Обіцяного менше року чекають: Вадим Гутцайт подав у відставку з посади міністра молоді та спорту України
Президента Національного олімпійського комітету України Вадима Гутцайта звільнили з посади Міністра молоді та спорту.
Відповідну заяву олімпійського чемпіона 1992 року з фехтування, президента НОК вчора опублікував Голова Верховної Ради Руслан Стефанчук. Комітет ВР з питань молоді та спорту України рекомендував визначитися щодо відставки Гутцайта під час голосування в сесійній залі. Депутати визначилися: 243 парламентарії підтримали його звільнення з посади. Сьогодні ми пропонуємо підсумувати роботу Вадима Гутцайта на посаді міністра молоді та спорту України і президента НОК водночас. Для цього використаємо зокрема два інтерв’ю ексфехтувальника Укрінформу.
Розмова перед Олімпіадою: амбітні плани і впевненість у підсумковому результаті
Гутцайт вийшов на звʼязок з нами в онлайн-конференції. У тодішніх умовах пандемії COVID-19 це було вже звичною справою. Він одразу акцентував увагу на своїй футболці, на якій великими літерами написано «Toкіо-2021». Мінмолодьспорту у часи пандемії працювало над трьома напрямами: вакцинацією спортсменів, літніми Іграми в Токіо і реалізацією програми Президента України про будівництво мультиспортивних комплексів.
Єдиною темою для розмови, яка так і залишилася на папері, стала програма президента України з будівництва мультиспортивних комплексів. За задумом тодішнього міністра 25 об’єктів мали б зменшити навантаження на бюджет. Крім того, нові комплекси стали б тренувальними центрами для представників олімпійського спорту, їх суттєвої частини. У підсумку за результатами програми вдалося побудувати щонайменше 180 спортивних майданчиків. До мультиспортивних комплексів справа не дійшла, адже Росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну. Попри це, варто зазначити, що Мінмолодьспорту встигло розбудувати спортивну базу в Конча-Заспі.
Повномасштабне вторгнення: акцент на боротьбу з допуском Росії й Білорусі, пошук тренувальних баз за кордоном
Після 24-го лютого 2022 року про мрії розбудувати спортивну інфраструктуру у відносно короткотривалій перспективі можна було забути. Гутцайт сфокусувався над недопуском до міжнародних змагань представників країн-агресорок. Станом на березень 2022 року росіян фактично «стерли зі спортивної карти світу». 28 лютого МОК виступив із рекомендаціями про відсторонення Росії й Білорусі від участі у міжнародних змаганнях. Очевидно, найбільше на це рішення вплинула саме неспровокована повномасштабна агресія РФ проти України. Мінмолодьспорту тим часом допомагало з евакуацією спортсменів за кордон. В останній розмові з Укрінформом це підтвердила українська стрибунка у висоту Ярослава Магучіх.
Для допомоги Україні МОК створив Фонд солідарності, щоб фінансувати підготовку українців до змагань в умовах вимушеної тимчасової еміграції. Спортсменам також допомагали низка європейських країн, зокрема Німеччина, Франція, Італія, Литва, Латвія тощо.
В умовах, коли кремлівські лобісти у МОК і окремих федераціях почали поступово повертати до змагань росіян, Гутцайт пішов ва-банк. В Україні заговорили про бойкот Олімпіади. Це рішення українська спортивна спільнота сприйняла неохоче, але відкрито проти ніхто не виступав. Як виявилося, НОК і Мінмолодьспорту чекали, коли національні олімпійські комітети отримуватимуть запрошення на Ігри. На ситуацію з різних боків впливали і ПАРЄ, і Президент України Володимир Зеленський, і президент Франції Емануель Макрон, і очільниця Парижу Анн Ідальго.
Гутцайт тим часом звітував про виступи на Генеральній асамблеї МОК і відверті словесні суперечки з ексколегою по “фехтувальному цеху” Томасом Бахом. Крім того, Міністерство молоді і спорту надсилало листи безпосередньо міжнародним федераціям з вимогою не допускати до змагань представників РФ і РБ.
Після того, як Росія й Білорусь запрошення на Олімпіаду не дочекалися, Україна дозволила своїм спортсменам змагатися з «нейтральними» росіянами. Як виявилося, Гутцайт намагався бути максимально категоричним, щоб домогтися сприятливого результату у боротьбі з допуском представників країн-агресорок до змагань. Про цей план після однієї з пресконференцій особисто розповів президент НОК.
Найбільш знаковим епізодом у боротьбі проти свавілля росіян на спортивній арені стала ситуація з “чорною картою” Ольги Харлан на світовій першості. Вочевидь, той епізод вдарив особисто по Гутцайту, адже саме він виховав лідерку збірної з фехтування у якості тренера. Після суттєвої інформаційної кампанії збоку НОК їй не лише анулювали дискваліфікацію, а й надали ліцензію на участь в Олімпіаді-2024. Ця подія стала піком його ефективності від початку поєднання двох посад. Далі - період затишшя перед заявою про відставку.
5 претензій до Вадима Гутцайта
Його роботу на посаді міністра оцінювати складно, адже на спорт в Україні суттєво впливали зовнішні чинники. Попри це, низка питань досі залишаються відкритими.
Гутцайт публічно підтримав колишнього президента НОК Сергія Бубку. Останній буквально зник з інфопростору на початку повномасштабного вторгнення. Потім виявилося, що він покинув Україну в якості біженця, продовжуючи при цьому бути очільником НОК. Навіть після тиску збоку спортивної спільноти він не спромігся назвати війну - війною, а Росію - агресором у першому однохвилинному відеозверненні після 10 днів від початку повномаштабного вторгнення. Щобільше, Гутцайт також проігнорував розслідування «Bihus.Info» про бізнес Бубки на окупованих територіях України.
Гутцайт не зміг створити здорову атмосферу всередині національних федерацій. Протягом його перебування на посаді міністра і президента НОК скандали виникали у федерацій тенісу, гімнастики, веслування на байдарках і каное, шахів і скелетону.
Гутцайт відверто провалив питання допуску до змагань росіян в окремих видах спорту. Йдеться про карате, дзюдо і бокс. Очевидно, російські агенти впливу суттєво вплинули на повернення росіян і білорусів до змагань у цих дисциплінах. Чого лише вартує факт, що очільник міжнародної федерації боксу - це росіянин Умар Кремльов. Попри це, порівнювати реакцію Гутцайта на ситуацію з цими видами спорту і умовно з фехтуванням навіть не варто: занадто суттєва різниця.
Гутцайт майже рік (356 днів) писав заяву про звільнення з посади міністра, хоча наголосив на цьому у передвиборчій програмі перед виборами президента НОК. Джерела Укрінформу в НОК і Мінмолодьспорту повідомляють, що Гутцайт хотів зробити це одразу, але його «попросили зачекати». Зважаючи на слова голови фракції «Слуга народу» Давида Арахамії, кандидата на посаду міністра молоді та спорту немає досі, а сам Гутцайт все ж вирішив завершити розпочате 356 днів тому. Сам же президент НОК якраз зауважив, що після звільнення з посади міністра зосередиться на роботі в Національному олімпійському комітеті. Саме такими словами свого часу від завершив нашу розмову у статусі президента НОК і Міністра молоді та спорту.
Віталій Ткачук, Київ