Реєстр збитків незабаром відкриє другу категорію - смерть близького родича
Ексклюзив
Міжнародний Реєстр збитків для України незабаром відкриє другу категорію – смерть близького родича.
Про це в інтерв’ю Укрінформу в Гаазі сказав керівник Реєстру збитків, завданих агресією РФ проти України Маркіян Ключковський.
“Я боюся називати точні дати, бо ми кілька разів відкладали цей дедлайн. Але от-от відкриємо другу категорію. Ідеться про заяви щодо смерті близького члена сім’ї. Тобто люди, чиї близькі родичі загинули внаслідок війни, матимуть можливість подати таку заяву одразу. На черзі – категорії стосовно внутрішньо переміщених осіб і того, що ми зазвичай називаємо воєнними злочинами. Далі в нас іще немало категорій заяв, їх сорок п'ять. Ми хочемо усі дуже швидко імплементувати”, - сказав Ключковський.
Він також розповів докладніше, які категорії громадян можуть подати заяву щодо втрати близької людини.
“У визначенні параметрів щодо подання заяв, вимог, обмежень тощо ми завжди керуємося міжнародним правом і практикою таких міжнародних інструментів. Тобто ми не вигадуємо правила з нуля. Щодо цієї конкретної категорії міжнародне право пішло шляхом, коли воно автоматично визнає право на подання такої заяви для трьох груп людей – це батьки, подружжя або діти загиблого. Це наші, так би мовити, основні потенційні заявники. А щодо решти братимемо до уваги нюанси. За певних умов може йтися про нерідних батьків або нерідних дітей, усиновлених. Звісно, може йтися не тільки про подружжя, але і про цивільних партнерів. Ми керуємося ширшими поняттями, ніж українське законодавство. Також може йтися про інші категорії родичів. Але у такому разі заявникові потрібно буде довести особливу близькість стосунків, якщо так можна сказати: чи це особливі взаємини, чи це якісь відносини залежності заявника та загиблого, коли хтось когось утримував, чи якісь особливі умови. Тут ми вже входимо в зону нюансів і фактичних обставин. Але основні категорії – це батьки, подружжя та діти”, - розповів Ключковський.
За його словами, загалом затверджено 45 категорій, які Реєстр запускатиме поступово. Вони поділені на три групи: заяви від постраждалих осіб, від компаній і від держави.
“Ми відкрились у квітні 2024 року й хочемо запустити всі 45 категорій до середини 2025 року. Це амбітний план, бо процес розроблення цих категорій потребує багато часу, це дуже складна та делікатна робота. Як ми бачимо з нашого досвіду, іноді це триває довше, ніж хотілося б. Але ми дуже хочемо запустити всі категорії якомога швидше. Ми розуміємо, що люди в Україні цього чекають, тому активно працюємо”, - зазначив він.
Як повідомляв Укрінформ, у Гаазі 13–15 листопада відбулася третя підготовча зустріч щодо створення міжнародної Комісії з розгляду заяв для України, на якій українська делегація презентувала свою позицію.