Росія використовує Інтерпол для переслідування українських військових - правозахисники
Українські правозахисники представили в Гаазі, де відбувається 23-тя сесія Асамблеї держав-учасниць Міжнародного кримінального суду, звіт про незаконні судові процеси над полоненими і цивільними, ув’язненими в РФ та на тимчасово окупованих територіях.
Як повідомляє кореспондент Укрінформу в Гаазі, повний текст звіту буде опублікований на початку 2025 року.
“Робота над цим проєктом була розпочата торік, тобто майже рік ми поетапно працювали над цим дослідженням. Спочатку був етап розробки методики цього дослідження, потім ми працювали з моніторами, які безпосередньо перебувають на окупованих територіях і мають змогу хоч якось відстежувати так звані суди, що ухвалюють рішення про незаконне ув’язнення. “Медійна ініціатива за права людини” вивчала ситуацію у Росії та новоокупованих територіях. З нашого боку відбувався моніторинг в окупованому Криму, тобто монітори ходили у ті суди, до яких вдавалося потрапити. Хто ці люди, як ми контактуємо – розповісти не можу, бо йдеться про їхню безпеку. Також ми отримували інформацію з відкритих джерел. Потім усі дані систематизували, передавали для опрацювання експертам, і на їхній основі було створено цей звіт”, – розповіла в коментарі Укрінформу правозахисниця, яка представляє Центр прав людини ZMINA, Вікторія Нестеренко.
Вона зазначила, що робота над звітом триває: “Він буде готовий через кілька місяців. Тоді вже ми підготуємо та офіційно представимо презентацію Україні. А зараз ми зробили її за вибіркою із десяти кейсів, які протягом року слухали у так званих судах, оцінюючи кожен пункт з огляду на справедливі судові стандарти. Ми вже промоніторили 84 так звані судові засідання десь у 25 справах. Але це справи, які зараз іще слухають, а їхня кількість постійно зростає. Адже Росія невпинно переслідує людей і ув'язнює їх до СІЗО, зокрема й жінок. Також збільшується кількість військовополонених, щодо яких відкривають кримінальні провадження”.
Правозахисниця, голова Медійної ініціативи за права людини Ольга Решетилова розповіла, що більшість таких незаконних справ слухається в Ростові.
“Так звані суди відбуваються на окупованих територіях, включно із Кримом, і на території РФ. Найчастіше – у Ростові, тому що там розташований їхній військовий суд, і значна частина – у Криму”, – сказала в коментарі Укрінформу Решетилова.
За її словами, “все це ілюзія правосуддя, яка насправді із правосуддям не має нічого спільного. Вони намагаються створити картинку, свою альтернативну правову реальність, намагаються перекласти власну відповідальність за скоєні злочини на українських захисників. Коли розпитуєш звільнених із полону – всі справи повністю сфабриковані, всі свідчення вибиті страшними тортурами. Дехто не витримує цих тортур, і ми все більше маємо повернення з полону тіл. Є у нас і такі свідчення, коли слідчий, наприклад, заходить у камеру та заявляє: “У вас є доба на те, щоб придумати собі злочин. Якщо не придумаєте, то будуть відповідні наслідки”. Або ж змушують придумати злочин своєму сусіду та дати щодо нього свідчення. І все це відбувається зі страшними катуваннями. Росія, порушуючи право на справедливий суд, вчиняє злочини проти людяності та використовує свою судову систему для переслідування цивільного населення та військовополонених”.
Решетилова підкреслила, що РФ намагається створити свій альтернативний трибунал, який доводитиме нібито відповідальність української сторони за скоєні Росією злочини.
“Вони утримують українських командирів, та наразі ми не бачимо щодо них кримінальних проваджень. Тож думаємо, росіяни готують справу вищого рівня, свій трибунал”, – сказала правозахисниця.
Також вона зауважила, що РФ у війні проти України використовує Інтерпол: “Росіяни заочно ухвалюють вирок і оголошують наших військовослужбовців у розшук через Інтерпол, начебто за тероризм, екстремізм або за загальнокримінальними статтями. У нас були ситуації, що колишнім військовополоненим треба було виїхати за кордон на реабілітацію, а вони не могли, бо у розшуку”.
Своєю чергою фахівець ресурсного центру з прав людини CReDO з Молдови правозахисник Сергій Остаф вважає, що російські прокурори та судді, які ухвалюють неправомірні рішення, теж мають бути притягнуті до відповідальності.
“Існує кримінальна відповідальність за грубе порушення прав людини. Якщо суддя чи прокурор є частиною системи політичного переслідування громадян України з дискримінаційним умислом лише тому, що вони українці та мають інші політичні погляди, то це воєнний злочин”, – наголосив він.
Остаф розповів, що триває ідентифікація суддів, які відповідають за розгляд цих справ, а також прокурорів і представників правоохоронних органів: “Законні підстави для кримінальної відповідальності є, адже вони - частина політичного переслідування і мають нести відповідальність. Ми збираємо інформацію про цих осіб. Іноді одні й ті самі судді відповідають за розгляд кількох справ. Отже, це багаторазове порушення положень про воєнні злочини”.
Як повідомляв Укрінформ, у нідерландській Гаазі 2 - 7 грудня проходить 23-тя сесія Асамблеї держав-учасниць Міжнародного кримінального суду.
Фото: Ірина Драбок, Укрінформ