після отримання людиною усього комплексу реабілітації.

Також пропонується запровадити статус «стійке повне обмеження працездатності», передбачатиме надання особі щомісячної страхової виплати із можливістю коригування залежно від інших джерел доходу, а статус «стійке часткове обмеження працездатності» - надання допомоги у поверненні до попередньої роботи, пошуку нової роботи, навчанні чи перенавчанні та щомісячної виплати за умови участі у реабілітації.

Особи зі статусом «працездатний» вважаються такими, що не потребують підтримки соціального страхування.

Передбачається, що дистанційна та анонімна оцінка працездатності проводитиметься на основі інформації без персональних даних, заявка подається після реабілітації в електронному або паперовому форматі. Оцінювання здійснюватимуть незалежні експерти.

Водночас документом пропонується посилити фінансову підтримку під час реабілітації, зокрема збільшити виплати для осіб, які тимчасово втратили працездатність через хворобу чи травму.

Читайте також: У е-кабінеті соцзахисту МВС вже зареєструвалися 6 тисяч ветеранів та членів їхніх родин

Пропонується встановити, що страхові виплати можуть тривати до одного року у складних випадках.

Передбачається, що розмір одноразової страхової виплати у зв’язку із нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням визначатиметься відповідно до ступеня впливу страхового випадку на працездатність потерпілого, виходячи з розрахунку семи мінімальних заробітних плат, і становитиме:

  • 100% у разі визнання потерпілого особою із стійким повним обмеженням працездатності;
  • 80% у разі визнання потерпілого особою із стійким частковим обмеженням працездатності;
  • 30% у разі, якщо потерпілого не визнано особою із стійким обмеженням працездатності.

Як повідомляв Укрінформ, 20 вересня Верховна Рада ухвалила у першому читанні законопроєкт щодо ліквідації медико-соціальних експертних комісій.