Посол: Зустріч Епіфанія з Папою Франциском - важливе продовження визнання Української церкви

Зустріч предстоятеля Православної церкви України митрополита Київського і всієї України Епіфанія з Папою Римським Франциском у Ватикані стала дуже важливим кроком до продовження визнання Помісної української церкви.

Про це заявив в ефіріУкраїнського радіоНадзвичайний і Повноважний Посол України у Ватикані, релігієзнавець, дипломат Андрій Юраш.

На його думку, духовний діалог західної Католицької церкви із церквами східної традиції та спільні молебні – це своєрідна форма якщо не канонічного, то дипломатично-медіативного визнання і підтримки цих церков.

"Проведені спільні молебні кілька років тому важко було й уявити. А сьогодні на них приходять не лише представники дипломатичного корпусу, акредитованого при Святому престолі, а й представники країн, з якими українська дипломатія не завжди знаходить точки дотику", – розповів Юраш.

Відповідаючи на запитання, що означав важливий акцент цієї зустрічі – поцілунок Папою панагії (медальйон із зображенням Богородиці, символ єпископської влади) митрополита Епіфанія, Посол зазначив, що це не є чимось унікальним. "Папа завжди цілує панагію єпископів, яку носять ієрархи православних церков. Панагія – це відзнака ієрархії православних ієрархів східної традиції. Греко-католицькі ієрархи також мають подібні відзнаки. Римо-католицькі священнослужителі мають хрести різного типу. Для Папи це своєрідний символ свідчення і любові до іншого крила християнства – християнства східної традиції. І він це робить кожного разу", - розповів Юраш. Водночас, за його словами, цей поцілунок є унікальним у сенсі вияву Папи його особливого ставлення до східної духовної традиції і загалом до православ'я.

Коментуючи гостру реакцію Москви на зустріч Франциска з Епіфанієм, яку російські медіа вже встигли охрестити "зрадою Папи братерського діалогу з Москвою", Юраш відзначив, що це - перша зустріч Помісної церкви, визнаної материнською церквою Константинопольського патріархату, з главою Західної церкви. "Москва робила і робить все можливе, щоб ізолювати Помісну українську церкву. Вона робила все можливе, щоб не допустити проведення Об’єднавчого собору, який відбувся 15 грудня 2018 року. Потім вона робила все можливе, щоб утримати інші помісні православні церкви від канонічного визнання Української церкви. Ми знаємо, що сьогодні 4 православні церкви мають повне літургічне канонічне єднання з Українською церквою: Константинопольський патріархат, Олександрійський патріархат, Елладська архієпископія і Кіпрська архієпископія. І в цьому контексті зустріч з Римським понтифіком у Ватикані – це дуже важливе продовження оцієї лінії на визнання. Визнання не в тому класичному сенсі, коли ми говоримо про православні церкви, а визнання духовної потуги, з якою не можна не комунікувати церкві Заходу", - сказав посол України у Ватикані.

При цьому Юраш відзначив, що Католицька церква завжди підкреслює, що це не її справа – визнавати чи не визнавати православні церкви. Це питання суто Православної церкви. "При цьому не можна не розуміти, що діалог, який західна Католицька церква має із церквами східної традиції, є дуже важливим. І де-факто він є своєрідною формою якщо не канонічного, то дипломатично-медіативного визнання і підтримки цих церков. І ми зараз після цієї зустрічі, яка відбулася між митрополитом Епіфанієм і главою Католицької церкви Папою Франциском можемо говорити, про досягнення дуже важливого нового етапу в сенсі розгортання зовнішньої геоцерковної стратегії помісного українського православ’я. В сенсі досягнення ним дуже важливої нової лінії єднання, порозуміння і взаємодії зі світовим християнством", - сказав Юраш.

Як повідомлялось, 13 грудня у Ватикані предстоятель Православної церкви України Епіфаній зустрівся з Папою Римським Франциском.

Під час розмови Епіфаній висловив вдячність за особисте сприяння Папи Франциска у питаннях звільнення українських військовополонених та повернення в Україну депортованих російською владою дітей, подякував за гуманітарні ініціативи Святого престолу, спрямовані на допомогу постраждалим від російської агресії проти України, українським біженцям та вимушеним переселенцям.

Читайте також: Ватикан оголосив дату беатифікації священника із Закарпаття Петра Ороса

Після зустрічі з Папою Франциском і кардиналами 14 грудня митрополит Епіфаній провів богослужіння і молебень за Україну у грецькій церкві Святого Теодора, яка є в юрисдикції Константинопольського патріархату.

Епіфаній також звершив літургію і молебен на головному вівтарі базиліки святого Миколая в Барі на півдні Італії, яка була заснована ще в XI столітті і куди були перенесені мощі святого Миколая, провів зустрічі з духовенством, українською громадою в Італії.

Фото: ПЦУ