МОЗ планує запровадити вакцинацію від папіломавірусу для дівчат віком 12-13 років

МОЗ планує запровадити вакцинацію від папіломавірусу для дівчат віком 12-13 років

Ексклюзив

Міністерство охорони здоровʼя планує запровадити вакцинацію від вірусу папіломи людини для дівчат віком 12-13 років.

Про це в інтервʼю Укрінформу повідомив заступник міністра охорони здоровʼя - головний державний санітарний лікар Ігор Кузін.

За його словами, відповідні зміни передбачені в новій редакції Національного календаря щеплень, який МОЗ виніс на громадське обговорення.

"У запропонованій до громадського обговорення редакції наказу про внесення змін до календаря щеплень йдеться про те, що якщо станом, умовно, на 1 січня 2026 року (з цієї дати пропонується ввести в дію оновлений Національний календар щеплень у разі його ухвалення - ред.) дівчинці вже виповнилося 12-13 років або 13 років, 11 місяців і до 30 дня, то тоді вона буде підпадати під однократне безоплатне щеплення від ВПЛ. Але разом із тим, за умови, що такі зміни будуть прийняті, ми розраховуємо, що та когорта, яку ми почнемо охоплювати щепленнями із 2026 року, з роками буде зменшуватися, тобто відповідатиме середній кількості народжених дівчат", - зазначив Кузін.

Читайте також: Планові щеплення: МОЗ збирається перейти на комбіновані вакцини

Якщо станом на 1 січня 2026 року дівчинці вже виповнилося 14 років, то вона не підпадає під безоплатне щеплення, додав він.

Проте, як наголосив Кузін, наразі на приватному ринку ця вакцинація доступна і за бажанням дівчинки та батьків її можна зробити.

Наразі, як зазначив заступник міністра, МОЗ розглядає питання, яку саме вакцину від вірусу папіломи людини варто закуповувати. За його словами, ВООЗ рекомендує застосування або 4-валентної вакцини, або 9-валентної вакцини проти ВПЛ.

"На сьогодні була проведена оцінка медичних технологій по 9-валентній вакцині. І з метою ухвалення рішення щодо типу вакцини, який буде застосовуватися в Україні, зараз Міністерство охорони здоров'я ініціювало порівняльну оцінку медичних технологій по чотиривалентній та дев'ятивалентній вакцині для того, щоб ми могли порівняти фармако-економічні ефекти від запровадження як першої, так і другої вакцини. Як тільки ця робота буде завершена, ми зможемо відповісти на питання, яка вакцина буде використовуватися - чотиривалентна або дев'ятивалентна", - сказав Кузін.

Читайте також: В Україні щонайменше 8 мільйонів людей не вакциновані проти COVID-19 - Кузін

Він додав, що у разі схвалення змін до Національного календаря щеплень закупівлю вакцини від вірусу папіломи людини проводитиvt ДП "Медичні закупівлі України", запровадження вакцинації планується із 1 січня 2026 року.

Як наголосив заступник міністра охорони здоровʼя, вірус папіломи людини є основною причиною виникнення раку шийки матки. Зокрема, близько 90% випадків раку шийки матки викликані саме вірусом папіломи людини, також цей вірус у 70% випадків є причиною раку ротової порожнини або ротоглотки. В Україні в середньому щороку реєструється близько 3000 випадків раку шийки матки.

Як повідомляв Укрінформ, ЮНІСЕФ доставив в Україну 100 тис. доз вакцин проти дифтерії та правця для проведення рутинних безоплатних щеплень.

pixel