Шестеро українців претендують на шаховий Кубок світу
У суботу, 2 вересня, у Тбілісі відкриється Кубок світу з шахів. Як завжди, в ньому змагатимуться 128 гросмейстерів, які за нокаут-системою (колись ми звали її олімпійською) визначатимуть переможця.
Ці турніри проходять вже всьоме, починаючи з 2005 року, але ніколи вони не були такими сильними. Адже цього разу в них гратимуть чемпіон світу норвежець Магнус Карлсен, учасник наступного турніру претендентів росіянин Сергій Карякін. Виступають і найімовірніші переможці серії Гран-прі ФІДЕ: азербайджанські гросмейстери Шахріяр Мамедьяров та Теймур Раджабов, француз Максим Вашьє Лаграв, росіянин Олександр Грищук та китаєць Дін Ліжень.
Двоє з них також гратимуть у турнірі претендентів (ТП). А ще є двоє шахістів з найбільшим рейтингом 2017 року. Це, ймовірніше за все, Фабіано Каруана (США) та росіянин Володимир Крамник (можливо, ще американець Веслі Со). Вони також матимуть право виступити в ТП і гратимуть у Тбілісі. Як бути з ними - в разі їхнього успіху тут?
Але ж двоє переможців Кубка світу також потрапляють на ці змагання. При цьому, що робити, якщо переможцями стануть ті, кому не потрібно відбиратися (чемпіон світу та майбутні претенденти)? У регламенті сказано, що за необхідності відбудеться матч за третє місце. Можливо, треба зрозуміти так, що двоє з п'яти шахістів, які вийдуть до ЧС, в разі успіху у Тбілісі, звільнять своє місце призеру серії. Але про це можна лише здогадуватися…
Як проходитиме Кубок? Починаючи з першого раунду і до півфіналу (включно) суперники зіграють по одній партії білими та чорними. Контроль часу - 90 хвилин на 40 ходів, а потім 30 хвилин до кінця партії з додаванням 30 секунд за кожний зроблений хід, починаючи з першого.
Якщо рахунок буде нічийний - у третій день гратимуться тайбрейки по дві партії. Спочатку у швидкі шахи - контроль по 25 хвилин плюс 10 секунд за кожний зроблений хід. У разі рівноваги - наступний двобій за контролем 10 хвилин плюс 10 секунд на додачу. Потім бліц - 5 хвилин плюс 3 секунди. І нарешті - так званий Армагеддон, коли білі мають 5 хвилин, а чорні - лише чотири. Три секунди починають додаватися після 61-го ходу. Проте, в разі нічиєї переможцем матчу оголошується "чорний" гросмейстер.
У фінальному матчі претенденти на Кубок зіграють уже чотири партії. Загальний призовий фонд чемпіонату - 1.600.000 доларів. Переможець отримає 96 тисяч, другий призер - 64, півфіналісти по 40 тисяч.
Не ображеними будуть й інші учасники: той, що програв у першому раунді покладе до кишені 4800, у другому раунді - 8000, у третьому - 12800 і так далі.
Фафоритами змагань є: Карлсен (рейтинг - на перше вересня 2827), Вашьє-Лаграв (2804), Крамник (2803), Аронян (2802), Каруана (2799), Мамедьяров (2797), Віші Ананд (Індія, 2794), Со (2792), Грищук (2788), Накамура (2781), Карякін (2780), Аніш Гірі (2777), Дін Ліжень (2771). Утім, жеребкування проходило за рейтингами учасників станом на 1 серпня.
Серед 128-ми шахістів змагатимуться й шестеро українців: Павло Ельянов (2734), Василь Іванчук (2727), Руслан Пономарьов (2694), Юрій Кузубов (2688), Мартин Кравців (2670) та Олександр Арещенко (2645).
Найліпші шанси пройти далеко по турнірній сітці мають Ельянов, Іванчук та Пономарьов. Розглянемо їхніх суперників. Четверо українців розмістилися у першій половині сітки.
Павло Ельянов - перше коло: Олександр Лендерман (США), друге коло: (найвірогідніше) Девід Гавелл (Велика Британія), 3 коло: Вашьє-Лаграв, 4 коло: Грищук, чвертьфінал: Карлсен. Далі загадувати не будемо, але це можуть бути: Аронян, Крамник, Карякін чи Раджабов.
А ось ймовірний шлях Василя Іванчука:
Перше коло - Муртаз Кажгалеєв (Казахстан), потім Ян-Кшиштоф Дуда (Польща), Крамник, а після - Гірі чи Пономарьов, у чвертьфіналі: Аронян, Карякін чи Раджабов, у півфіналі: Карлсен чи Ельянов.
Руслан Пономарьов: С.П.Сетураман (Індія), Пентала Харікрішна (Індія), Аніш Гірі (Голландія), Крамник чи Іванчук, чвертьфінал: Аронян, Карякін чи Раджабов, півфінал - Карлсен чи Ельянов.
Олександр Арещенко: Антон Демченко (Росія), Крамник.
Далі ми поки загадувати не будемо…
У другій половині опинилися Кузубов та Кравців.
Юрій Кузубов: Сергій Жигалко (Біларусь), Мамедьяров.
Мартин Кравців: Ігор Коваленко (Латвія), Дін Ліжень.
Отож, що можна передбачити? Звісно, що нічого! Адже ситуація нагадує першу дуель Д'Артаньяна. Пам'ятаєте, ймовірність бути вбитим Атосом дуже велика, це знижує шанси Портоса, а шанси Араміса робить зовсім невеликими.
Труднощі Ельянова почнуться з третього кола. Його суперник француз Вашьє-Лаграв щойно блискуче виграв Кубок Сінкфельда у Сент-Луїсі й посів друге місце у світовому рейтингу. Грищук - небезпечний опонент. Він правило, дуже вдало грає в Кубках світу. Звичайно, зустрічатися з чемпіоном світу у чвертьфіналі трохи зарано. Ще й з такої причини, що, можливо, до фіналу його міг би вибити хтось інший, а так ймовірність не зіграти з ним (якщо Павло дістанеться чвертьфіналу) є, але вона мала.
Словом, сітка Павла не складна, а неймовірно складна. Але на минулому Кубку в нього теж у сітці меду не було, але Ельянов дійшов до півфіналу, де в титанічній боротьбі поступився Карякіну. Словом, поживемо - побачимо…
Щодо Василя Іванчука, від нього можна чекати чого завгодно. Немає ніяких гарантій, що він пройде перші два кола. Але спокійно може подолати Крамника, Гірі та й будь-кого. Недарма Василь відповів на запитання: що йому заважає стати чемпіоном світу так: "Нічого не заважає!"
Руслан Пономарьов - один із найкращих шахістів у Кубках світу. Він майже завжди доходив принаймні до півфіналу. Проти 2013 року несподівано поступився молодому москвичу Даніїлу Дубову на ранній стадії змагань. А 2015-го киянин взагалі не брав участі у цих змаганнях. Нині він отримав вайлд-кард.
До наступного старту екс-чемпіона світу я ставлюся із стриманим оптимізмом. Величезний досвід, чудове розуміння позиції, хороша дебютна підготовка - все це при ньому. Але в останніх турнірах Руслан не витримував напруження боротьби у заплутаних ситуаціях. І від того, як він впорається з цією проблемою, й залежить його шлях турнірною сіткою.
Олександр Арещенко минулого Кубка світу здивував усіх, вибивши із змагання самого Ароняна. Отож, можливо, і Крамник виявиться йому до снаги. Але якщо він, а також Юрій Кузубов чи Мартин Кравців пройдуть далі другого раунду, - це вже буде для них справжнім спортивним подвигом.
Петро МАРУСЕНКО, міжнародний майстер, тренер ФІДЕ.