Кабмін затвердив нові правила бронювання військовозобов’язаних з 1 грудня
Кабінет міністрів 29 листопада ухвалив зміни до постанов №76 та №1332 щодо порядку бронювання військовозобов'язаних на критично важливих підприємствах.
Як передає Укрінформ, про це повідомило Міністерство економіки.
"З 1 грудня 2024 року процедура бронювання знову стане доступною через портал «Дія». Для того щоб бронювати своїх працівників, підприємство повинно отримати або оновити свою критичну важливість за новими обов’язковими критеріями. У бізнесу є на це понад три місяці - до кінця лютого 2025 року", - йдеться у повідомленні.
Водночас уряд передбачив для підприємств з діючою критичністю можливість бронювати нових працівників (або у разі завершення бронювання - діючих працівників) до 28 лютого 2025 року. Тобто, до кінця строку, відведеного на оновлення критичності. Після отримання нової критичності можна бронювати працівників на строк до 12 місяців.
До прикладу, якщо термін бронювання працівників спливає 5 січня 2025 року, а підприємство не встигло оновити критичність упродовж грудня, то може продовжити бронювання цих працівників через "Дію", але на термін не довший, ніж термін дії його критичності - до 28 лютого 2024 року.
Якщо ж підприємство вже оновило свій статус критично важливого, воно може вже у грудні 2024 року почати процес перебронювання цих працівників на новий строк - до 12 місяців.
Як пояснили в міністерстві, після проведеного аудиту уряд запустив для всіх підприємств процес оновлення критичності з урахуванням обов’язкових критеріїв щодо рівня зарплати та відсутності податкових боргів.
"Ми надали понад три місяці всім підприємствам для цього (оновлення статусу критично важливих - ред.). Водночас для ефективної роботи економіки, ми дозволили критичним підприємствам у цей перехідний період, поки триває оновлення критичності, бронювати або переброньовувати працівників», - зазначив заступник міністра економіки Віталій Кіндратів.
Також уряд спростив механізм перевірки зарплат у працівників критичних підприємств.
Якщо підприємство з 1 грудня хоче забронювати нового чи вже працюючого фахівця, керівник під час подання списку на бронювання на порталі "Дія" має декларативно підтвердити, що нарахована зарплата працівника (до сплати всіх податків) буде не менше 20 тис. грн. Якою була зарплата конкретного працівника до моменту бронювання, значення не має.
У міністерстві наголосили, що підприємства, які декларативно подадуть під час бронювання недостовірний рівень зарплати працівників, втратять статус критично важливих і не зможуть його повернути щонайменше шість місяців.
Інші зміни:
- Нові пріоритети для професійної підтримки. До списку посад, які можуть бути заброньовані без обмежень за обсягами, додано фахівців у сфері протезно-ортопедичного виробництва.
- Підтримка міжнародних проєктів. Бізнес, що реалізує гуманітарні проєкти за кошти міжнародних партнерів, повинен відповідати новим критеріям, затвердженим Міністерством реінтеграції.
Ключові дати:
- З 1 грудня 2024 року бронювання стане доступним через портал «Дія».
- Критично важливі підприємства повинні оновити свою критичність до 28 лютого 2025 року.
- Критично важливі підприємства, які поки не оновили критичність — зможуть бронювати працівників. Бронювання буде діючим до 28 лютого 2025 року.
- Критично важливі підприємства, які оновили критичність — зможуть бронювати працівників на довший строк до 12 місяців.
Як забронювати працівника з 1 грудня?
Підприємству потрібно оновити критичність. Тобто подати пакет документів, які підтверджують, що воно відповідає трьом критеріям з восьми.
Два критерії обов’язкові:
Перший. Середня зарплата на підприємстві повинна бути не менше 2,5 мінімальних зарплат (це приблизно 20 тис. грн). І також зарплата працівника, якого бронює підприємство має бути не менше 2,5 мінімальних зарплат (20 тис. грн).
Другий. Компанія не повинна мати заборгованості зі сплати податків.
Третій критерій підприємство обирає самостійно із тих, які зазначені у постанові №76 або в регіональних чи галузевих критеріях.
Куди подавати документи для оновлення чи отримання критичності?
Пакет документів потрібно подати до ОВА чи профільного для вас міністерства. На розгляд документів — до 10 днів. Комісії регулярно збираються для ухвалення рішень.
Якщо оновили критичність?
Переходьте на портал Дія. З 1 грудня можна подати список працівників на бронювання. Процедура незмінна. Керівник компанії подає списки працівників на бронювання.
- Авторизуйтесь в електронному кабінеті на порталі Дія.
- У розділі послуги оберіть “Бронювання”.
- Виберіть опцію Подати заяву.
- Вкажіть дані працівників для бронювання.
- Підтвердьте заробітну плату працівника, якого бронюєте.
- Перевірте заяву та підпишіть її (підпис має поставити керівник підприємства або підписант).
- Очікуйте результату:
- Заява обробляється протягом трьох днів.
- Повідомлення надходить на електронну пошту та в особистий кабінет, успішне бронювання буде відображатись у Резерв+ працівника.
Як повідомлялось, за даними Мінекономіки, після аудиту рішень щодо визначення підприємств, установ і організацій критично важливими свій статус втратили 5% підприємств; 95% - статус зберегли.
Кабінет міністрів 22 листопада 2024 року вніс зміни до Порядку бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час, які запроваджують нові вимоги до підтвердження критичності підприємств для збереження бронювання своїх співробітників.