В Україні сьогодні вшановують пам’ять ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС
14 грудня в Україні вшановують пам’ять учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. В цей день 38 років тому завершилось будівництво саркофага над зруйнованим четвертим енергоблоком атомної електростанції.
Як відомо, 26 квітня 1986 року на Чорнобильській атомній електростанції, що на Київщині, сталася найбільша в історії людства техногенна катастрофа – Чорнобильська аварія. Лише завдяки самопожертві ліквідаторів наслідків катастрофи, багато з яких заплатили за це власним життями і здоров’ям, вдалося локалізувати аварію та врятувати країну і світ від радіаційного забруднення. За різними даними, протягом лише одного місяця після Чорнобильської катастрофи від отриманого опромінення загинуло від 30 до 200 пожежників і працівників АЕС.
На початковому етапі зусиль з мінімізації наслідків величезного викиду радіоактивних речовин до робіт залучалися військовослужбовці строкової служби. Пізніше, влітку 1986 і далі, величезний обсяг робіт виконували залучені військові запасу та вільнонаймані працівники. За неповними даними, через чорнобильський майданчик пройшли понад 600 тисяч осіб. Працювали вахтовим методом – приїздили одні, отримували максимально допустиму дозу радіації й їхали назад. На зміну приїздили інші.
Задля запобігання розповсюдженню радіації наприкінці 1986 року зруйнований реактор накрили спеціальним «саркофагом». За оцінками спеціалістів, під ним залишилося близько 95% палива, яке було в реакторі на момент аварії, а також значна кількість радіоактивних речовин, які складаються із залишків зруйнованого реактора. З міркувань безпеки 15 грудня 2000 року роботу Чорнобильської АЕС було припинено. Водночас об’єкт «Укриття», зведений у 1986 році, поступово руйнувався.
У 2004 році було проведено тендер на проектування і спорудження нового «саркофагу» - нового безпечного конфайнмента. Його будівництво розпочалось у 2012 році. 29 листопада 2016 року на об’єкт «Укриття» було насунуто Арку Нового безпечного конфайнмента. 10 липня 2019 року Державне спеціалізоване підприємство «Чорнобильська АЕС» ввело в експлуатацію комплекс НБК. Надалі будуть роботи з демонтажу нестабільних конструкцій об’єкту «Укриття».
Сьогодні Україна згадує тих, хто усвідомлено й мовчки жертовно віддав за нас своє життя у ядерному котлі.
***
У Державній службі з надзвичайних ситуацій вшанували учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції.
«Рятувальники разом з членами сімей, ветеранами та пенсіонерами пожежної охорони поклали квіти до пам’ятника «Пожежним, які перемогли вогонь Чорнобиля», - ідеться у повідомленні.
Хвилиною мовчання вшанували пам'ять жертв аварії і тих, хто віддав своє життя у боротьбі з невидимою загрозою.
«Цей день – не лише данина пам’яті, але й нагадування про подвиг ліквідаторів, чий внесок став фундаментом безпеки для майбутніх поколінь», - наголосили в ДСНС.