В Україні скорочується споживання тютюну й нікотину

Опитування

В Україні спостерігається тенденція до скорочення споживання тютюну й нікотину - порівняно з минулим роком цей показник зменшився з 30% до 27%.

Такі результати опитування оприлюднили представники Київського міжнародного інституту соціології та ГО «Життя» під час пресконференції в Укрінформі, присвяченої Міжнародному дню відмови від куріння. 

Згідно з опитуванням, 27% українців регулярно вживають тютюнові або нікотинові вироби, натомість у грудні 2023 року цей показник становив 30%.

«Загалом споживання тютюну й нікотину дещо скорочується – з 30% до 27% за останній рік, і ця різниця є статистично значущою, хоча й невеликою. Скоріше йдеться про певну тенденцію до скорочення споживання», - зазначила заступниця директора Київського міжнародного інституту соціології Вікторія Захожа.

За її словами, кількість щоденних споживачів залишається сталою – 23%, як і торік, решта 4% (5% у 2023 році) - це епізодичні споживачі.

Вживання тютюнових або нікотинових виробів традиційно більш поширене серед чоловіків, ніж серед жінок, проте зменшення кількості курців спостерігається серед обох статей. Зокрема, серед чоловіків вживають такі вироби 40% (43% у 2023 р.), серед жінок – 17% (20%).

Крім того, за словами експертів, можна обґрунтовано говорити про зниження порівняно з груднем 2023 року частки тих, хто вживає тютюнові або нікотинові вироби. Серед теперішніх споживачів тютюнових або нікотинових виробів абсолютна більшість 69% (75%) курять сигарети промислового виробництва. Водночас більшає споживачів електронних замінників тютюну: вироби для електричного нагрівання 23% (18%), електронні сигарети 16% (16%), кальяни 8% (11%), нікотинові подушечки 2% (1%).

Виконавчий директор громадської організації «Життя» Дмитро Купира зауважив, що просуванню електронних замінників тютюну сприяє відсутність на упаковці медичних попереджень про небезпечність таких засобів, шкода від яких не менша.

Читайте також: За матеріалами БЕБ три тютюнові компанії позбавлені ліцензій

«Медики не мають достатніх підтверджень меншої шкоди таких засобів, вважаючи, що будь-які тютюнові вироби є токсичними для здоров’я і 50% споживачів тютюнових виробів передчасно помирають від хвороб, спричинених цією шкідливою звичкою», - наголосив Купира.

Дослідження проводилося у вересні-жовтні 2024 року шляхом телефонного опитування у межах регулярного «Омнібусу» Київського міжнародного інституту соціології на замовлення ГО «Життя». Було опитано 2019 респондентів, вибірка відповідає довоєнній структурі населення України, максимальна похибка вибірки становить 2,2%.

Щороку у третій четвер листопада світ відзначає Міжнародний день відмови від куріння.

Як повідомлялося, за даними МОЗ, в Україні тютюнокуріння щороку забирає у середньому 130 тисяч життів.