Експерт: російський "софт" може містити приховані програми-шпигуни
Програмне забезпечення, розроблене в Росії, може містити шкідливі вірусні програми та інструменти для прихованого доступу до інформації, що продемонстрували численні кібернетичні атаки на Україну та її державні установи.
Таке переконання сьогодні у Брюсселі в ході дискусії під назвою "Досвід України у кібернетичній безпеці: захищаючи демократію" висловив експерт київської громадської організації "Міжнародна академія інформації" Анатолій Марущак, доктор юридичних наук, професор, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки 2012 року, повідомляє кореспондент Укрінформу.
"У контексті гібридних засобів ведення війни Росія використовує шкідливе програмне забезпечення, а також соціальну інженерію та приховані засоби дистанційного доступу до інформації, які закладаються у програмне забезпечення російського виробництва. Наприклад, антивирус "Dr.Weber" не розпізнає шкідливий "софт", розроблений розвідувальними службами Російської Федерації. Більш того, як ви знаєте, Лабораторія Касперського була прямо звинувачена компетентними правоохоронними органами Сполучених Штатів у причетності до витоку чутливої інформації", - сказав Марущак.
Відповідаючи на уточнююче запитання кореспондента Укрінформу, він підтвердив, що такого ж висновку дійшли й українські фахівці.
"Наскільки я знаю, ці висновки щодо властивостей таких продуктів Лабораторії Касперського були зроблені спільно нашими компетентними органами за допомогою партнерів із Сполучених Штатів" - сказав експерт.
Він зауважив, що після того, як російські спецслужби переконалися у низькій ефективності інформаційних впливів на населення України, вони приступили до здійснення кібернетичних атак на технологічну, економічну та адміністративну інфраструктури в Україні. Перша з найпотужніших атак відбулася у 2014 році під час позачергових президентських виборів в Україні з метою дискредитації їх результату. У 2015 році кібератака агресора була спрямована проти енергетичних компаній у центральних та західних регіонах України, а у 2016 році кібернетичним загрозам довелося протистояти українським фінансовим установам та транспортним компаніям.
"Найбільш потужна кібернетична атака проти не лише нашої країни, але проти усіх демократичних країн, була здійснена 27 червня 2017 року, перед Днем Конституції України, з використанням шкідливих програм "NotPetia", "Petia-A" та інших різновидів. Від цієї атаки Україна постраждала найбільше. Вона була організована не лише проти сайтів урядових інституцій, але також проти бізнес-установ у різних регіонах України і у різних сферах діяльності – у банківській сфері, енергетиці, транспорті та в інших. Протягом 2018 року були зареєстровані більше 75 подібних атак", - наголосив Марущак.